Φενέρμπαχτσε-Μπασκόνια 70-76: Απόδραση από την Τουρκία για τους Βάσκους (vid)

Η Μπασκόνια ήταν ανώτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, εκμεταλλεύτηκε τις απουσίες της Φενέρμπαχτσε και έφυγε από την Τουρκία με το «διπλό» (70-76).

Οι Βάσκοι ανέβηκαν στο 9-5, με το πέρας 14 αγωνιστικών, την ίδια που η Φενέρμπαχτσε γνώρισε δεύτερη διαδοχική ήττα στη σεζόν και υποχώρησε στο 10-4.

Το ξεκίνημα των δύο ομάδων ήταν σε ισορροπία, με την Μπασκόνια να μην επιτρέπει στη Φενέρ να επιβάλλει τον ρυθμό της. Κοστέλο και Κότσαρ ανέλαβαν δράση, με τους Βάσκους να παίρνουν τα ηνία. H Φενέρμπαχτσε προσπάθησε να μειώσει, αλλά Χένρι και Χάουαρντ δεν το επέτρεψαν, με την Μπασκόνια να κλείνει το δεκάλεπτο στο +8 (13-21).

Οι παίκτες του Πεναρόγια συνέχισαν στο ίδιο μοτίβο και η διαφορά έφτασε σε διψήφια επίπεδα. Η αντίδραση της Φενέρμπαχτσε ήταν άμεση, με τον Έντουαρντς να μπαίνει στην εξίσωση και να βοηθά την Φενέρ να τρέξει σερί 9-0. Όμως η Μπασκόνια απάντησε με δικό της 10-0. Η γηπεδούχοι προσπάθησαν να μειώσουν με τον Έντουαρντς, αλλά ο Ένοχ είπε την τελευταία λέξη στο ημίχρονο, για το 33-52 της Μπασκόνια.

Με πρόθεση να μαζέψει τη διαφορά μπήκε η Φενέρμπαχτσε στο δεύτερο ημίχρονο, με τους Καλάθη και Γκούντουριτς να κάνουν αισθητή την παρουσία τους. Η ομάδα της Τουρκίας μπήκε και πάλι στο ματς καθώς το σκορ έγινε 56-60. Οι Βάσκοι άντεξαν στην πίεση των γηπεδούχων και με τον Χάουαρντ και ανέβασαν και πάλι τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα για το 56-67 της τρίτης περιόδου.

Η Φενέρ στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, μείωσε με 59-67, αλλά Σεντεκέρσκις και Χάουαρντ έδωσαν λύσεις στην Μπασκόνια, η οποία κράτησε το προβάδισμα σταθερά και ο Κοστέλο δημιούργησε φθορά στην Φενέρμπαχτσε, ανεβάζοντας τη διαφορά ξανά. Ο Κάρσεν Έντουαρντς πήρε την κατάσταση στα χέρια του και η Φενέρμπαχτσε μείωσε (70-74, 39′). Όμως αυτό δεν ήταν αρκετό με την Φενέρ να γνωρίζει τελικά την ήττα στην έδρα της .

Ο Μάρκους Χάουαρντ με 15 πόντους και 5/11 σουτ ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, με τον Πιέρια Χένρι να ηγείται της Μπασκόνια με 13 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Κομβική ήταν και η παρουσία του Ματ Κοστέλο με 10 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Από πλευράς Φενέρμπαχτσε οι 14 πόντοι του Μάρκο Γκούντουριτς και το all-around παιχνίδι του Τόνι Γιεκίρι (12π, 9ρ, 5ασ) δεν αρκούσαν για να πδηγήσουν στην ανατροπή. Ο Νικ Καλάθης έκανε σπουδαίο παιχνίδι με 11 πόντους, 13 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη και 4/11 σουτ σε 34 λεπτά.

Τα δεκάλεπτα: 13-21, 33-52, 56-67, 70-76

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ιτούδης): Μπίρσεν 2, Έντουαρντς 10 (2), Άκπνιραρ, Μαχμούτογλου 11 (2), Χέιζ, Πιερ 10 (1), Τζεκίρι 12, Γκούντουριτς 14 (3), Μπούκερ, Καλάθης 11 (2)

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Πεναρόγια): Χάουαρντ 15 (3), Χένρι 13 (1), Σεντεκέρσκις 8, Μαρίνκοβιτς 5 (1), Τόμπσον 4, Κότσαρ 10, Ίνοκ 9, Κοστέλο 10, Γκιεντράιτις, Χομς 2