ΑΕΚ-ΠΑΟΚ 71-83: «Άλωσε» τα Άνω Λιόσια (vid)

Ο ΠΑΟΚ νίκησε 83-71 την ΑΕΚ και την έπιασε στη βαθμολογία.

Κορυφαίος των φιλοξενούμενων ήταν ο Ράιλι με 23 πόντους, ενώ τον ακολούθησε στο σκοράρισμα ο Χαντς με 17 πόντους. Από την πλευρά των γηπεδούχων ο Φρέιζερ είχε 22 πόντους και ο Ουίλιαμς 16. Αυτή ήταν η έκτη φετινή νίκη του «Δικέφαλου» του Βορρά σε δέκα ματς, ενώ η Ένωση γνώρισε την τέταρτη φετινή της ήττα, επίσης σε δέκα ματς.

Το ματς ήταν ντέρμπι από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τους γηπεδουχοι να κλείνουν την πρώτη περίοδο με τη μικρότερη δυνατή διαφορά (21-20). Στη δεύτερη περίοδο ο ΠΑΟΚ ανέβασε στροφές και κατάφερε να προσπεράσει στο σκορ με 39-36. Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο. Οι «ασπρόμαυροι» είχαν διαφορά τεσσάρων πόντων (56-52) στο τέλος της τρίτης περιόδου και μπήκαν στην τέταρτη περίοδο από θέση οδηγού. Η ΑΕΚ προσπάθησε να μείνει κοντά στο σκορ, όμως οι Ράιλι και Φράνκε έδωσαν στο 38’ προβάδισμα οκτώ πόντων στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι έφτασαν τελικά στη νίκη 83-71.

Οι διαιτητές: Κορομηλάς, Ζαχάρης, Μπακάλης

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 36-39, 52-56, 71-83

Οι πόντοι:

ΑΕΚ (Ηλίας Καντζούρης): Φρέιζερ 22 (4), Φλιώνης 10, Μακγκρίφ 6, Μάντσεν 7, Γουίλιαμς 16 (1), Κόνιαρης, Πετρόπουλος, Ξανθόπουλος, Μαυροειδής, Παπαδάκης, Μίτσελ 5, Στρέλνιεκς 5 (1).

ΠΑΟΚ (Άρης Λυκογιάννης): Φράνκε 13 (2), Ράιλι 23 (5), Μαργαρίτης 7 (1), Σλαφτσάκης 6, Σαλούστρος 4, Χαντς 17 (2), Πόλεϊ 11 (3), Χρηστίδης 2, Κωνσταντινίδης, Σίμπερτ, Καλλιόντζης.

Το σχετικό βίντεο:

{“@context”:”http://schema.org”,”@type”:”VideoObject”,”name”:”ΑΕΚ – ΠΑΟΚ 71-83 | HIGHLIGHTS”,”description”:”Τα καλύτερα στιγμιότυπα.”,”thumbnailUrl”:”https://isthumbs.glomex.com/dC1ibHU1bnRqdHo4bDUvMjAyMi8xMi8yNy8xOS8yOF81Ml82M2FiNDc3NGQ4YWU4LmpwZw==/profile:player-960×540″,”duration”:”PT5M16S”,”uploadDate”:”2022-12-27T19:32:16.000Z”,”embedUrl”:”https://player.glomex.com/integration/1/iframe-player.html?integrationId=40599z17lbwhjpot&playlistId=v-cpcs3ivwamhl”,”provider”:{“@type”:”Organization”,”name”:”glomex GmbH”,”logo”:{“@type”:”ImageObject”,”url”:”https://player.glomex.com/[email protected]”,”width”:136,”height”:146}}}