Φενέρμπαχτσε-Παρτίζαν 72-73: Στην επιστροφή του… πρώην! (vid)

Ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς γύρισε ως αντίπαλος της Φενέρμπαχτσε στην Κωνσταντινούπολη οδηγώντας την Παρτιζάν στη νίκη (73-72) με μια ελεύθερη βολή του Αλέκσα Αβράμοβιτς στο τέλος.

Πιερ και Τζεκίρι οδήγησαν επιθετικά την Φενέρμπαχτσε στο πρώτο δεκάλεπτο (19-16), με την Παρτίζαν να παραμένει κοντά. Οι Σέρβοι αντέδρασαν στη δεύτερη περίοδο με ένα σερί 7-0 (19-23 στο 22′), αλλά ο Ουίλμπεκιν είχε τις απαντήσεις. Οι Τούρκοι χάρη στον πολύ ενεργητικό scoring guard τους, πήγαν στα αποδυτήρια προπορευόμενοι με 37-33.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα του Ιτούδη έφτασε μέχρι και στο +11 (49-38 στο 26′), αλλά οι Σέρβοι έδειξαν πως έχουν παλμό. Αρχικά μείωσαν στους 6 (57-51 στο 30′), ενώ στην τέταρτη περίοδο έτρεξαν ένα σερί 9-2, προσπερνώντας στην καθαρή ροή αγώνα για δεύτερη φορά (59-60 στο 34′). Το παιχνίδι κρίθηκε στις βολές, καθώς ο Αβράμοβιτς κέρδισε δύο φάουλ από Πιέρ και Ουίλμπεκιν και με 3/4 βολές έγραψε το 72-73.

Στα 3.5” πριν το φινάλε, ο Νικ Καλάθης έκανε λάθος πάσα στην επαναφορά προς τον Ντέβιν Μπούκερ, με τη Φενέρμπαχτσε να χάνει το δικαίωμα να ολοκληρώσει την τελευταία της επίθεση.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ράντοβιτς, Πατέρνικο, Πέρεθ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-16, 37-33, 57-51, 72-73

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ιτούδης): Μπιρσέν 2, Χαζέρ, Ουίλμπεκιν 14 (4), Έντουαρτνς, Μαχμούτογλου 3 (1), Ντέιβις 9, Πιέρ 13(1), Γιεκίρι 8, Γκούντουριτς 4, Μπούκερ 8, Καλάθης 11, Αντετοκούνμπο.

ΠΑΡΤΙΖΑΝ (Ομπράντοβιτς): Βούκσεβιτς, ΛεΝτέι 8, Αβράμοβιτς 6, Πάντερ 12, Σμάιλαγκιτς 4, Παπαπέτρου 5 (1), Έξουμ 10, Νάναλι 5 (1), Λεσόρ 12, Τριφούνοβιτς, Άντζουσιτς 4 (1), Μαντάρ 7 (1).