Ερυθρός Αστέρας-Παναθηναϊκός 70-63: Ανώδυνη ήττα για το «τριφύλλι» (vid)

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε 70-64 από τον Ερυθρό Αστέρα στο Βελιγράδι, χωρίς όμως να έχει βαθμολογικές συνέπειες.

Οι «πράσινες» τερμάτισαν πρώτες στον όμιλο και θα μάθουν τον αντίπαλό τους στη φάση των «32» του Eurocup. Από την άλλη πλευρά, ο Ερυθρός Αστέρας ήθελε τη νίκη για να έχει ελπίδες πρόκρισης, ως μια από τις καλύτερες τρίτες ομάδες των ομίλων.

Το «τριφύλλι» μπήκε καλύτερα στην αναμέτρηση και κατάφερε να προηγηθεί στην πρώτη περίοδο 22-16. Όμως στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι «πράσινες» παρουσίασαν αρκετά προβλήματα στην επίθεση και έδωσαν την ευκαιρία στις γηπεδούχους να προηγηθούν με έντεκα (41-30) στο ημίχρονο, τρέχοντας ένα επί μέρους σκορ 25-8. Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να μειώσει το σκορ στους έξι στο τέλος της τρίτης περιόδου, ενώ στην τέταρτη περίοδο πλησίασε στους τέσσερις (68-64), όμως δεν κατάφερε να φύγει από τη Σερβία με τη νίκη.

Οι διαιτητές: Μπαλούν, Περτσιαβάλε, Νικολάε

Τα δεκάλεπτα: 16-22, 41-30, 54-48, 70-64

Ερυθρός Αστέρας (Βούκοβιτς): Νάουμτσεβ 3 (1), Χολ 8, Μπογκίτσεβιτς 17 (2/5 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Κάτανιτς 10 (10 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Νεντέλικοβ 8 (1), Μπόγιοβιτς 6 (8 ριμπάουντ), Γιακόβινα 6, Τσόλιτς 4, Αϊφούγια 2, Ζέτσεβιτς 6 (2)

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 26 (8/16 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 10/11 βολές, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 λάθη), Κοτούλα, Παυλοπούλου 2, Σωτηρίου 12 (2/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μπουντούρη, Αλεξανδρή, Κάρτερ 14 (5 ριμπάουντ), Θεοδωρομανωλάκη, Χαιριστανίδου 10