Πρωτέας Βούλας-Ελευθερία Μοσχάτου 55-62: Στο Final 4 οι φιλοξενούμενες

Η Ελευθερία Μοσχάτου πήρε την πρόκριση στο Final 4 του Κυπέλλου Γυναικών, μετά τη νίκη της 62-55 επί του Πρωτέα Βούλας, εκτός έδρας.

Κορυφαία για τις φιλοξενούμενες ήταν η Κάλογουεϊ με 24 πόντους, ενώ για τις γηπεδούχες η Γκίλντεϊ είχε επίσης 24 πόντους. Το ματς ήταν ντέρμπι στο πρώτο μέρος, με τις δυο ομάδες να είναι ισόπαλες 13-13 στο πρώτο δεκάλεπτο και 23-23 στο ημίχρονο. Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενες ξέφυγαν με έξι (42-36) στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου και τελικά έφτασαν στη νίκη 62-55. Στο Fina 4 έχει ήδη πάρει το εισιτήριο για το Final 4, η Νίκη Λευκάδας μετά την αποχώρηση του Παναθλητικού.

Διαιτητές: Τσαχάκης-Σκαλτσής-Καλογριάς

Δεκάλεπτα: 13-13, 23-23, 36-42, 55-62

Πρωτέας Βούλας (Σουλιώτης): Γκίλντεϊ 24(4), Χατζηβασιλείου 5(1), Σακελλαρίου, Πατεράκη 2, Χατζηγιακουμή 9(3), Αναστασοπούλου Μ., Αλεξιά, Αναστασοπούλου Χ. 4, Μπουθ 7(1), Τζανετάτου 4.

Ελευθερία Μοσχάτου (Σίμος): Καλογουέι 24(4), Στούπα, Καρακασίδου 12, Νάτσκου 2, Σταμάτη 2, Σακουλάκη, Μυλωνάκη, Μπουέρ 10, Οκόγιε 12(2).