Βαλένθια-Παναθηναϊκός 94-91: Μπορούσε αλλά… (vid)

Ο Παναθηναϊκός είχε όλα τα φόντα και κυρίως είχε Μπέικον για να φύγει νικητής από τη Βαλένθια, λυγίζοντας ωστόσο στην παράταση με 94-91.

Μπήκε έτσι τέλος στο νικηφόρο σερί τεσσάρων αγώνων με τους «πράσινους» να ισοβαθμούν με τις «νυχτερίδες» στο 6-7.

Ο σαφώς επηρεασμένος από την περιπέτεια με το δόντι του, Ντουέιν Μπέικον, ήταν άφαντος για τρία… παρά κάτι δεκάλεπτα αλλά στη συνέχεια πήρε «φωτιά» και με 22 πόντους λίγο έλειψε να πάρει το ματς μόνος του. Από κοντά και ο Ντέρικ Γουίλιαμς με 21 πόντους, 9 ριμπάουντ και 4 ασίστ, πολλές βοήθειες από τους Λι, Πονίτκα, Γουόλτερς.

Κακή άμυνα σε αρκετές περιπτώσεις ειδικά κοντά στο καλάθι, που οδήγησε στους 23 πόντους του Ντούμπλιεβτις και τους 16 του Ριβέρο. Τζόουνς και Γουέμπ έκαναν επίσης ζημιά.

Με ευστοχία από μακριά αλλά και τη διάθεση να τρέξει ο Παναθηναϊκός, είχε στο ξεκίνημα του αγώνα τα στοιχεία εκείνα που τον έκαναν ρυθμιστή του ματς. Γουόλτερς, Γουίλιαμς και Λι έβαζαν το ένα τρίποντο πίσω από το άλλο, ο Παναγιώτης Καλαϊτζάκης έβγαζε ενέργεια σε όλο το παρκέ και κάπως έτσι διαμορφώθηκε το 10-18 υπέρ του «τριφυλλιού». Το άλυτο πρόβλημα για τον Ράντονιτς λεγόταν Ντούμπλιεβτις ο οποίος κράτησε την ομάδα του κοντά στο σκορ σε αυτό το διάστημα, αφού Λι και Πονίτκα συνέχιζαν για το «πράσινο» +10 (15-25).

Γουέμπ και Ριβέρο έδιναν σκορ και ο γρήγορος ρυθμός που εξελίχθηκε σε όπλο του Παναθηναϊκού στο ξεκίνημα, άρχισε να γυρίζει μπούμερανγκ. Οι Ισπανοί είχαν πια επιστρέψει για τα καλά και όχι μόνο αυτό αλλά ο Παναθηναϊκός καλούνταν να μείνει κοντά στο σκορ όπως μετά το τρίποντο του Πρέπελιτς στο 44-38. Το 44-41 του ημιχρόνου σαφώς και δεν ήταν αυτό που ήθελαν οι «πράσινοι» με βάση την εικόνα του πρώτου μέρους. Ο Ντούμπλιεβτις είχε κάνει μεγάλη ζημιά με 14 πόντους, με τους Λι (10) και Γουίλιαμς (9) να είναι οι πρώτοι σκόρερ του Παναθηναϊκού.

BASKET – EUROLEAGUE – VALENCIA BASKET V PANATHINAIKOS

O Παναθηναϊκός έμεινε κοντά μέχρι το 47-45 αφού από εκεί και πέρα η Βαλένθια άρχισε να παίρνει διαφορά. Η άμυνα ήταν πολύ κακή για τους «πράσινους» και Τζόουνς, Ντούμπλιεβιτς, Γουέμπ ήταν υπεύθυνοι για το 59-45. Το πρώτο καλάθι του Μπέικον στα δύο λεπτά πριν το τέλος της γ’ περιόδου σε συνδυασμό με τον φιλότιμο Γουίλιαμς, έδωσαν το έναυσμα για την επιστροφή της ομάδας τους. Οι δύο παίκτες είχαν αλλάξει τον ρυθμό του αγώνα και σαν αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε με καλάθι του Γουόλτερς στην αρχή του δ’ δεκαλέπτου (70-70). Όσο πλησιάζαμε στο τέλος, η μπάλα περνούσε μόνο από τα χέρια του Μπέικον. Ο Πάρις Λι αποβλήθηκε με πέντε φάουλ με 3:45 στο χρονόμετρο και το σκορ στο 80-73 αλλά ο συμπατριώτης του με συνεχόμενα καλάθια (και ορισμένα εξ αυτών πολύ δύσκολα) έφερε το ματς στο 84-84, χάνοντας μάλιστα το τελευταίο τρίποντο.

Το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση και ήταν κι εκεί «μία σου και μία μου». Το κακό για τον Παναθηναϊκό ήταν ότι δεχόταν με μεγάλη ευκολία πόντους κοντά στο καλάθι, αφού μετά το δικό του προβάδισμα (90-91, Μπέικον) τέσσερις αναπάντητοι πόντοι του Ριβέρο διαμόρφωσαν το τελικό σκορ. Χαμένο σουτ του Γουόλτερς, και άστοχο τρίποντο του Γουίλιαμς λίγο πριν το τέλος, ήταν οι τελευταίες ευκαιρίες των «πρασίνων» που έμειναν ανεκμετάλλευτες.

Δεκάλεπτα: 20-26, 44-41, 70-63, 84-84 (κ.δ.), 94-91 (παρ)

Βαλένθια (Μουμπρού): Χάρπερ 8 , Κλαβέρ , Πουέρτο, Πρέπελιτς 7 (1/2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ) , Γουέμπ 18 (4/10 τρίποντα, 10 ριμπάουντ) , Λόπεθ-Αροστέγι , Τζόουνς 20 (47 τρίποντα, 6 ασίστ), Φερνάντο, Ράντεμπο , Ντούμπλιεβιτς 23 (6/6 δίπονυα, 3/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη), Ριβέρο 16 (4 ριμπαόυντ)

Παναθηναϊκός (Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης 8 (1/2 τρίποντα), Γουόλτερς 10 (2/2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Λι 12 (2/4 τρίποντα, 6 ασίστ), Παπαγιάννης 2 , Γουίλιαμς 21 (3/8 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 3/3 βολές, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 λάθη), Γ. Καλαϊτζάκης , Μπέικον 22 (7/16 δίποντα,, 1/8 τρίποντα, 5/6 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Πονίτκα 10 (1/1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ) , Γκουντάιτις 6