Μπαρτσελόνα-Βιλερμπάν 74-75: «Άλωσαν» τη Βαρκελώνη οι Γάλλοι (vid)

Η Βιλερμπάν πήρε μια σπουδαία νίκη 75-74 επί της Μπαρτσελόνα μέσα στη Βαρκελώνη, σε ένα ματς θρίλερ.

Ο Νάντο Ντε Κολό ήταν ο ήρωας της γαλλικής ομάδας, με καλάθι στο φινάλε της αναμέτρησης. Ο Γάλλος γκαρντ τελείωσε το ματς με 19 πόντους, ενώ τον ακολούθησε ο Γιουσουφά Φολ με 14 πόντους. Από την άλλη πλευρά, o Νίκολα Μίροτιτς είχε 17, ενώ o Νικολάς Λαπροβίτολα πρόσθεσε 14. Αυτή ήταν η τέταρτη φετινή νίκη της Βιλερμπάν σε δώδεκα ματς (4-8). Η Μπαρτσελόνα γνώρισε την τέταρτη φετινή της ήττα (8-4).

Κυνήγησαν και προσπέρασαν οι «μπλαουγκράνα»

Μετά από ένα 5-0 των φιλοξενούμενων στα πρώτα δευτερόλεπτα της αναμέτρησης η Μπαρτσελόνα έριξε τη διαφορά στο καλάθι (10-8) στα 4,42. Η Βιλερμπάν έφτασε τη διαφορά στους δέκα (19-9) στα 1,58 πριν το τέλος της περιόδου, με ένα σερί 9-1, όμως οι γηπεδούχοι κατάφεραν να κλείσουν την πρώτη περίοδο, στο – 6 (21-15). Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι πιο αποφασισμένοι και μετά από περίπου δύο λεπτά προσπέρασαν στο σκορ για πρώτη φορά (24-23). Οι δυο ομάδες μπήκαν στο τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου με την Μπαρτσελόνα στο +3 (32-29). Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να βρίσκονται σε θέση οδηγού του σκορ και έκλεισαν το πρώτο μέρος στο +6 (46-40).

Έμειναν κοντά οι Γάλλοι και «δραπέτευσαν» με το «διπλό»

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι φρόντισαν να προηγηθούν γρήγορα με δώδεκα (52-40), αλλά οι φιλοξενούμενοι δεν παράτησαν το ματς και κατάφεραν να ρίξουν τη διαφορά στους πέντε (57-52) στα μισά της περιόδου. Οι γηπεδούχοι πήγαν στην τέταρτη περίοδο στο +5 (62-57), όμως οι Γάλλοι με επίθεση μέρους 7-2 έφεραν το ματς στα ίσια (64-64). Ο Λαπροβίτολα έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους 69-68, στα 2,46 και ο Ντε Κολό απάντησε στην επόμενη για το 71-69. Ο Σανλί με νέο τρίποντο έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους 72-71 στα 2,09 πριν το τέλος. Δυο βολές του Ντε Κολό έδωσαν εκ νέου το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους με 73-72 στα 43’’ πριν το τέλος. Ο Λαπροβίτολα έκανε το 74-73 για την Μπαρτσελόνα στα 22’’ πριν το τέλος, ωστόσο ο Ντε Κολό πήρε από το χέρι την ομάδα του και της χάρισε τη νίκη με δίποντο ένα δευτερόλεπτο πριν το φινάλε του αγώνα (75-74).

Οι διαιτητές: Πουκλ, Κάρντουμ, Ρόσι

Τα δεκάλεπτα: 15-21, 46-40, 62-57, 74-75

Μπαρτσελόνα (Γιασικεβίτσιους): Πάουλι, Σάνλι 5 (1/4 τρίποντα, 4 ασίστ), Βέσελι 6 , Κάλινιτς 5 (1), Σατοράνσκι 6 (5 ριμπάουντ), Λαπροβίτολα 14 (1/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5 λάθη), Τόμπι 4 , Κούριτς 13 (4/9 τρίποντα), Γιοκουμπάιτις 4 , Μίροτιτς 17 (1/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ) , Νάτζι

Βιλερμπάν (Πάρκερ): Μάθιους 8 , Νουά 5 (1), Καχούντι 7 (1) , Τάιους 2 , Ντε Κολό 19 (4/9 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 5/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ) , Φαλ 14 (18 ριμπάουντ) , Λάιτι 4 , Ομπάσοχαν 6 (1), Τζάκσον-Καρτράιτ 10