Βιλερμπάν-Ολυμπιακός 77-75: «Ερυθρόλευκη» αυτοκτονία από το +21 (vid)

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε από τη Βιλερμπάν στη Γαλλία με 77-75, χάρη στο τρίποντο του Νουά στα 0”4” πριν το φινάλε.

Οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν να προηγούνται μέχρι και με 21 πόντους, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο χαλάρωσαν την άμυνα τους και με συνδυασμό την επιθετική δυστοκία τους, έδωσαν την δυνατότητα στους Γάλλους να πλησιάσουν.

Στην τελευταία επίθεση τη Βιλερμπάν στα 9.8”, ο ΝτεΚολό εκμεταλλεύτηκε την αμυντική ανισορροπία, με τον Νουά να εκτελεί σχεδόν ελεύθερος για το προσπέρασμα, δίνοντας μια μεγάλη νίκη στην ομάδα του Πάρκερ.

Αρχικές πεντάδες

Βιλερμπάν: ΝτεΚολό, Ομπασοχάν, Μάθιους, Καχούντι, Φαλ
Ολυμπιακός: Ουόκαπ, Κέιναν, Παπανικολάου, Βεζένκοφ, Φαλ

To ματς

Η Βιλερμπάν ήθελε να πάρει από νωρίς τα πρωτεία, αλλά ο Ολυμπιακός με όπλο την άμυνα του και την εξαιρετική κυκλοφορία της μπάλας, πήρε ένα πρώτο προβάδισμα με 8-15 στο 5′. Το πρώτο διψήφιο προβάδισμα ήρθε από χάρη στον αλάνθαστο Βεζένκοφ, ενώ η τεχνική ποινή του Τι Τζέι Πάρκερ, βοήθησε τους «ερυθρόλευκους» να ανέβουν στο +13 (8-21 στο 6′). Η Βιλερμπάν αντέδρασε κυρίως μέσω των σουτ, μειώνοντας στους 7 (19-26 στο 8′). Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με τον Ολυμπιακό στο +9 (19-28).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Βιλερμπάν προσπαθούσε να μειώσει τη διαφορά, αλλά οι δεύτερες επιθέσεις που έδινε στον Ολυμπιακό, δεν βοηθούσαν (22-36 στο 13′). Οι Γάλλοι είχαν μείνει από λύσεις χάρη στην εξαιρετική άμυνα των Πειραιωτών, ενώ ο Ολυμπιακός από το 15′ και έπειτα, κρατούσε τη διαφορά των 20 πόντων (22-42 στο 17′). Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το +16 (31-47).

Περίπου σαν το τελείωμα του δευτέρου δεκαλέπτου ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο. Η Βιλερμπάν δεν έβρισκε τον δρόμο προς το καλάθι, ενώ ο Ολυμπιακός αναλωνόταν σε αρκετά λάθη. Παρόλα αυτά η διαφορά έμενε σταθερά στους 20 πόντους (31-51 στο 23′). Οι Γάλλοι από το από το 24 και έπειτα με τους Καχούντι και Ομπασοχάν κατάφεραν να μειώσουν στους 10 (44-54 στο 27′), πριν απαντήσει ο Βεζένκοφ με έμμεσο τρίποντο (44-57). Το δεκάλεπτο έκλεισε με τους «ερυθρόλευκους» να προηγούνται με 50-61.

Για πρώτη φορά έπειτα από αρκετή ώρα, η Βιλερμπάν μείωσε σε μονοψήφιο (56-61) με τον Λάιτι να πυροβολεί εις διπλούν. Μάλιστα οι Γάλλοι πλησίασαν και στους τρεις (58-61 στο 31′). Ο Βεζένκοφ προσπαθούσε να βρει λύσεις επιθετικά για τον Ολυμπιακό, αλλά η «ερυθρόλευκη» άμυνα… έμπαζε. Ένα «τρελό» τρίποντο του Λαρεντζάκη έδωσε «ανάσα» τεσσάρων πόντων στου Πειραιώτες (64-68 στο 35′). Οι Γάλλοι με τον Φαλ έφεραν για πρώτη φορά το ματς στα ίσα (70-70 στο 28′), ενώ με τις βολές του ΝτεΚολό κατάφεραν να προσπεράσουν (74-73 στο 39′). Ο Λαρεντζάκης στα 28” πριν το φινάλε έβαλε ξανά μπροστά τους Πειραιώτες, αλλά ο Νουά με τρίποντο στη λήξη, έδωσε τη νίκη στη Βιλερμπάν με 77-75.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-28, 31-47, 50-61, 77-75

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Πάρκερ): Μάθιους 14 (2), Νουά 13 (3), Καχούντι 14 (2), Ντιότ 6 (2), Τάιους, Ρισασέρ, ΝτεΚολό 13 (1), Φαλ 2, Λάιτι 9 (1), Ομπασοχάν 2, Τζάκσον-Κάρτραϊτ 4, Πονς.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 7 (1), Κέιναν 14 (4), Λούντζης, Λαρεντζάκης 10 (2), Πάπας, Φαλ 4, Σλούκας 13 (2), Βεζένκοφ 16 (1), Παπανικολάου 4, Μπολομπόι 7, Πίτερς, ΜακΚίσικ