Ζαλγκίρις-Αναντολού Εφές 60-86: Περίπατος στο Κάουνας (vid)

Η Αναντολού Εφές έκανε επίδειξη δύναμης στην εκτός έδρας αναμέτρηση με τη Ζαλγκίρις Κάουνας, την οποία συνέτριψε 86-60.

Πρώτος σκόρερ των φιλοξενούμενων ήταν ο Ροντρίγκ Μπομπουά, ο οποίος σημείωσε 20 πόντος. Στους 19 πόντους ο Βασίλιε Μισιτς και στους 17 πόντους ο Ουίλ Κλάιμπερν. Από την πλευρά των γηπεδούχων ο Τάιλερ Κάβανο είχε 15 πόντους και ήταν ο μόνος με διψήφιο αριθμό πόντων. Οι φιλοξενούμενοι τελείωσαν το ματς με 17/29 τρίποντα. Αυτή ήταν η έβδομη φετινή νίκη της Αναντολού Εφές σε δώδεκα ματς (7-5), ενώ η Ζαλγκίρις Κάουνας γνώρισε την έκτη της ήττα (6-6).

Δεν τους άφηναν οι γηπεδούχοι να ξεφύγουν

Η Αναντολού Εφές άρχισε να ξεφεύγει στο σκορ μετά το πρώτο τρίλεπτο της αναμέτρησης. Στα 7,08 πριν το τέλος της πρώτης περιόδου προηγήθηκε με 10-6, ενώ στα 4,56 έφτασε τη διαφορά στο +11 με ένα σερί 19-8 και επί μέρους σκορ 9-2. Οι γηπεδούχοι άρχισαν να κυνηγούν το σκορ και να προσπαθούν να το κρατήσουν κάτω από τους δέκα πόντους. Στα 1,12 πριν το τέλος, η τουρκική ομάδα προηγούνταν με 25-18, με τους Λιθουανούς να μειώνουν στους έξι (25-19) στο τέλος της περιόδου. Στη δεύτερη περίοδο, οι γηπεδούχοι έριξαν τη διαφορά στο τρίποντο (25-22) στα 8,17 πριν το ημίχρονο. Οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν και πάλι με εννέα (33-24) στα 5,30. Οι Λιθουανοί κατάφεραν και σε αυτή τη ν περίπτωση να μαζέψει τη διαφορά. Η Ζαλγκίρις ισοφάρισε 33-33 με ένα σερί 9-0 στα τελευταία λεπτά της δεύτερης περιόδου και οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια στα ίσια.

Όταν ξέφυγαν δεν πιάνονταν

Οι δυο ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ έως τα 7,26, όταν οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τέσσερις (39-35). Ένα σερί 13-0 των φιλοξενούμενων τους έφερε στο +9 στα 3,38 πριν το τέλος της περιόδου (48-39). Μετά το ξέσπασμα των γηπεδούχων, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να αντιδράσουν και να φτάσουν τη διαφορά στους 13 πόντους (54-41) στα 2,04 πριν το τέλος της περιόδου. Η τρίτη περίοδος έκλεισε με τους φιλοξενούμενους στο +15 (63-48). Στην τέταρτη περίοδο, οι γηπεδούχοι έκαναν μια ακόμα προσπάθεια για να ρίξει το σκορ και να επιστρέψει στο ματς. Στα 6,57 η διαφορά ήταν στους δώδεκα (64-52) και ένα λεπτό αργότερα (5,39), η διαφορά είχε ανέβει στους 17 (69-52). Η τουρκική ομάδα μπήκε στο τελευταίο τρίλεπτο με 23 (78-55) και ουσιαστικά είχε «καθαρίσει» το ματς. Οι φιλοξενούμενοι πήραν τελικά τη νίκη 86-60, σε ένα ματς που μετέτρεψαν σε «υγιεινό περίπατο».

Διαιτητές: Λάτισεβς, Χιμένεθ, Πάντερ

Δεκάλεπτα: 19-25, 33-33, 48-63, 60-86

Οι πόντοι:

Ζαλγκίρις (Μακσβίτις): Έβανς 4 (5 ασίστ), Γκιεντράιτις 4, Χέιζ 4, Καλνιέτις, Σμιτς 8 (5 ριμπάουντ), Μπιρούτις , Μπραζντέικις 9, Κάβανο 15 (1/4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη), Λελεβίτσιους, Μπουτκεβίτσιους 7 (2/3 τρίποντα), Ουλάνοβας 9 (1/1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ)

Αναντολού Εφές (Αταμάν): Μπομπουά 20 (2/3 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 1/1 βολή, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 4 λάθη), Μπράιαντ 2 (4 ριμπάουντ), Ιλιάσογλου, Κλάιμπερν 17 (2/4 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 1/1 βολή, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 λάθη), Τέιλορ , Πλάις 7 (1/1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Μίτσιτς 19 (3/6 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 1/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 λάθη), Εμπαγιέ 9 (3/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Πολονάρα (4 ριμπάουντ), Ζίζιτς 6 (3 ριμπάουντ), Ντάνστον 6 (5 ριμπάουντ)