Νικς-Σίξερς 112-119: Γιόρτασαν τα Χριστούγεννα με νίκη οι Σίξερς στη Νέα Υόρκη

Οι Φιλαδέλφεια 76ερς με τους Τζόελ Εμπίντ και Τζέιμς Χάρντεν σε εξαιρετική κατάσταση έκαναν πάρτι Χριστουγέννων στη Νέα Υόρκη, επικρατώντας των Νικς με σκορ 119-112 στο πρώτο παιχνίδι της Christmas Day.

Η ομάδα της Πενσιλβάνια πέρασε από το «Madison Square Garden», νικώντας τους Νιου Γιορκ Νικς με σκορ 119-112, στο πρώτο παιχνίδι της ημέρας των Χριστουγέννων. Με αυτόν τον τρόπο, οι Σίξερς πέτυχαν την όγδοη σερί νίκη τους ανεβαίνοντας στο 20-12!

Οι γηπεδούχοι έκαναν καλύτερη πρώτη περίοδο και προηγήθηκαν με 12 πόντους (37-25), όμως οι Σίξερς κυριάρχησαν από το δεύτερο δωδεκάλεπτο, και σταδιακά μείωσαν την διαφορά, πήραν το προβάδισμα στις αρχές της τέταρτης περιόδου και μετά δεν βρέθηκαν πίσω στο σκορ ξανά.

Ο Τζοέλ Εμπίντ, που είναι και πρώτος σκόρερ μέχρι στιγμής στο ΝΒΑ, έκανε ακόμη ένα καλό παιχνίδι με 35 πόντους και 8 ριμπάουντ, έχοντας πλάι του τον Τζέιμς Χάρντεν, που ήταν φανατικός, με 29 πόντους και 13 ασίστ.

Ένας ακόμη ήρωας του δευτέρου ημιχρόνου ήταν και ο Ζορζ Νιανγκ, που έβαλε 16 πόντους με 4 τρίποντα στο διάστημα που οι Σίξερς έκαναν την ανατροπή.

Για τους Νικς, που γνώρισαν την τρίτη στην σειρά ήττα τους και βρίσκονται στο 18-15, ο Τζούλιους Ραντλ έκανε σπουδαίο ματς με 35 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ 23 πόντους και 11 ασίστ πρόσθεσε ο Τζέιλεν Μπράνσον.

Tα δεκάλεπτα: 37-25, 63-60, 96-95, 112-119