Μακάμπι Τελ Αβίβ-Αναντολού Εφές 80-72: Σπουδαία νίκη για την «ομάδα του λαού» (vid)

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ νίκησε 80-72 την Αναντολού Εφές και πανηγύρισε την ένατη φετινή της νίκη στην Euroleague (9-7).

Από την άλλη πλευρά, οι πρωταθλητές Ευρώπης γνώρισαν την όγδοη φετινής τους ήττα, υποχωρώντας στο 8-8. Κορυφαίος για την ομάδα του Όντεντ Κάτας ήταν ο Λορέντζο Μπράουν με 23 πόντους, ενώ από την πλευρά των φιλοξενούμενων ο Ουίλ Κλάιμπερν σταμάτησε στους 20 πόντους.

Οι γηπεδούχοι είχαν διαφορά επτά πόντων στην πρώτη περίοδο (26-19), όμως η τουρκική ομάδα γύρισε το ματς και πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου μπροστά στο σκορ με 45-44. Στην τρίτη περίοδο προηγήθηκε με οκτώ (65-57) και ενώ όλα έδειχναν πως θα έφευγε από το Τελ Αβίβ με τη νίκη, η ομάδα του Κάτας αντέδρασε και το -8 το έκανε +10, για να φτάσει τελικά στη νίκη 80-72.

Οι διαιτητές: Μπολτάουζερ, Μπισάνγκ, Νίκολιτς.

Τα δεκάλεπτα: 26-19, 44-45, 57-65, 80-72

Οι πόντοι:

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Κάτας): Άνταμς 11 (1/6 τρίποντα, 3 ασίστ), Μπράουν 23 (8/13 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 1/1 βολή, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Μάρτιν 8 (9 ριμπάουντ), Σόρκιν 2, Ντιμπαρτολομέο 12 (2/6 τρίποντα), Χίλιαρντ 2, Κοέν 1, Χόλινς, Νίμπο 10 (4/5 δίποντα, 2/4 βολές, 8 ριμπάουντ), Κόλσον 11 (2).

Αναντολού Εφές (Αταμάν): Λάρκιν 4, Μπομπουά 14 (2), Μπράιαντ 9 (1), Κλάιμπερν 20 (3/9 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Τέιλορ, Πλάις 2, Μίτσιτς 13 (2/8 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 5 λάθη), Εμπαγιέ 8 (2), Ζίζιτς 2, Ντάνστον.