Ολυμπιακός-Βαλένθια 59-65: Τα χάλασε όλα με καταστροφικό δ’ δεκάλεπτο

Δεν βρήκε την πρώτη του νίκη στην Ευρωλίγκα Γυναικών ο Ολυμπιακός που ηττήθηκε στο ΣΕΦ από τη Βαλένθια με 59-65 για την 7η αγωνιστική.

Τα κορίτσια του Ζίμπαρτς τα πήγαιναν πολύ καλά για τρία δεκάλεπτα, ωστόσο το μπλακ άουτ που υπέστησαν στην τέταρτη περίοδο, στην οποία δέχθηκαν επιμέρους 19-6, τις υποχρέωσε στην έβδομη ήττα τους σε ισάριθμους αγώνες.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 50-40 στη γ’ περίοδο κι ενώ το σκορ ήταν 59-53 στην τέταρτη, οι «ερυθρόλευκες» δεν βρήκαν τον δρόμο για το καλάθι στα εναπομείναντα πέντε λεπτά με αποτέλεσμα να βλέπουν τη Βαλένθια να τις προσπερνάει και να παίρνει τη νίκη.

Η Γκούσταφσον είχε 21 πόντους και 11 ριμπάουντ με τη Σουκ να προσθέτει άλλους 20 πόντους. Η Καρέρα με 15 πόντους ήταν η πρώτη σκόρερ των Ισπανίδων.

Δεκάλεπτα: 27-21, 39-35, 53-46, 59-65

Ολυμπιακός (Ζίμπαρτς): Αγιούσο 4 (2/5 σουτ, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 8 λάθη), Γκούσταφσον 21 (9/16 δίποντα, 3/4 βολές, 11 ριμπάουντ), Νικολοπούλου 2 (8 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 λάθη), Σουκ 21 (5/11 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/3 βολές, 6 ριμπάουντ), Σταμάτη 3 (1), Δίελα, Σκόριτς, Σπυριδοπούλου 8 (2), Σύρρα

Βαλένθια (Μπούργος Λόπεθ): Καρέρα 15 (6/8 δίποντα, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ), Κάσας 2 (0/6 σουτ), Γκούελιτς 10 (2), Ρομέρο 10 (5/6 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Σαλβαδόρες 8, Μπουεναβίδα, Χριστινάκη 4, Κοξ 6, Φαμ 2, Ούβινα 3, Τόρενς 5 (1)