Ζαλγκίρις-Μπάγερν Μονάχου 75-67: Έμεινε σε τροχιά οκτάδας η γηπεδούχος (vid)

Η Ζαλγκίρις Κάουνας νίκησε εντός έδρας την Μπάγερν Μονάχου με 75-67 για την 15η αγωνιστική της Euroleague .

Το πρώτο πεντάλεπτο βρήκε τις δύο ομάδες μουδιασμένες και τον ρυθμό τους αργό και συμβάδιζαν στο σκορ. Ο Ουόλντεν με τρίποντο έκανε το 8-12, όμως ο Έβανς όντας σε εκπληκτική κατάσταση με 3/3 τρίποντα και 12 πόντους, έφερε τη Ζαλγκίρις μπροστά με 16-15, με τον Ουλανόβας να τον διαδέχεται στο σκοράρισμα (2/2 τρίποντα) για το 26-21 της πρώτης περιόδου.

Η Μπάγερν προσπέρασε εκ νέου (26-28) τρέχοντας σερί 0-10, αλλά ο Έβανς ήταν και πάλι παρών. Φτάνοντας τους 21 πόντους στο ημίχρονο οι γηπεδούχοι πήγαν έως το +10 (42-32), λίγο πριν το 44-35 του πρώτου 20λέπτου.

Η Μπάγερν κατάφερε προσωρινά να επιστρέψει (46-42) όμως ο Έβανς ήταν ασταμάτητος. Με πέντε δικούς του πόντους και τον Ουλάνοβας να σκοράρει από τα 6,75μ. η διαφορά ανέβηκε ξανά σε διψήφιο αριθμό (56-44), απόσταση με την οποία ολοκληρώθηκε και η τρίτη περίοδος (60-48).

Όσο η γερμανική ομάδα, δεν μπορούσε να σκοράρει τα πράγματα γίνονταν δύσκολα για εκείνη. Η Ζαλγκίρις πήρε ακόμη παραπάνω ψυχολογία με την αποβολή του Αντρέα Τρινκιέρι (36′) με δύο σερί τεχνικές ποινές. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ξεφύγουν με 72-54 σκοράροντας 8 διαδοχικές βολές. Μπόνγκα και Ουόλντεν μείωσαν σε 72-64 , όμως ο χρόνος δεν έφτανε και έτσι η Ζαλγκίρις έφτασε στο τελικό 75-67 και στο 8-7 ρεκόρ!

Τα δεκάλεπτα: 26-21, 44-35, 60-48, 75-67

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ (Μακσβίτις): Έβανς 32 (5), Γκιεντράιτις 2, Χέιζ 5, Σμιτς 5 (1), Μπιρούτις 4, Λουκοσιούνας, Μπραζντέικις 4, Ντίμσα 2, Μπουτκεβίτσιους 3, Ουλάνοβας 18 (3).

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (Τρινκιέρι): Γουόλντεν 18 (2), Γουίνστον 10 (2), Γκιφάι 10 (2), Χάντερ, Μπόνγκα 4, Τσίπσερ 6 (2), Βίμπεργκ, Χάρις, Ρούμπιτ 17 (1), Γκιλέσι 2.