Παρτιζάν-Ερυθρός Αστέρας 73-76: Ο Νέντοβιτς έκρινε το ντέρμπι (vid)

Το πρώτο εύστοχο σουτ τριών πόντων του Νεμάνια Ντέντοβιτς στην αναμέτρηση ήταν αρκετό για τον Ερυθρό Αστέρα, προκειμένου να φύγει με το διπλό (76-73) από το σερβικό ντέρμπι με την Παρτιζάν.

Ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού ήταν ο κορυφαίος των «ερυθρόλευκων» με 20 πόντους. Στους 14 πόντους ο Λούκα Βιλντόζα, ενώ από την άλλη πλευρά ο Κέβιν Πάντερ είχε 15 πόντους και ο Γιαμ Μαντάρ 14. Ο Ιωάννης Παπαπέτρου σημείωσε 13 πόντους σε 28,54 λεπτά συμμετοχής. Ο Έλληνας παίκτης είχε επίσης έξι ριμπάουντ, δυο ασίστ και ένα λάθος. Αυτή ήταν η έκτη φετινή νίκη των φιλοξενούμενων σε δώδεκα ματς (6-6), ενώ οι γηπεδούχοι γνώρισαν την όγδοη φετινή τους ήττα (4-8).

Μπήκαν δυνατά οι γηπεδούχοι, επέστρεψαν οι φιλοξενούμενοι

Παρτιζάν-Ερυθρός Αστέρας

Η Παριτζάν προηγήθηκε 7-2 στο πρώτο τρίλεπτο της αναμέτρησης και έφτασε στο +12 στα 3,41 πριν το τέλος (16-4). Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και κατάφεραν να αιφνιδιάσουν τους φιλοξενούμενους. Ο Ερυθρός Αστέρας προσπάθησε να αντιδράσει στο τελευταίο τρίλεπτο της περιόδου και να ρίξει τη διαφορά. Με ένα 5-2, κατάφεραν να μειώσουν στους εννέα (18-9) στα 28’’ πριν το τέλος. Αυτή ήταν η διαφορά, με την οποία μπήκαν οι δυο ομάδες στη δεύτερη περίοδο (20-11). Στη δεύτερη περίοδο, η Παρτιζάν προηγήθηκε με εννέα (22-13) στα 9,10, όμως ο Ερυθρός Αστέρας ξεκίνησε την αντεπίθεσή του. Με ένα 9-0 πήρε προβάδισμα 24-22 στα 5,25 πριν το ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν, όμως το σερί των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε και έφτασε το 14-2 στα 4,18 (29-24). Οι δυο ομάδες πήγαν καλάθι – καλάθι στο τελευταίο τρίλεπτο της δεύτερης περιόδου. Τελικά, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να κλείσουν το πρώτο μέρος με μια διαφορά επτά πόντων (40-33) και επί μέρους σκορ στη δεύτερη περίοδο (29-13). Η διαφορά έφτασε και τους 34 πόντους (79-45) στα 1,55 πριν το τέλος της περιόδου.

Ντέρμπι με τα όλα του στο δεύτερο ημίχρονο

Η Παρτιζάν κατάφερε να καλύψει γρήγορα τη διαφορά στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου και έφερε το ματς στο καλάθι στα 7,19 (42-40). Το σερβικό ντέρμπι ήρθε στα ίσια στα 5,18 πριν το τέλος της τρίτης περιόδου (44-44) και ουσιαστικά ξεκίνησε από την αρχή. Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στο υπόλοιπο της τρίτης περιόδου, με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι. Τελικά, ο Ερυθρός Αστέρα κατάφερε να κλείσει την περίοδο μπροστά στο σκορ (54-52). Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην τέταρτη και τελευταία περίοδο. Οι δυο ομάδες εναλλάσσονταν στο προβάδισμα και έψαχναν ένα σερί, για να ξεφύγουν. Στα 7,18 πριν το τέλος, οι δυο ομάδες ήταν ισόπαλες 60-60, ενώ μπήκαν στο τελευταίο πεντάλεπτο με τους γηπεδούχους να προηγούνται με τρεις (67-64). Οι «μάχες» σε κάθε φάση συνεχίστηκαν. Με τους γηπεδούχους να ξεφεύγουν με έξι (71-65) στα 3,02 πριν το τέλος. Ο Ερυθρός Αστέρας έριξε το ματς στον πόντο (71-70) στα 2,05 πριν το τέλος, σε ένα σημείο που οι γηπεδούχοι φαίνονταν να έχουν πάρει το μομέντουμ. Ο Παπαπέτρου έδωσε ανάσα στους γηπεδούχους (73-70) στα 1,40, όμως ο Βιλντόζα με τρίποντο έφερε το ματς στα ίσια στην επόμενη φάση (73-73). Ο Πάντερ έχασε δυο στου τριών πόντων και ένα ο Μαντάρ, όχι όμως ο Νεμάνια Νέντοβιτς, ο οποίος στα 2’’ πριν το τέλος έκανε το 76-73. Αυτό ήταν το πρώτο εύστοχο σουτ τριών πόντων του πρώην παίκτη του Παναθηναϊκού σε επτά προσπάθειες και το πλέον καθοριστικό στην αναμέτρηση. Ο Ερυθρός Αστέρας κατάφερε να πάρει μια σημαντική νίκη μέσα στην έδρα της Παρτιζάν, σε ένα ματς που ήταν ντέρμπι από την αρχή μέχρι το τέλος.

Διαιτητές: Γκαρσία, Λοτερμόσερ, Βίλιους

Δεκάλεπτα: 20-11, 33-40, 52-54, 73-76

Οι πόντοι:

Παρτιζάν (Ομπράντοβιτς): Βούκτσεβιτς 2 (6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), ΛεΝτέι 4 (4 ριμπάουντ), Πάντερ 15 (5/7 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 2/2 βολές), Σμάιλαγκιτς 2, Παπαπέτρου 13 (5/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Έξουμ 5 (1), Μπροτζιάνσκι, Νάναλι, Λεσόρ 11 (4/7 δίποντα, 3/3 βολές, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τριφούνοβιτς 2, Άντζουσιτς 5 (1/5 τρίποντα), Μάνταρ 14 (4/6 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα)

Ερυθρός Αστέρας (Ιβάνοβιτς): Χόλαντ, Βιλντόσα 14 (4/5 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 κλεψίματα), Λαζάρεβιτς 2, Μίτροβιτς 4, Λάζιτς 3, Μάρτιν 8 (4/6 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Ντόμπριτς 9 (3/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα), Νέντοβιτς 20 (4/8 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 9/10 βολές, 4 ασίστ), Μάρκοβιτς, Κούζμιτς, Πετρούσεβ 10 (3/3 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 1/3 βολές, 4 ριμπάουντ), Μπέντιλ 6