Βίρτους Μπολόνια-Άλμπα Βερολίνου 85-76: Βαθμολογική ανάσα για τους Ιταλούς (vid)

Η Βίρτους Μπολόνια επικράτησε 85-76 της Άλμπα Βερολίνου και ανάγκασε στη δέκατη σερί τους ήττα τους Γερμανούς.

Κορυφαίος των γηπεδούχων ήταν ο Κάιλ Γουίμς με 16 πόντους, ενώ οι Χάκετ και Τζάιτεχ είχαν από 13 πόντους. Από την άλλη πλευρά, ο Λουκ Σίκμα είχε 16 πόντους, ενώ ο Ζαλίν Σμιθ είχε 14 πόντους. Αυτή ήταν η πέμπτη φετινή νίκη για τη Βίρτους Μπολόνια σε 13 αγώνες (5-8), ενώ η Άλμπα Βερολίνου γνώρισε τη δέκατη φετινή της ήττα (3-10).

Οι Ιταλοί επέβαλαν τον ρυθμό τους

Οι δυο ομάδες πήγαν καλάθι-καλάθι στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Στα 4,34 πριν το τέλος της πρώτης περιόδου η Βίρουτς Μπολόνια πήρε προβάδισμα με πέντε (14-9). Οι Βερολινέζοι επέστρεψαν γρήγορα στο σκορ και προηγήθηκαν με 15-14, με 1,56 να απομένουν για το τέλος της περιόδου. Τελικά, οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα τριών πόντων (18-15) και μπήκαν μπροστά στο σκορ στη δεύτερη περίοδο. Με τη συμπλήρωση του πρώτου δίλεπτου στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι διατηρούσαν το +3 (23-20). Στο τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου μέρους, η ιταλική μάδα βρέθηκε στο +5 (29-24). Η διαφορά έφτασε και τους οκτώ πόντους (33-25) στα 3,54 πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου. Στα 2,47 η Βίρτους Μπολόνια προηγήθηκε για πρώτη φορά στην αναμέτρηση με δέκα πόντους (36-26). Τελικά, οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια στο +11 (40-29), δείχνοντας πως είχαν τον έλεγχο του αγώνα.

Δεν κατάφεραν να επιστρέψουν οι Γερμανοί

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Γερμανοί προσπάθησαν να επιστρέψουν. Στο πρώτο τρίλεπτο, οι γηπεδούχοι προηγούνταν με δέκα (47-37), με τους φιλοξενούμενους να ρίχνουν τη διαφορά στους εφτά (51-44) στα 4,48 πριν το τέλος της περιόδου. Η Βίρτους Μπολόνια φάνηκε ψύχραιμη στην αντεπίθεση της Άλμπα Βερολίνου και κατάφερε να διατηρήσει τη διαφορά των δέκα πόντων (59-49) μπαίνοντας στο τελευταίο τρίλεπτο της τρίτης περιόδου. Στα 1,19 πριν το τέλος της περιόδου, η διαφορά ανέβηκε και πάνω από τους δέκα (63-52). Το σκορ δεν άλλαξε στον χρόνο που απέμενε και οι γηπεδούχοι μπήκαν στην τέταρτη και τελευταία περίοδο με προβάδισμα νίκης. Η γερμανική ομάδα έκανε μια ακόμα προσπάθεια να γυρίσει στο ματς. Στα 6,58 πριν το τέλος, μείωσε τη διαφορά στους επτά (63-57) και έδειξε αποφασισμένη να παλέψει για τη μεγάλη ανατροπή. Στο τελευταίο πεντάλεπτο οι δυο ομάδες μπήκαν με διαφορά έξι πόντων (68-62), όμως με ένα 5-0 των γηπεδούχων, η διαφορά ανέβηκε και πάλι στους έντεκα στα 4,03 πριν το τέλος. Στο τελευταίο δίλεπτο, η διαφορά ήταν στους οκτώ (77-69) και οι Ιταλοί κρατούσαν τη νίκη στα χέρια τους. Στα 1,06 οι γηπεδούχοι προηγούνταν 82-75 και με ένα τρίποντο του Μίλος Τεόντοσιτς (85-76) «καθάρισαν» τη νίκη.

Οι διαιτητές: Πουκλ, Φούφης, Κλιβάζ

Τα δεκάλεπτο: 18-15, 40-29, 63-52, 85-76

Βίρτους Μπολόνια (Σκαριόλο): Κορντινιέ 4, Παγιόλα 2, Μπακό 10 (4/4 δίποντα, 2/2 βολές), Τζαϊτέ 13 (6/8 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Λούντμπεργκ 2, Σενγκέλια 9 (1), Χάκετ 13 (4/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ασίστ), Μίκι 5 (2/8 σουτ), Γουίμς 16 (5/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα), Τεόντοσιτς 11 (3/6 τρίποντα, 2/3 βολές, 5 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 5 λάθη)

Άλμπα Βερολίνου (Γκονθάλεθ): Λο 4 (2/8 σουτ), Πρόσιντα 5 (1), Σμιθ 14 (2/3 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Ντέλοου 3 (1), Ολίντι 11 (2/3 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/6 βολές, 4 ριμπάουντ), Κουμάτζι 11 (5/5 δίποντα, 1/3 βολές, 5 ριμπάουντ), Τίμαν 4 (1/5 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Σίκμα 16 (5/7 δίποντα, 1/1 τρίποντα, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 λάθη), Λάμερς 2, Μπλατ (0/8 σουτ), Ζούσμαν 6 (4 ριμπάουντ, 2 ασίστ)