Εφές-Μπασκόνια 78-83: Μεγάλο «διπλό» από τους Βάσκους (vid)

Νίκη εδραίωσης στην οκτάδα στο «Σινάν Ερντέμ» για την Μπασκόνια που απέδρασε με 83-78 κόντρα στην Εφές.

Επική αντεπίθεση στο τρίτο δεκάλεπτο για τους Βάσκους που άλλαξαν εντελώς την εικόνα του αγώνα μετά από ένα πρώτο μέρος που ανήκε στην Εφές. Χάουαρντ και Μαρίνκοβιτς πρωτοστάτησαν με 19 και 18 πόντους αντίστοιχα αλλά και 5/9 και 4/9 τρίποντα αντίστοιχα. Μίτσιτς (17π, 6ασ.), Εμπάιγ (16π) και Κλάιμπερν (15π) οι τρεις που ξεχώρισαν για τους Τούρκους.

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο ξεκίνημα αλλά γρήγορα φάνηκε πως η Εφές έκανε κουμάντο. Οι παίκτες του Αταμάν προηγήθηκαν και με 15 στο β’ δεκάλεπτο (39-24) με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 46-36.

Η Μπασκόνια άλλαξε ριζικά την εικόνα στην άμυνά της στην τρίτη περίοδο, δέχθηκε μόλις 12 πόντους και με τους 28 που πέτυχε γύρισε το σκηνικό ανάποδα. Χαρακτηριστικά είναι το επιμέρους 14-2 με το οποίο έκλεισε το δεκάλεπτο (58-64) πηγαίνοντας και στο +10 (58-68) λίγο μετά

Η Εφές επέστρεψε και πέρασε μάλιστα και μπροστά (73-72) ωστόσο ήταν το τελευταίο της προβάδισμα. Κότσαρ και Γκιεντράιτις ανέλαβαν δράση και με αποκορύφωμα ένα «τρελό» τρίποντο του τελευταίου στο τέλος του χρόνου για το 76-81 στα 18’’ που έκρινε και το ματς.

Στο 8-5 η Μπασκόνια που είναι 6η, στο 7-6 και μια θέση παρακάτω η Εφές.

Δεκάλεπτα: 23-21, 46-36, 58-64, 83-78

Εφές (Αταμάν): Μπομπουά 10 (2), Μπράιαντ 5 (1), Κλάιμπερν 15 (2), Τέιλορ (2, Πλάις 6, Μίτσιτς 17, Εμπάιγ 16 (4), Πολονάρα 3 (1), Ζίζτς 4, Ντάνστον.

Μπασκόνια (Πεναρόγια): Χάουαρντ 19 (5), Ραϊέστε, Σεντεκέρσκις 6, Μαρίνκοβιτς 18 (4), Ντίεθ, Τόμπσον 8, Κότσαρ 6, Ίνοκ 4, Κοστέλο 6, Γκιεντράιτις 11 (1), Χομς 5 (1), Κούρουκς.