Μπασκόνια-Βίρτους Μπολόνια 90-79: Εύκολη νίκη για τους Βάσκους (vid)

Η Μπασκόνια δε συνάντησε ιδιαίτερη αντίσταση από τη Βίρτους Μπολόνια, την οποία νίκησε 90-79 εντός έδρας.

Οι Βάσκοι πανηγύρισαν τη δέκα τη φετινή τους νίκη (10-5) και πέμπτη σερί, ενώ οι Ιταλοί γνώρισαν την ένατη φετινή τους ήττα (6-9). Κορυφαίος για του γηπεδούχους ήταν ο Βάνια Μαρίνκοβιτς, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 22 πόντους, ενώ από την άλλη πλευρά οι Σενγκέλια και Μπελινέλι είχαν από 15 πόντους.

Έδειξαν από την αρχή τις προθέσεις τους

Η Βίρτους μπήκε μπροστά στο σκορ στην πρώτη περίοδο και προηγήθηκε και με τέσσερις (8-4), όμως η Μπασκόνια με ένα 7-0 πέρασε μπροστά 11-8 στα 4,20. Στα 1,16 το ματς ήταν στον πόντο (13-12) και τελικά οι γηπεδούχοι πήγαν στη δεύτερη περίοδο με ένα προβάδισμα +3 (17-14). Από την αρχή της δεύτερης περιόδου, οι γηπεδούχοι άρχισαν να «χτίζουν» διαφορά ασφαλείας. Στα 5,15 είχαν φτάσει στο +12 (33-21) και έδειχναν να ελέγχουν τον αγώνα. Η Βίρτους έδειχνε ανήμπορη να αντιδράσει και οι γηπεδούχοι συνέχισαν να αυξάνουν τη διαφορά τους, φτάνοντας στο +15 (36-21) στα 3,46. Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν σημάδια ζωής και μείωσαν στους έντεκα (38-27) στα 3,01 πριν το ημίχρονο. Η διαφορά έφτασε για πρώτη στους 16 (43-27), 60’’ πριν το τέλος της περιόδου. Τελικά, οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια στο +14 (45-31).

Επέστρεψε η Βίρτους αλλά δεν είχε συνέχεια

Στην τρίτη περίοδο, η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε. Οι γηπεδούχοι έφτασαν τη διαφορά στους 19 (52-33) στα 8,51. Η ιταλική ομάδα προσπάθησε να τη ρίξει και έφτασε στο -13 (54-41) στα 6,40. Στα 2,56 η διαφορά έφτασε τους 20 (63-43) και η Μπασκόνια έδειχνε πως δύσκολα θα έχανε τη νίκη στο συγκεκριμένο ματς. Τελικό, η περίοδος έκλεισε με τους γηπεδούχους στο +12 (63-51), γιατί οι Ιταλοί κατάφεραν να τρέξουν ένα σερί 9-0 και ουσιαστικά να επιστρέψουν στο ματς. Στην τέταρτη περίοδο, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να διατηρήσουν τη διαφορά πάνω από τους δέκα πόντους. Όμως οι φιλοξενούμενοι ήταν αποφασισμένοι να παλέψουν. Στα 7,39 το σκορ ήταν 72-61 και στα τέσσερα λεπτά πριν το τέλος, η διαφορά είχε πέσει στους έξι (78-72). Οι γηπεδούχοι με ένα 4-0 ανέβασαν και πάλι τη διαφορά σε διψήφιο επίπεδα (83-72), πριν το τελευταίο τρίλεπτο. Στα 1,44 η διαφορά έπεσε στους οκτώ (85-77). Η Μπασκόνια ήταν ψύχραιμη στο τελευταίο λεπτό και με ένα 5-0 καθάρισε στο ματς στα 43’’ πριν το φινάλε. Τελικά, έφτασε στη νίκη 90-79.

Οι διαιτητές: Λοτερμόζερ, Νίκολιτς, Καρντούμ

Τα δεκάλεπτα: 17-14, 45-31, 63-51, 90-79

Οι πόντοι:

Μπασκόνια (Πεναρόγια): Χάουαρντ 7 (1) , Χένρι 3 (0/4 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 λάθη), Σεντεκέρσκις 12 (3/3 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ), Μαρίνκοβιτς 22 (5/8 τρίποντα), Ντίεθ 6 (2/5 τρίποντα), Τόμπσον 6 (3 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη), Κότσαρ 12 (4 ριμπάουντ), Ίνοκ 10 (4 ριμπάουντ) , Κοστέλο 4 (4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γκιεντράιτις 8 (4 ριμπάουντ), Χομς

Βίρτους Μπολόνια (Σκαριόλο): Μάνιον 11 (2), Μπελινέλι 15 (3/10 τρίποντα), Παγιόλα , Μπακό 8 (6 ριμπάουντ), Τζαϊτέ 6 (12 ριμπάουντ), Λούντμπεργκ 7 (1) , Σενγκέλια 15 (2/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 λάθη), Χάκετ 4 , Γουίμς 6 (2/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Τεόντοσιτς 7 (2/5 τρίποντα, 7 ασίστ, 5 λάθη)