USK Πράγας-Ολυμπιακός 95-63: Συντριβή στην Πράγα για τις «ερυθρόλευκες» (vid)

Ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να είναι ανταγωνιστικός στην Πράγα κόντρα στην USK, γνωρίζοντας την 6η του ήττα σε ισάριθμους αγώνες για την Ευρωλίγκα Γυναικών.

Οι «ερυθρόλευκες» μπόρεσαν να κοντράρουν την αντίπαλό τους μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο. Προηγήθηκαν 10-5 στο ξεκίνημα και στο 13-13 ήταν η τελευταία φορά που δεν έβλεπαν την πλάτη της αντιπάλου τους. Οι παίκτριες του Ζίμπαρτς έβγαλαν αντίδραση όταν έμειναν πίσω με 18 στο β’ δεκάλεπτο (40-22) ρίχνοντας τη διαφορά στους 9 (41-32).

Αυτή ήταν και η τελευταία αναλαμπή αφού ακολούθησε ένα καταστροφικό δεκάλεπτο που με το επιμέρους 30-17 έκρινε οριστικά την τύχη του αγώνα. Οι δύο ομάδες μπήκαν στην τελευταία περίοδο με σκορ 74-49 και το μόνο που ήταν άγνωστο ήταν το ύψος της τελικής διαφοράς.

Ο Ολυμπιακός έμεινε στην τελευταία θέση του πρώτου ομίλου, μία αγωνιστική πριν τη συμπλήρωση του πρώτου γύρου, όντας 8ος με 0-6 ρεκόρ. Σταμολάμπρου με 17 πόντους και 4 ασίστ, Γκούσταφσον (16π, 10ρ) και Σουκ (15π, 8ρ) ήταν οι καλύτερες των ηττημένων που είχαν 13 ασίστ για 21 λάθη.

Στο 4-2 η USK με τον Κόνδε να κάνει σπουδαίο ματς έχοντας 32 πόντους και 7 ασίστ.

Δεκάλεπτα: 20-13, 44-32, 74-49, 95-63

USK Πράγας (Χέικοβα): Φαγκμπένλε 13 (6/8 δίποντα), Χαλάτκοβα, Σκλενάροβα 4, Τόμας 5 (1/9 σουτ, 11 ριμπάουντ, 11 ασίστ), Βοράτσκοβα 17 (6/8 δίποντα, 5/5 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα), Κόνδε 32 (6/11 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 11/12 βολές, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα), Τζόουνς 15 (7/13 δίποντα, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Βιοράλοβα 9 (2), Βερτζίνσκι

Ολυμπιακός (Ζίμπαρτς): Γκούσταφσον 16 (6/9 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/2 βολές, 10 ριμπάουντ), Νικολοπούλου 4 (1/6 σουτ), Σταμολάμπρου 17 (1/7 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 6/8 βολές), Σύρρα, Βαμβακά, Αγιούστο 8 (2/11 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/1 βολή, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 5 λάθη), Δίελα, Σουκ 15 (4/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 1/2 βολές, 8 ριμπάουντ), Σπυριδοπούλου, Σταμάτη 3 (1)