Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 60-66: «Διπλό» και πρόκριση στο ΣΕΦ για τις «πράσινες»

Ο Παναθηναϊκός νίκησε 66-60 τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ και πήρε την πρόκριση για το Final 4 του Κυπέλλου Ελλάδος στο μπάσκετ.

Οι «πράσινες» επέβαλαν από την αρχή τον ρυθμό τους και κατάφεραν να προηγηθούν με δώδεκα πόντους (25-13) στο τέλος της πρώτης περιόδου. Ο Ολυμπιακός κατάφερε να ρίξει τη διαφορά στο δεύτερο μέρος και ο Παναθηναϊκός πήγε στα αποδυτήρια στο +7 (34-27). Η αντεπίθεση των «ερυθρόλευκων» συνεχίστηκε και στην τρίτη περίοδο, όπου οι γηπεδούχες έριξαν τη διαφορά στο καλάθι (47-45) και το ματς έγινε ντέρμπι στο τέταρτο δεκάλεπτο. Ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά με τρεις 58-55, όμως ο Παναθηναϊκός κατάφερε να πάρει και πάλι το προβάδισμα και τελικά να φτάσει στη νίκη.

Διαιτητές: Συμεωνίδης-Κατραχoύρας-Κωνσταντινίδου

Δεκάλεπτα: 13-25, 27-34, 45-47, 60-66

Ολυμπιακός (Ζίμπαρτς): Σταμολάμπρου 16(1), Σταμάτη 3(1), Αγιούσο 5, Σπυριδοπούλου, Σύρρα, Γκούσταφσον 26(1), Νικολοπούλου 4, Δίελα, Σουκ 6, Βαμβακά.

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 16, Κωτούλα, Παυλοπούλου 2, Πότερ 12, Σωτηρίου 5, Μπουντούρη, Αλεξανδρή 11(1), Κάρτερ 16(4), Θεοδωρομανωλάκη, Χαιριστανίδου.