Ιωνικός-Άρης 90-97: Πέρασε δύσκολα από τη Νίκαια

Ο Άρης επικράτησε 97-90 του Ιωνικού στην παράταση και έφυγε με το «διπλό» από τη Νίκαια.

Κορυφαίος για τους «κίτρινους» ήταν ο Τολιόπουλος με 26 πόντους, ενώ τον ακολούθησε ο Νότε με 24 πόντους. Ο Κουντγουϊν έκανε double double με 18 πόντους και δέκα ριμπάουντ. Από την πλευρά των γηπεδούχων, ο Μαυροκεφαλίδης έκανε εκπληκτικό ματς με 31 πόντους, ενώ στους 15 πόντους σταμάτησε ο Μάντζαρης.

Ο Άρης πήρε την έκτη φετινή του νίκη (6-3), ενώ ο Ιωνικός γνώρισε την έβδομη φετινή του ήττα (2-7). Επίσης, αυτή ήταν η 22η νίκη του Άρη επί του Ιωνικού σε επίπεδο μεγάλης κατηγορίας (22-7) και τρίτη για την Basket League (4-3). Παράλληλα, οι «κίτρινοι» πανηγύρισαν το δέκατο διπλό στη Νίκαι στη μεγάλη κατηγορία (10-5) και πρώτο για την Basket League (3-1).

Ο Άρης βρέθηκε να κυνηγάει από νωρίς

Οι γηπεδούχοι αιφνιδίασαν τον Άρη και κατάφεραν να ξεφύγουν στο σκορ από την αρχή του αγώνα. Μετά από το 4-3, με το οποίο προηγήθηκαν οι «κίτρινοι» στα πρώτα λεπτά, οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα σερί 8-0 και βρέθηκαν μπροστά με 11-4 στα 6,25 πριν το τέλος της πρώτης περιόδου. Ο Άρης πλησίασε στους τέσσερις (15-11) στα 3,28, όμως οι γηπεδούχοι κατάφεραν να κλείσουν την πρώτη περίοδο με διαφορά δέκα πόντων (22-12). Οι «κίτρινοι» βρέθηκαν να κυνηγούν το σκορ και με ένα δικό του σερί 11-0 πέρασαν μπροστά (23-22) στα πέντε λεπτά πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου. Ο Ιωνικός μπόρεσε στα τελευταία λεπτά να πάρει και πάλι διαφορά, κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο με επτά πόντους διαφορά (33-26).

Έγινε ντέρμπι και πήγε στην παράταση

Στο δεύτερο ημίχρονο το ματς έγινε ντέρμπι. Στα 6,59 πριν το τέλος της τρίτης περιόδου, ο Άρης πέρασε και πάλι μπροστά με 36-35 και έφτασε να προηγείται και με επτά πόντους (42-35), τρέχοντας ένα σερί 16-2. Οι γηπεδούχοι έφεραν το ματς στα ίσια στα 3,29 πριν το τέλος της περιόδου (44-44) και οι δυο ομάδες μπήκαν στην τέταρτη και τελευταία περίοδο ισόπαλες 51-51. Το ματς συνέχισε να πηγαίνει καλάθι-καλάθι και μετά από δυο λεπτά στην τέταρτη περίοδο, οι «κίτρινοι» προηγούνταν με 58-57. Η διαφορά του Άρη έφτασε και τους έξι πόντους (63-57) στα 6,34 πριν το τέλος. Από εκείνο το σημείο και μετά οι γηπεδούχοι αντεπιτέθηκαν και με ένα σερί 14-0 προηγήθηκαν 71-63, στα 3,34 πριν το τέλος της αναμέτρησης. Οι «κίτρινοι» έριξαν τη διαφορά στο καλάθι στα 1,22 (78-76) και ο αγώνας έγινε ντέρμπι στο τελευταίο λεπτό. Στα 50’’ η διαφορά ήταν στους τρεις υπέρ των γηπεδούχων (79-76). Οι «κίτρινοι» έφεραν το ματς στα ίσια στα 31’’ πριν το τέλος (79-79) και στον χρόνο που απέμενε το σκορ δεν άλλαξε και οι δυο ομάδες πήγαν στην παράταση.

Πιο ψύχραιμοι οι «κίτρινοι» στον έξτρα χρόνο

Στην παράταση, το ματς εξακολούθησε να είναι ντέρμπι. Στα 4,37 πριν το τέλος το σκορ ήταν ισόπαλο 81-81. Με ένα σερί 8-0, ο Άρης προηγήθηκε 89-81 στα 2,45 πριν το τέλος και έδειξεν να «καθαρίζει» τη νίκη. Τελικά, ο Άρης πήρε τη νίκη στη Νίκαια με 97-90, σε ένα ματς που δυσκολεύτηκε αρκετά.

Διαιτητές: Πιτσίλκας, Κατραχούρας, Λόρτος

Τα δεκάλεπτα: 22-12, 33-26, 51-51, 79-79, (90-97)

Οι πόντοι:

Ιωνικός (Μέξας): Χάμιλτον 6 (2/12 σουτ, 7 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 6 λάθη σε 36 λεπτά), Μαυροκεφαλίδης 31 (6/7 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 10/12 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μάντζαρης 15 (5/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 6 λάθη σε 37 λεπτά), Χόκινς 8 (2), Λέισι 8 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπέμπης, Νούνιεθ-Καστίγιο 11 (1), Σίμονς 4, Αρσενόπουλος 7 (1), Παρκς

Άρης (Καστρίτης): Χόρχλερ 1, Γκούντγουιν 18 (9/13 δίποντα, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τολιόπουλος 26 (4/7 δίποντα, 5/10 τρίποντα, 3/4 βολές), Νότε 24 (6/11 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 3/3 βολές), Νετζήπογλου 3 (1), Μήτρου-Λονγκ 15 (3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Σανόγκο 9, Σχίζας 1, Καββαδάς, Φίλλιος, Χάγκινς