Βίρτους Μπλόνια-Μακάμπι Τελ Άβιβ 78-73: Το γύρισαν στο τέλος (vid)

Η Βίρτους Μπολόνια νίκησε 78-73 τη Μακάμπι Τελ Αβίβ, εκμεταλλευόμενη το επιθετικό «black out» των ισραηλινών στην τέταρτη περίοδο.

Οι Χάκετ και Τεόντοσιτς είχαν από 15 πόντους για την ομάδα του Σέρτζιο Σκαριόλο, ενώ ο Μπράουν είχε 18 πόντους για την ομάδα του Όντεντ Κάτας. Οι γηπεδούχοι έφτασαν τις έξι νίκες (6-8), ενώ οι φιλοξενούμενοι γνώρισαν την ενδέκατη φετινή τους ήττα (3-11). Πριν το τζάμπολ της αναμέτρησης κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή, για τον Σίνισα Μιχαΐλοβιτς.

Ντέρμπι στην Μπολόνια από την αρχή

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ προηγήθηκε 7-2 στο πρώτο τρίλεπτο της αναμέτρησης, όμως οι γηπεδούχοι έφεραν το ματς στα ίσια (7-7) στα 5,29 πριν το τέλος της περιόδου. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκα και πάλι με πέντε στα 3,30 (14-9), όμως οι Ιταλοί με ένα σερί 8-0 πέρασαν μπροστά με 17-14 στα 1,45 πριν το τέλος. Τελικά, η πρώτη περίοδο τελείωσε με τη Βίρτους Μπολόνια να προηγείται με τέσσερις (20-16). Στη δεύτερη περίοδο το ντέρμπι συνεχίστηκε. Στα 8,13 η ομάδα του Σέρτζιο Σκαριόλο ξέφυγε με πέντε (26-21) και διατήρησε το προβάδισμα έως το τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου μέρους (33-28). Οι παίκτες του Όντεντ Κάτας άρχισαν να ροκανίζουν τη διαφορά και στα 2,21 πριν την ανάπαυλα το σκορ ήταν ισόπαλο 37-37. Στα 1,19 πριν το φινάλε του ημιχρόνου οι δυο ομάδες ήταν ισόπαλες 41-41 και τελικά οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάνε μπροστά στα αποδυτήρια με 44-41.

Οι Ισραηλινοί έχασαν το παιχνίδι μέσα από τα χέρια τους

Μετά το πρώτο τρίλεπτο της τρίτης περιόδου, οι γηπεδούχοι διατηρούσαν προβάδισμα τριών πόντων (50-47). Η ισραηλινή ομάδα έριξε τη διαφορά στο καλάθι (53-51) στα 4,38 πριν το τέλος και οι δυο ομάδες συνέχισαν να πηγαίνουν καλάθι-καλάθι και στο δεύτερο μέρος. Στο τελευταίο τρίλεπτο της περιόδου, οι δυο ομάδες μπήκαν ισόπαλες 53-53. Στα 54’’ η ομάδα του «λαού» προηγήθηκε με δυο (57-55) και τελικά έκλεισαν την τρίτη περίοδο με διαφορά τριών πόντων (60-57). Μετά τα τέσσερα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν τη διαφορά στους επτά (64-57) και με αυτή μπήκαν στο τελευταίο πεντάλεπτο της αναμέτρησης. Οι Ιταλοί ξεκίνησαν την αντεπίθεσή τους και με ένα εντυπωσιακό σερί 15-2, προηγήθηκαν με έξι (72-66) στα 50’’ πριν το φινάλε της αναμέτρησης. Το επιθετικό «black out» των φιλοξενούμενων έλαβε τέλος με καλάθι του Άνταμς στα 45’’ (72-68). Στα 35’’ η διαφορά έπεσε στους τρεις (73-70), όμως ο Τεόντοσιτς επανέφερε τη διαφορά στους πέντε (75-70) στα 28’’ πριν το τέλος. Τελικά, οι Ιταλοί έφτασαν στη νίκη με 78-73.

Οι διαιτητές: Μπελόσεβιτς, Κορτές, Βικλίτσκι

Τα δεκάλεπτα: 20-16, 44-41, 57-60, 78-73

Οι πόντοι:

Βίρτους Μπολόνια (Σκαριόλο): Κορντινιέ 7 (3/10 σουτ, 6 ριμπάουντ), Παγιόλα 5, Μπακό 5 (5 ριμπάουντ), Τζαϊτέ 7 (6 ριμπάουντ), Λούντμπεργκ 7 (5/5 βολές), Σενγκέλια 12 (2/4 δίποντα, 8/8 βολές, 2 ριμπάουντ), Χάκετ 15 (4/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/5 βολές), Γουίμς 5 (2/8 σουτ), Τεόντοσιτς 15 (2/5 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ)

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Κάτας): Άνταμς 9 (1), Μπράουν 18 (2 τρίποντα, 6 ασίστ, 5 λάθη), Μάρτιν 6, Μένκο, Σόρκιν 7 (3/5 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ντιμπαρτολομέο 3 (1), Χίλιαρντ 2, Κοέν 7 (1), Χόλινς, Νίμπο 11 (5/8 δίποντα, 10 ριμπάουντ), Ζιβ, Κόλσον 10 (4/12 σουτ, 6 ριμπάουντ)