Μονακό-Μπαρτσελόνα 63-69: Έβαλε «φωτιά» στη βαθμολογία η Μπάρτσα (vid)

Μεγάλη εκτός έδρας νίκη για την Μπαρτσελόνα στο Μονακό με 69-63, με τους Καταλανούς να πιάνουν στη βαθμολογία του Μονεγάσκους αλλά και Ολυμπιακό, Ρεάλ!

Στη δεύτερη θέση στριμώχνονται όλοι οι παραπάνω με ρεκόρ 9-4 και μία μόλις νίκη λιγότερη πίσω από την πρωτοπόρο Φενέρ. Κόλαση!

H ομάδα του Γιασικεβίτσιους πήγε στο Πριγκηπάτο αποφασισμένη να παίξει άμυνα και όπως μαρτυρά το τελικό σκορ, τα κατάφερε. Οι Καταλανοί εκμεταλλεύτηκαν την κακή μέρα των γηπεδούχων στο τρίποντο (33% με 6/18) την ίδια ώρα που οι ίδιοι σούταραν με το εξαιρετικό 47% με 14/30!

Η Μπαρτσελόνα πήρε από την αρχή ένα μικρό προβάδισμα που συντηρούσε σε όλο το πρώτο μέρος, μέχρι να κάνει το αποφασιστικό βήμα στο τρίτο δεκάλεπτο. Με διαφορές που δεν ξεπερνούσαν ποτέ τους 5 πόντους, οι «μπλαουγράνα» πήγαν στα αποδυτήρια με σκορ 29-34 και βγήκαν με επιμέρους 14-2 για το 31-48! Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν σοκαριστικό για τη Μονακό που δεν μπορούσε να μικρύνει την απόσταση, και βάλθηκε να κυνηγά… «ανεμόμυλους» στην τελευταία περίοδο.

Η Μπαρτσελόνα ήξερε πολύ καλά τι πρέπει να κάνει για να κρατήσει ένα πολύτιμο «διπλό» και όταν είδε για πρώτη φορά τους παίκτες του Ομπράντοβιτς να ρίχνουν τη διαφορά σε μονοψήφιο (59-68), ο χρόνος πια ήταν σύμμαχός της.

Κορυφαίος ο Νίκολα Μίροτις με 15 πόντους, 9 ριμπάουντ και 2 ασίστ, διπρόσωπος ο Λαπροβίτολα με 8 ασίστ, 7 πόντους αλλά και ισάριθμα λάθη. Οι Καταλανοί υποδέχονται τον Παναθηναϊκό την Παρασκευή.

Ο Μάικ Τζέιμς είχε 6/17 σουτ και 16 πόντους, 4 ασίστ, με τους Μοτιεγιούνας (11π), Μοερμάν (10π) να είναι οι άλλοι δύο διψήφιοι. Οι Μονεγάσκοι περιμένουν την Άλμπα σε δύο μέρες.

Δεκάλεπτα: 13-16, 29-34, 45-60, 63-69

Μονακό (Ομπράντοβιτς): Μπράουν, Οκομπό 5 (1/7 σουτ), Μπλόσομγκεϊμ 7 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Ντιάλο 4 (6 ριμπάουντ), Μορμάν 10 (2), Μοτιεγιούνας 11 (4/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα), Ουαταρά, Στράζελ, Χοκ 8 (4 ριμπάουντ), Τζέιμς 16 (6/14 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 4/5 βολές, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 λάθη)

Μπαρτσελόνα (Γιασικεβίτσιους): Ντα Σίλβα 3 (1), Σανλί 5 (1), Βέσελι 8 (4/5 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Κάλινιτς 5 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σατοράνσκι 8 (2), Λαπροβίτολα 7 (1 τρίποντο, 2 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα, 7 λάθη), Χίγκινς 9 (2), Τόμπι 3 (1), Κούριτς 6 (2), Γιοκουμπάιτις, Μίροτιτς 15 (3/5 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ)