Μπάγερν Μονάχου-Ρεάλ Μαδρίτης 64-68: Πήραν το «θρίλερ» οι «μερένχες» (vid)

Η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε 68-64 της Μπάγερν Μονάχου στη Γερμανία, σε ένα ματς θρίλερ.

Κορυφαίος των φιλοξενούμενων ήταν ο Βάλτερ Ταβάρες με 14 πόντους, ενώ ο Σέρχιο Γιουλ σταμάτησε στους έντεκα πόντους. Από την άλλη πλευρά, ο Οθέλο Χάντερ είχε 14 πόντους για τους Βαυαρούς, ενώ ο Κόρει Ουόλντεν είχε έντεκα πόντους. Αυτή ήταν η ένατη φετινή νίκη των «μερένχες» (9-4) σε 13 ματς, ενώ η Μπάγερν Μονάχου γνώρισε την ένατη φετινή της ήττα (4-9).

Οι Γερμανοί έμειναν στο ματς

Η Ρεάλ Μαδρίτης προηγήθηκε με έξι (9-3) στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, όμως στα 4,58 πριν το τέλος της περιόδου, η Μπάγερν Μονάχου μείωσε στο καλάθι (11-9). Στα 3,55 της πρώτης περιόδου, οι Βαυαροί προηγήθηκαν με δυο (15-13) και με τέσσερις (20-16) στα 2,24. Η Ρεάλ Μαδρίτης αντεπιτέθηκε και μείωσε στον πόντο (22-21) στο φινάλε της πρώτης περιόδου. Στη δεύτερη περίοδο, οι γηπεδούχοι έφτασαν τη διαφορά στους επτά πόντους (32-25) στα 6,15, όμως η «Βασίλισσα» της Ευρώπης έφερε το ματς στα ίσια (34-34) στα 3,23 πριν το τέλος του ημιχρόνου. Η Ρεάλ Μαδρίτης μπήκε μπροστά στο σκορ (38-36) στο τελευταίο δίλεπτο. Οι «μερένχες» προηγήθηκαν με έξι (42-36) στα 46’’. Οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τους φιλοξενούμενους στο +3 (42-39).

Μίλησε η φανέλα των «μερένχες»

Με ένα 5-0 στην αρχή της τρίτης περιόδου, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν τη διαφορά στους οκτώ (47-39), όμως στα 6,03 οι γηπεδούχοι έριξαν και πάλι τη διαφορά στους τέσσερις (49-45). Στα 1,54 πριν το τέλος της περιόδου, η διαφορά είχε πέντε στον πόντο (51-50) υπέρ των Ισπανών. Με τρίποντο του Μάριο Χεζόνια, η Ρεάλ Μαδρίτης πήγε στην τέταρτη περίοδο στο +4 (54-50). Στα 6,50 πριν το φινάλε, η Ρεάλ Μαδρίτης προηγήθηκε με δυο (59-57), Στο τελευταίο τρίλεπτο, η Ρεάλ Μαδρίτης προηγήθηκε με τρεις (61-58). Στα 1,06, οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με οκτώ (66-58). Στα 66-63, οι Γερμανοί έφεραν το ματς στο τρίποντο (66-63). Οι γηπεδούχοι έριξαν ακόμα περισσότερο (66-64) στα 27’, όμως ο Μούσα με δυο βολές στα 13’’ έδωσε «αέρα» τεσσάρων πόντων (68-64) στη Ρεάλ Μαδρίτης. Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να μειώσουν και οι «μερένχες» έφυγαν από το Μόναχο με το «διπλό».

Οι διαιτητές: Μπολτάουζερ, Ντιφαλά, Σεμές

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 39-42, 50-54, 64-68

Οι πόντοι:

Μπάγερν Μονάχου (Τρινκιέρι): Γουάιλερ-Μπαμ 7 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Γουόλντεν 11 (1/3 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γουίνστον 8 (3/13 σουτ), Γκιφάι 2, Χάντερ 14 (4/8 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μπόνγκα 9 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γιάραμαζ 1, Όμπστ 6 (1/5 τρίποντα), Τσίπσερ 2, Χάρις, Γκιλέσπι 4

Ρεάλ Μαδρίτης (Ματέο): Γουίλιαμς-Γκος 7 (1), Κοζέρ 2, Αμπάλδε 1, Χεζόνια 8 (2), Ροντρίγκεθ, Πουαριέ 2, Κορνελί 5 (1), Ταβάρες 14 (6/11 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 6 μπλοκ), Γιουλ 11 (3), Γιαμπουσέλε 8 (8 ριμπάουντ), Μούσα 10 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ)