Αρμάνι Μιλάνο-Μονακό 79-71: Γύρισαν από -17 οι Ιταλοί (vid)

Η Αρμάνι Μιλάνο έκανε μια ψυχωμένη εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο και επικράτησε 79-71 της Μονακό, εντός έδρας.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να επιστρέψουν από -17 και να πανηγυρίσουν μια σπουδαία νίκη. Κορυφαίος για την ομάδα του Έτορε Μεσίνα ήταν ο Μπίλι Μπάιρον με 23 πόντους και 6/10 σουτ τριών πόντων. Στους 14 πόντους ο Μπράντον Ντέιβις για τους γηπεδούχους. Από την πλευρά των φιλοξενούμενων ο Μάικ Τζέιμς είχε 24 πόντους, όμως με 2/10 σουτ τριών πόντων. Στους 16 πόντους ο Ελί Οκομπό. Αυτή ήταν η πέμπτη νίκη της ιταλικής ομάδας σε 15 ματς (5-10), ενώ η Μονακό γνώρισε την πέμπτη φετινή της ήττα (10-5).

Η Μονακό έδειξε πρόθεση να το «καθαρίσει»

Η Αρμάνι Μιλάνο είχε προβάδισμα τριών πόντων, με τη συμπλήρωση τεσσάρων λεπτών στην αναμέτρηση. Όμως, η Μονακό δεν την άφησε να ξεφύγει. Οι δυο ομάδες πήγαν καλάθι-καλάθι σε όλη τη διάρκεια της πρώτης περιόδου. Τρία λεπτά πριν το τέλος, το σκορ ήταν ισόπαλο 17-17. Τελικά, οι γηπεδούχοι κατάφεραν με τρεις βολές του Ναζ Μήτρου Λονγκ στο φινάλε της περιόδου, να πάρουν προβάδισμα τριών πόντων (24-21). Η Μονακό έφερε το ματς στα ίσια (27-27) επτά λεπτά πριν το ημίχρονο και στη συνέχεια έτρεξε ένα σερί 14-2 και προηγήθηκε με 41-29, στα 3,39 πριν το φινάλε του ημιχρόνου. Η ιταλική ομάδα έριξε τη διαφορά στους δέκα (43-34) πριν το τελευταίο δίλεπτο, όμως εκεί ανέλαβε δράση ο Μάικ Τζέιμς και με τέσσερις σερί πόντους ανέβασε τη διαφορά στους 13 (47-34), με την οποία πήγαν οι Μονεγάσκοι στα αποδυτήρια για το ημίχρονο.

Οι Ιταλοί έβγαλαν αντίδραση και γύρισαν το ματς

Στο δεύτερο ημίχρονο η διαφορά ανέβηκε στους 16 πόντους (50-34) πριν συμπληρωθεί το πρώτο δίλεπτο και η Αρμάνι Μιλάνο είχε πλέον το δύσκολο έργο να επιστρέψει στο ματς. Οι Ιταλοί δεν έδειχναν σημάδια αντίδρασης και οι Μονεγάσκοι φρόντιζαν να μεγαλώνουν τη διαφορά, την οποία έφτασαν στο +17 (56-39) στα 4,58 πριν το τέλος της περιόδου. Οι γηπεδούχοι έριξαν τη διαφορά στους έντεκα (56-45) με ένα σερί 6-0 στα 3,24. Η Μονακό φρόντισε να ανεβάσει τη διαφορά στους 15 (60-45) στα 2,30 και τελικά η τρίτη περίοδος έληξε με τους φιλοξενούμενους στο +11 (62-51), καθώς ο Μπάρον μείωσε με τρίποντο στο φινάλε. Στα 4’’ πριν το τέλος της περιόδου, ο Κάιλ Χάιλς αποβλήθηκε με δυο τεχνικές ποινές, διαμαρτυρόμενος για φάουλ του Οκόμπο στον Μήτρου-Λονγκ. Οι γηπεδούχοι έριξαν τη διαφορά στους εννέα με την έναρξη της τέταρτης περιόδου (62-53). Η Μονακό προσπάθησε να διατηρήσει τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο, όμως οι γηπεδούχοι την έριξαν στους οκτώ (66-58) στα 6,23 πριν το τέλος της αναμέτρησης. Οι δυο ομάδες μπήκαν στο τελευταίο τετράλεπτο με τη Μονακό στο +9 (70-61). Με δυο τρίποντα των Μέλι και Ρίτσι η ομάδα του Έτορε Μεσίνα έριξε τη διαφορά στο τρίποντο στα 2,40 και στα 1,56 ο Μπάρον έφερε το ματς στα ίσια (70-70). Ο Ρίτσι με δυο βολές έβγαλε μπροστά τους γηπεδούχους στα 1,13 (72-20) και ο Μπάρον με τρίποντο στα 39’’ τους έδωσε προβάδισμα πέντε πόντων (75-70). Το σερί της Αρμάνι Μιλάνο είχε φτάσει το 14-0. Οι Οκόμπο και Τζέιμς δεν κατάφεραν να επαναφέρουν τη Μονακό στη διεκδίκηση της νίκης και ο Μέλι με δυο βολές στα 27’’ «σφράγισε» τη νίκη για την ομάδα του (77-70). Η κόρνα της λήξης βρήκε τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν μια σπουδαία νίκη με 79-71, έχοντας κάνει εξαιρετική εμφάνιση στην τέταρτη περίοδο.

Οι διαιτητές: Μπολτάουζερ, Χιμένεθ, Πάντερ

Τα δεκάλεπτα: 24-21, 34-47, 51-62, 79-71

Οι πόντοι:

Αρμάνι Μιλάνο (Φιορέτι): Ντέιβις 14 (3/6 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Λουγουαγού-Καμπαρό, Μήτρου-Λονγκ 5 (1/2 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 3/3 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 λάθη), Τονούτ, Μέλι 7 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Μπάρον 23 (2/6 δίποντα, 6/10 τρίποντα, 1/1 βολή), Ρίτσι 11 (3/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Χολ 12 (4/5 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Χάινς 6 (5 ριμπάουντ), Φόγκτμαν 1

Μονακό (Ομπράντοβιτς): Μπράουν 3 (1/6 σουτ, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Οκομπό 16 (2/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 6/6 βολές), Λόιντ, Μπλόσομγκεϊμ, Μακουντού, Ντιάλο 10 (3/6 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 1/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Μορμάν, Μοτιεγιούνας 9 (6 ριμπάουντ), Ουαταρά, Χολ 9 (4/5 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Τζέιμς 24 (6/14 δίποντα, 2/10 τρίποντα, 6/8 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 5 λάθη),