Ολυμπιακός-Φενέρμπαχτσε 94-67: Και πάλι διαστημικός… (vid)

Λίγες μέρες μετά την εκπληκτική εμφάνιση απέναντι στη Βίρτους, ο Ολυμπιακός συνέτριψε στο ΣΕΦ και την πρωτοπόρο Φενέρμπαχτσε με 94-67. Με τη νίκη αυτή οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν τις εννιά νίκες (9-4), μία λιγότερη από την αντίπαλό του (10-3).

Ο πολυτιμότερος παίκτης του Νοεμβρίου στη Euroleague έδειξε στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης έτοιμος για την κούρσα ενός ακόμα ατομικού βραβείου. Ο Σάσα Βεζένκοφ, περί ου ο λόγος, με επτά πόντους και μία ασίστ για το τρίποντο του Κάαναν οδήγησε τον Ολυμπιακό στο 10-0 και τον Δημήτρη Ιτούδη στην απόφαση να ζητήσει εσπευσμένα τάιμ άουτ. Χρειάστηκε να περάσουν 3’19’’ για να πετύχει τους πρώτους της πόντους η Φενέρμπαχτσε και αυτούς από τη γραμμή των βολών. Η είσοδος του Γκούντουριτς βελτίωσε την εικόνα των Τούρκων επιθετικά, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» ήταν ασταμάτητοι τόσο κοντά, όσο και μακριά από το καλάθι κλείνοντας την πρώτη περίοδο έχοντας σκοράρει 31 πόντους (31-11). Μεγάλο βαθμό πήρε και η άμυνα που δέχθηκε μόλις 11 πόντους, από τους οποίους οι επτά με βολές! Οι Τούρκοι είχαν μόλις 1 ασίστ σε αυτό το διάστημα και 0/5 τρίποντα, ενώ για τους νταμπλούχους Ελλάδας ο Βεζένκοφ είχε 13 πόντους και η ομάδα συνολικά 10 ασίστ (3 ο Παπανικολάου) και τέσσερα κλεψίματα (3 ο Φαλ).

Ο Βεζένκοφ σε προσπάθεια του

Ο Βεζένκοφ πήγε στον πάγκο, αλλά ο Πίτερς πήρε τον ρόλο του πρώτου επιθετικά και με επτά πόντους στα πρώτα δύο λεπτά βοήθησε τα μέγιστα προκειμένου η διαφορά να εκτοξευτεί στους 26 πόντους (42-16). Μετά από ακόμα ένα τάιμ άουτ του Ιτούδη, η Φενέρμπαχτσε έδειχνε να ισορροπεί το παιχνίδι και να «ροκανίζει» λίγο τη διαφορά, όμως ένα τρίποντο του Παπανικολάου και πέντε σερί πόντοι του Λαρεντζάκη έφεραν το +29 (50-21). Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν, «ανάγκασαν» τους «ερυθρόλευκους» σε διαδοχικά λάθη και με 8-0 σερί μείωσαν σε 50-29. Και πάλι ο Ολυμπιακός είχε απάντηση πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το 58-31, έχοντας τον Λαρεντζάκη στους 10 πόντους χωρίς να έχει αστοχήσει σε σουτ. Οι γηπεδούχοι τέσσερις ημέρες μετά το ρεκόρ των 61 πόντων που σημείωσαν στο πρώτο ημίχρονο πέτυχαν 58 πόντους με 14/17 δίποντα (82,4%), 9/16 τρίποντα (56,3%) και 3/5 βολές (60%). Είχαν 15 ριμπάουντ, 19 ασίστ, 6 κλεψίματα και 7 λάθη!

Ο Πίτερς σε προσπάθεια του

Νευρικά μπήκαν οι δύο ομάδες στο δεύτερο μέρος και χρειάστηκαν περίπου τρία λεπτά προκειμένου να πετύχουν κάποιον πόντο. Αυτή η αφλογιστία σταμάτησε με το τρίποντο του Καλάθη, ενώ ακολούθησε ακόμα ένα από τον Έντουαρντς. Ο Φαλ σημείωσε τους πρώτους «ερυθρόλευκους» πόντους με βολές 6’13’’ πριν το τέλος της τρίτης περιόδου και ακολούθησαν ακόμα δύο λίγα δευτερόλεπτα αργότερα, καθώς η Φενέρ είχε συμπληρώσει γρήγορα τα τέσσερα φάουλ (62-37). Ο Ολυμπιακός είχε χάσει τον ρυθμό του, παρόλα αυτά θα μπορούσε να είχε πετύχει περισσότερους πόντους. Κάποιες επιπόλαιες πάσες, κάποια χαμένα λέι απ σε συνδυασμό με δύο εύστοχα τρίποντα των φιλοξενούμενων έφεραν την αντίδραση του Γιώργου Μπαρτζώκα. Με την πίεση σε όλο το γήπεδο οι Τούρκοι κατάφεραν να ρίξουν τη διαφορά κάτω από τους 20 μετά από πολλά λεπτά (68-49), ωστόσο τα πολλά φάουλ έφεραν και εύκολους πόντους για τους γηπεδούχους (74-51).

Το τέταρτο δεκάλεπτο δεν είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, καθώς οι δύο ομάδες είχαν ως στόχο τη διαφορά, η οποία μπορεί να παίξει μεγάλο ρόλο στο τέλος. Οι Τούρκοι μόνο μέσα από την πιεστική τους άμυνα μπορούσαν να μείνουν κοντά στους 20 πόντους και να μην δώσουν το δικαίωμα στους «ερυθρόλευκους» να ξεφύγουν ακόμα περισσότερο. Το σύνολο του Γιώργου Μπαρτζώκα δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη και ολοκλήρωσε το ματς στο +27 (94-67).

Τα δεκάλεπτα: 31-11, 58-31, 74-51, 94-67

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 6, Κάνααν 6 (2), Λούντζης 2, Λαρεντζάκης 12 (2), Πάπας 2, Φαλ 11, Σλούκας 8, Βεζένκοφ 21 (3), Παπανικολάου 6 (2), Μπόλομποϊ 6, Πίτερς 12 (2), ΜακΚίσικ 2.

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Δημήτρης Ιτούδης): Μπίρσεν 5 (1), Χάζερ 5 (1), Έντουαρντς 13 (2), Άκπιναρ 11 (3), Γκεγίκ 2, Μαχμούτογλου 3 (1), Χέιζ 3 (1), Τζεκίρι, Γκούντουριτς 9, Μπούκερ 6, Καλάθης 10 (1).