Μονακό-Άλμπά Βερολίνου 92-89: Buzzer beater νίκης από τον Οκομπό (vid)

Ο Ελί Οκομπό χάρισε τη νίκη 92-89 στη Μονακό με buzzer beater στην αναμέτρηση με την Άλμπα Βερολίνου.

Οι Γερμανοί κατάφεραν να επιστρέψουν στο ματς και να το κάνουν ντέρμπι στα τελευταία λεπτά. Όμως οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη με το τρίποντο του Οκομπό. Κορυφαίος για την ομάδα του πριγκιπάτου ήταν ο Ντιαλό με 20 πόντους, ενώ για τους Βερολινέζους ο Σνάιντερ είχε 15 πόντους με 5/5 σουτ τριών πόντων. Δέκατη νίκη για τους Μονεγάσκους (10-4), ενώ οι Βερολινέζοι γνώρισαν την ενδέκατη φετινή τους ήττα (3-11).

Η Μονακό είχε επιβάλει τον ρυθμό της

Με ένα 9-2 στα πρώτα λεπτά, οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και προσπάθησαν να επιβάλουν τον ρυθμό τους. Όμως οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα 8-0 και πήραν προβάδισμα 10-9 στα 4,58 πριν το τέλος της περιόδου. Οι δυο ομάδες μπήκαν στο τελευταίο τρίλεπτο της περιόδου ισόπαλες 17-17. Στα 34’’ οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τέσσερις (26-22) και τελικά έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +3 (28-25). Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με οκτώ (35-27), τρέχοντας ένα σερί 7-2 στο πρώτο τρίλεπτο. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με ένα 13-3 και πέρασαν μπροστά 40-38 στα 3,34 πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου. Η Μονακό προηγήθηκε με οκτώ στα 65’’και διατήρησε τη συγκεκριμένη διαφορά έως την ανάπαυλα του ημιχρόνου (52-44).

Οι Γερμανοί το έκαναν ντέρμπι αλλά ο Ελί Οκομπό είχε άλλη άποψη

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τη Μονακό να στέλνει τη διαφορά στους δέκα (56-46) στο πρώτο δίλεπτο. Η Άλμπα έριξε τη διαφορά στους πέντε στα 6,21 (60-55) και στους δυο στα 4,45 (61-59). Οι γηπεδούχοι διατήρησαν ένα μικρό προβάδισμα στο σκορ (65-61) στα 2,46, με τους Βερολινέζους να μένουν κοντά στο σκορ και μέσα στη διεκδίκηση της νίκης. Η Άλμπα μείωσε στους πέντε (70-65) στα 35’’, όμως η τρίτη περίοδος έκλεισε στο +7 για τους γηπεδούχους (72-65). Μετά τα δυο πρώτα λεπτά στην τέταρτη περίοδο, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους έξι (77-71). Στα 5,31 η Άλμπα Βερολίνου προηγήθηκε 80-79 τρέχοντας ένα σερί 9-2. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και στα 2,22 προηγήθηκαν με πέντε (87-83). Στα 61’’ οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο τρίποντο (89-86). Στα 17’’ οι δυο ομάδες ήταν ισόπαλες 89-89 και τη νίκη στους γηπεδούχους χάρισε ο Οκομπο με τρίποντο (92-89).

Οι Διαιτητές: Πατέρνικο, Τραβίτσκι, Μάικιτς

Τα δεκάλεπτα: 28-25, 52-44, 72-65, 92-89

Οι πόντοι:

Μονακό (Ομπράντοβιτς): Οκομπό 11 (2 τρίποντα, 5 ασίστ), Μπράουν 5 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπλόσομγκεϊμ 16 (2/2 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Ντιάλο 20 (4/5 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ασίστ), Μορμάν 3 (1), Μοτιεγιούνας 10 (4/5 δίποντα, 2/6 βολές, 7 ριμπάουντ), Ουαταρά 5 (1), Στράζελ 4, Χολ 10 (5/8 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Τζέιμς 8 (3/3 δίποντα, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ, 7 ασίστ)

Άλμπα Βερολίνου (Γκονθάλεθ): Λο 14 (3/7 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Πρόσιντα, Σμιθ, Ντέλοου 3 (1), Μάτισεκ 3 (1), Σνάιντερ 15 (5/5 τρίποντα), Ολίντι 7 (5 ριμπάουντ), Τίμαν 14 (4/8 δίποντα, 6/8 βολές, 6 ριμπάουντ), Σίκμα 6 (3/3 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Λάμερς 14 (6/10 δίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Μπλατ 11 (3/6 τρίποντα, 5 ασίστ), Ζούσμαν 2