Άλμπα Βερολίνου-Φενέρμπαχτσε 75-104: Επίδειξη δύναμης στη Γερμανία (vid)

Σαρωτική εμφάνιση από τη Φενέρμπαχτσε στο Βερολίνο, καθώς συνέτριψε την Άλμπα με 104-75.

Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν τη διαφορά και στους 36 πόντους, όμως φρέναραν στην τέταρτη περίοδο. Ο Δημήτρης Ιτουδης μοίρασε τον χρόνο συμμετοχής. Οι Μάρκο Γκούντουριτς και Κάρσεν Έντουαρντς είχαν από 13 πόντους και ήταν οι κορυφαίοι των φιλοξενούμενων με τον Τόνι Τζέκίρι να κάνει double double με δέκα πόντους και δέκα ριμπάουντ. Από την πλευρά των γηπεδούχων ξεχώρισε ο Τζέλιν Σμιθ με 15 πόντους, ενώ οι Μπεν Λάμερς και Μαόντο Λο είχαν από δώδεκα. Η τουρκική μάδα πανηγύρισε τη δέκατη φετινή της νίκη σε δώδεκα αγωνιστικές (10-2), ενώ η γερμανική ομάδα γνώρισε την ένατη φετινή της ήττα (3-9).

Έδειξε από νωρίς ποιος είναι το αφεντικό στον αγώνα

Η Φενέρμπαχτσε ξεκίνησε την αναμέτρηση με ένα 6-0 στο πρώτο δίλεπτο και πήρε από νωρίς το προβάδισμα στο σκορ. Στα 5,21 πριν το τέλος της πρώτης περιόδου, η διαφορά για την τουρκική ομάδα είχε φτάσει τους δώδεκα πόντους (17-5) και η γερμανική ομάδα κλήθηκε να κυνηγάει στο σκορ, αρκετά νωρίς στην αναμέτρηση. Η Άλμπα Βερολίνου κατάφερε να μειώσει στους έξι στο τέλος της περιόδου (24-18). Στη δεύτερη περίοδο η διαφορά έφτασε και τους τρεις πόντους (26-23), με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν μαζί στο σκορ έως τα 5,37 πριν το τέλος. Τότε οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν τη διαφορά στους επτά (34-27). Στα 2,27 πριν το τέλος της δεύτερης περιόδου, η διαφορά είχε φτάσει και πάλι στο +14 (47-33), με την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη να ελέγχει το ματς μετά την αντεπίθεση των Γερμανών. Στα 55’ πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου, η Φενέρμπαχτσε προηγήθηκε με 18 πόντους (51-33), έχοντας επιβάλει πλήρως το παιχνίδι της στο παρκέ. Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να αντιδράσουν και οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια στο +19 (54-35), έχοντας πάρει ήδη ένα σαφές προβάδισμα νίκης.

Έφτασε στη νίκη με χαρακτηριστική ευκολία

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στην τρίτη περίοδο. Οι γηπεδούχοι έριξαν τη διαφορά στους 15 (56-41) στα 8,04 πριν το τέλος, όμως οι φιλοξενούμενοι «πάτησαν γκάζι» και βρέθηκαν και πάλι στο +26 (67-41), με ένα σερί 11-0. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη έκανε ότι ήθελε στο παρκέ και οι γηπεδούχοι δεν έδειχναν κανένα σημάδι αντίδρασης. Η τρίτη περίοδο τελείωσε με τη Φενέρμπαχτσε στο +32 (84-52), να κάνει επίδειξη δύναμης κόντρα στη γερμανική ομάδα. Η τέταρτη περίοδος μετατράπηκε σε τυπική διαδικασία. Οι γηπεδούχοι καλούνταν να μαζέψουν τη διαφορά, την ίδια στιγμή που η ομάδα του Ιτούδη δεν έμοιαζε να θέλει να πατήσει φρένο. Στα 7,25 η Φενέρμπαχτσε προηγούνταν 91-56 (+35), ενώ στα 5,06 πριν το τέλος, η διαφορά παρέμενε στα ίδια επίπεδα (95-61). Στα 2,56 πριν το φινάλε του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι προηγούνταν 99-67, ενώ έφτασαν τη διαφορά και πάλι στους 32 πόντους στα 2,02 πριν το τέλος (102-70). Τελικά, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ρίξουν τη διαφορά κάτω από τους τριάντα πόντους, στο φινάλε της αναμέτρησης (104-75), που βρήκε τους φιλοξενούμενους θριαμβευτές.

Διαιτητές : Ντιφαλά, Περούγκα, Πέτεκ

Δεκάλεπτα: 18-24, 35-54, 52-84, 75-104

Οι πόντοι:

Άλμπα Βερολίνου (Γκονθάλεθ): Λο 12 (2/5 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 2 ασίστ), Σμιθ 15 (3/4 δίποντα, 3/3 τρίποντα), Ντέλοου 7 (1), Γουέτζελ 5 (1/6 δίποντα), Σνάιντερ 2, Σούλτε, Τίμαν 10 (3/5 δίποντα, 4/5 βολές, 4 ριμπάουντ), Σίκμα 6 (2/8 σουτ), Λάμερς 12 (6/8 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα), Μπλατ (0/5 τρίποντα, 4 ασίστ, 4 λάθη), Ζούσαν 6 (5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα)

Φενέρμπαχτσε (Ιτούδης): Μότλι 11 (4/5 δίποντα, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Μπίρσελ 10 (2), Χάζερ 4, Έντουαρντς 13 (3 τρίποντα, 8 ασίστ), Άκπιναρ 5 (1), Μαχμούτογλου 8 (2), Χέιζ 10 (5/6 δίποντα), Μπιμπέροβιτς, Τζεκίρι 10 (5/7 δίποντα, 10 ριμπάουντ), Γκούντουριτς 13 (2/2 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 3/3 βολές, 6 ασίστ, 4 λάθη), Μπούκερ 10 (4/5 δίθποντα), Καλάθης 10 (4/5 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 5 λάθη)