Ολυμπιακός-Ερυθρός Αστέρας 86-90: Πισωγύρισμα στο ΣΕΦ (vid)

Ο ρεαλιστής Αστέρας πέρασε από το ΣΕΦ αναγκάζοντας τον Ολυμπιακό στην έκτη του ήττα και τρίτη εντός έδρας στη φετινή Ευρωλίγκα.

Οι Σέρβοι με τον… δικό τους τρόπο, πήγαν το ματς αργά και βασανιστικά εκεί που το ήθελαν και τελικά το κέρδισαν απέναντι στον Ολυμπιακό που έμοιαζε άνευρος και καθηλωμένος από τον ρυθμό των Σέρβων.

Προβληματικοί στην άμυνα του β’ ημιχρόνου οι παίκτες του Μπαρτζώκα, δεν μπόρεσαν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους και μετά από ένα κακό τρίτο δεκάλεπτο (17-24) βάλθηκαν να κυνηγούν στο σκορ και να παίζουν ουσιαστικά το παιχνίδι των αντιπάλων τους.

Χαμηλά έμεινε ο Σάσα Βεζένκοφ με 13 πόντους και 6 ριμπάουντ, καλή εμφάνιση από τον Μπλακ με 14 πόντους και 6 ριμπάουντ σε 12μιση λεπτά, Σλούκας με 12 πόντους και 9 ασίστ ο τελευταίος «διψήφιος». Με 33% στο τρίποντο σούταραν οι «ερυθρόλευκοι» (11/33) που έπεσαν στο 9-6, με τον Αστέρα να πλησιάζει στο 8-7.

Επτά νίκες στα τελευταία οκτώ ματς με τον Ιβάνοβιτς στον πάγκο για την ομάδα του Βελιγραδίου, που σούταρε πολύ καλά στο ΣΕΦ (20/27 δίποντα, 11/24 τρίποντα) και «σκέπασε» έτσι τα πολλά της λάθη. Βιλδόσα (21π, 8ασ.), Πετρούσεφ (14π) και Μίτροβιτς (13π, 7ρ) τη μεγαλύτερη ζημιά στον Ολυμπιακό.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας ξεκίνησε με τον Μπολομπόι στη βασική πεντάδα, προφυλάσσοντας σε πρώτη φάση τον Φαλ, με τον Ρώσο να ανταποκρίνεται και τον Ολυμπιακό να έχει τον έλεγχο στο ξεκίνημα (11-5). Τα προβλήματα άρχισαν από τα μέσα της περιόδου και μετά, όταν οι γηπεδούχοι μπλοκαρίστηκαν από την καλή άμυνα του Αστέρα, με αποτέλεσμα να μην μπορούν να δώσουν στο ματς το συνηθισμένο ρυθμό τους. Νέντοβιτς, Μίτροβιτς και Λαζάρεβιτς οδηγούσαν επιθετικά τους Σέρβους (15-21) που κόντρα στην εικόνα του αγώνα, έμειναν πίσω 22-21 στο 10’, κι αυτό χάρη στον οίστρο του Σάσα Βεζένκοφ.

Η εικόνα του Ολυμπιακού άλλαξε στη δεύτερη περίοδο, πρώτα από την άμυνα και μετά και στην επίθεση. Υπεύθυνοι για τη μεταμόρφωση ήταν τρεις παίκτες. Μακίσικ, Λαρεντζάκης και Μπλακ έδωσαν μεγάλη ώθηση στην ομάδα του Πειραιά που προηγήθηκε μέχρι και με 12 (42-30) χάρη σε τρίποντο του επίσης πολύ καλού Κώστα Σλούκα. Από εκείνο το σημείο και μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους (ένα τρίλεπτο), οι Σέρβοι εκμεταλλεύτηκαν τη χαλάρωση του Ολυμπιακού, έκαναν επιμέρους 11-3 και πήγαν στα αποδυτήρια με το κολακευτικό για αυτούς 45-41.

EUROLEAGUE 2022-2023 / ΟΣΦΠ – ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΑΤΘΑΙΟΣ / EUROKINISSI)

Ο Φαλ ξεκίνησε στο δεύτερο ημίχρονο, τροφοδοτήθηκε και πέτυχε 5 πόντους στα 8 λεπτά που αγωνίστηκε, ωστόσο τα μηδέν ριμπάουντ που (δεν) κατέβασε ήταν χαρακτηριστικό στατιστικό για την κατάστασή του μετά την ίωση που τον ταλαιπώρησε. Ο Αστέρας έκανε το καλύτερο του δεκάλεπτο αμυντικά. Γρήγορες επιστροφές που δεν επέτρεψαν στον Ολυμπιακό να τρέξει και σιγά-σιγά οι παίκτες του Ιβάνοβιτς έβρισκαν τους τρόπους στην επίθεση για να δημιουργήσουν -προϊόντος του χρόνου- και έναν μίνι εκνευρισμό στους «ερυθρόλευκους». Βιλδόσα και Πετρούσεφ έκαναν σπουδαίο δεκάλεπτο με το σερβικό προβάδισμα να είναι γεγονός στο 30ο λεπτό (62-65).

Το προβάδισμα αυτό δεν το έχασαν ποτέ οι Σέρβοι με Ντόμπριτς και Πετρούσεφ να δίνουν «αέρα» 11 πόντων 67-78 και τον Ολυμπιακό να προσπαθεί να μαζέψει την κατάσταση. Ο Μπλακ έφθειρε τους ψηλούς του Αστέρα και έδωσε πόντους από τη γραμμή, με τους Πειραιώτες να πλησιάζουν στο καλάθι (82-84) με τρίποντο του Λαρεντζάκη και λίγο αργότερα με βολές του Μπλακ (84-86). Η κρίσιμη τελευταία επίθεση πήγε στα χέρια του Κώστα Σλούκα που αστόχησε για τρεις, με το ματς από εκεί και πέρα να πηγαίνει σε μια διελκυστίνδα φάουλ και βολών, που κράτησαν τους Σέρβους μπροστά στο σκορ μέχρι το τέλος.

Δεκάλεπτα: 22-21, 45-41, 62-65, 86-90

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ (0/4 σουτ, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Κάναν 5 (1/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα), Λαρεντζάκης 8 (1/1 δίποντο, 2/7 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Φαλ 5, Σλούκας 14 (1/1 δίποντο, 3/6 τρίποντα, 3/4 βολές, 9 ασίστ, κανένα λάθος), Βεζένκοβ 13 (5/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Παπανικολάου 9 (3/5 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μπόλομποϊ 9 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 1 μπλοκ), Πίτερς 2, Μπλακ 14 (3/6 δίποντα, 8/9 βολές, 6 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 7 (3/4 δίποντα, 0/3 τρίποντο)

Ερυθρός Αστέρας (Ιβάνοβιτς): Βιλντόσα 22 (3/5 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 10/11 βολές, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Λαζάρεβιτς 8 (4/5 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Μίτροβιτς 13 (5/7 δίποντα, 3/5 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Λάζιτς 6 (2), Ντόμπριτς 12 (2/2 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Νέντοβιτς 12 (3/3 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 λάθη), Μάρκοβιτς, Πετρούσεβ 14 (3/4 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ), Μπέντιλ 3 (1)