Παναθηναϊκός-ΑΕΚ 71-57: Κακό μπάσκετ, «πράσινο» το ντέρμπι

Ο Παναθηναϊκός βγήκε νικητής στη… μάχη «χαρακωμάτων» με την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ έχοντας σε εξαιρετική μέρα τον Πάρις Λι.

Οι «πράσινοι» ήταν σταθερά μπροστά χωρίς όμως να μπορέσουν ποτέ να πάρουν διαφορά ασφαλείας, κάτι που έκαναν στο τέταρτο δεκάλεπτο, φτάνοντας τελικά με άνεση στην έκτη τους νίκη (6-2) έχοντας ματς λιγότερο.

Ο Πάρι Λι ήταν καθοριστικός έχοντας 13 πόντους, 6 κλεψίματα και 4 ασίστ, με τον Πονίτκα να είναι ο έτερος επιθετικός πόλος με 14 πόντους. Πολλά λάθη για την Ένωση (21) που είχε τον Μίτσελ σε σπουδαίο βράδυ (18π, 12ρ, 4ασ.) ενώ ο Γουίλιαμς ήταν ο δεύτερος διψήφιος (10π). Στο 6-3 η ΑΕΚ που υπέστη την 35η συνεχόμενη εκτός έδρας ήττα από τον Παναθηναϊκό.

BASKET LEAGUE 2022-2023 / ΠΑΟ – ΑΕΚ (ΑΝΤΩΝΗΣ ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI)

Οι γηπεδούχοι μπήκαν από την αρχή επικεφαλείς στο σκορ με τα τρίποντα των Μπέικον και Γούολτερς να διαμορφώνουν το 18-11, προτού επιστρέψει η ΑΕΚ χάρη στον Μίτσελ. Με τον Λι να δημιουργεί και να σκοράρει ο Παναθηναϊκός βρήκε επιθετικό ρυθμό ξεφεύγοντας για πρώτη φορά με 13 (32-19) χάρη στο τρίποντο του Μαντζούκα, Γουίλιαμς και Μάντσεν όμως δεν άφηναν το παιχνίδι να ξεφύγει, με το φτωχό 38-29 να συνοδεύει τις ομάδες στα αποδυτήρια.

Με συνεχόμενους πόντους από Λι και Γουίλιαμς έγινε το 48-36 αλλά κάθε φορά που ο Παναθηναϊκός προσπαθούσε να «χτίσει» μια διαφορά, η ΑΕΚ έβρισκε πάντα τον τρόπο να μείνει κοντά. Εν προκειμένω ήταν οι Μακγκρίφ, Παπαδάκης και Μίτσελ που έφεραν το παιχνίδι στο -4 για την ομάδα τους (52-48) παρόλα αυτά το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν μια διαφορετική ιστορία. Η ΑΕΚ σκόραρε μόλις 9 πόντους αφού λάθη και «πράσινη» άμυνα ήταν οι παράγοντες που οδήγησαν το «τριφύλλι» σε νίκη χωρίς άγχος. Η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 16 (68-52), Λι, Πονίτκα και Παπαγιάννης έκαναν ότι έπρεπε στην επίθεση, και με τον Νίκο Παππά να παίρνει τα πρώτα του λεπτά (5:54) ο Παναθηναϊκός έφτασε στην έκτη του νίκη στο πρωτάθλημα πριν τη διαβολοβδομάδα.

Δεκάλεπτα: 25-17, 38-29, 56-48, 71-57

Παναθηναϊκός (Ράντονιτς): Λι 13 (2/3 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 4 ασίστ, 6 κλεψίματα), Γουίλιαμς 7 (1), Γ. Καλαϊτζάκης 7 (2/8 σουτ, 4 ριμπάουντ), Μπέικον 5 (1/2 δίποντα, 1/4 τρίποντα), Γκουντάιτις 6 (4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Π. Καλαϊτζάκης 2 (1/10 σουτ, 6 ριμπάουντ), Γουόλτερς 5 (2/8 σουτ), Παπαγιάννης 8 (4/5 δίποντα), Παππάς, Χουγκάζ, Πονίτκα 14 (2/2 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 7/8 βολές), Μαντζούκας 4

ΑΕΚ (Καντζούρης): Κόνιαρης 2, Φλιώνης 4 (6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 λάθη), ΜακΓκρίφ 5 (2/6 σουτ), Γουίλιαμς 10 (2/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μίτσελ 18 (7/13 δίποντα, 4/4 βολές, 12 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ), Πετρόπουλος 2, Ξανθόπουλος (2 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη), Φιλιππάκος 5, Περσίδης, Μάντσεν 5 (1), Παπαδάκης 6 (2)