ΑΕΚ-Ρέτζιο Εμίλια 68-59: Έμεινε «ζωντανή» η Ένωση

Η ΑΕΚ νίκησε 68-59 τη Ρέτζιο Εμίλια στο κλειστό των Άνω Λιοσίων και έμεινε «ζωντανή» στην υπόθεση πρόκριση στην επόμενη φάση.

Κορυφαίος της ΑΕΚ ήταν ο Ακίλ Μίτσελ, ο οποίος σημείωσε 16 πόντους, ενώ στους 15 πόντους σταμάτησε ο Κένι Ουίλιαμς. Από την πλευρά των φιλοξενούμενων ο Μίκαελ Χόπκινς σημείωσε 13 πόντους, ενώ οι Σάκαρ Ανίμ και Αντρέα Σινσιαρίνι είχαν από έντεκα πόντους.

Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη της Ένωσης σε πέντε ματς (2-3), ενώ η ιταλική ομάδα γνώρισε την τρίτη της φετινή ήττα (2-3). Στην τρίτη θέση της βαθμολογίας η ΑΕΚ, στην τέταρτη η Ρέτζιο Εμίλια. Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη των «κιτρινόμαυρων» επί της ιταλικής ομάδας. Η αναμέτρηση στιγματίστηκε από τα επεισόδια μεταξύ οπαδών των δυο ομάδων.

Στο άλλο ματς του ομίλου, η Βόννη νίκησε 89-80 την Καρσίγιακα εκτός έδρας και εξασφάλισε την πρωτιά και την πρόκριση στους «16» της διοργάνωσης.

Οι Ιταλοί αιφνιδίασαν την Ένωση

Η Ρέτζιο Εμίλια μπήκε καλύτερα στην αναμέτρηση και προηγήθηκε 7-3 στα 8,34 πριν το τέλος της πρώτης περιόδου. Η διαφορά ανέβηκε στους οκτώ (15-7) στα 3,48 πριν το τέλος, με την ΑΕΚ να κυνηγάει το σκορ από την αρχή του αγώνα. Τελικά, το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με τους φιλοξενούμενους στο +7 (20-13). Στη δεύτερη περίοδο, η Ένωση έριξε τη διαφορά στους τέσσερις (22-18) στα 7,33 πριν την ανάπαυλα, όμως οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα σερί 9-2 και ανέβασαν τη διαφορά στους έντεκα (31-20) στα 4,27. Στα 3,18 η διαφορά έφτασε τους 13 (36-23), με την ιταλική ομάδα να ελέγχει τον αγώνα. Τελικά, η ΑΕΚ κατάφερε να ρίξει τη διαφορά στους δέκα (39-29) στο τέλος της δεύτερης περιόδου.

Η ΑΕΚ αντεπιτέθηκε και πήρε τη νίκη

Στην τρίτη περίοδο, οι «κιτρινόμαυροι» μπήκαν αποφασισμένοι στο δεύτερο μέρος για να ρίξουν τη διαφορά και να επιστρέψουν στο σκορ. Οι Ιταλοί κρατούσαν τη διαφορά στους δέκα πόντους (41-31) στα 7,51 πριν το τέλος. Η ΑΕΚ έριξε τη διαφορά στους έξι (44-36) στα 4,46 και στους πέντε (46-41) στα 3,11’ Η Ένωση έφερε το ματς στο καλάθι στα 1,29 πριν το τέλος (49-47) και είχε επιστρέψει στο ματς. Τελικά, το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με τους φιλοξενούμενους μπροστά στο σκορ με τρεις (50-47) και το ματς να έχει γίνει ντέρμπι. Η αντεπίθεση της ΑΕΚ συνεχίστηκε και στο τέταρτο δεκάλεπτο. Με ένα σερί 9-0, η Ένωση πέρασε μπροστά με 56-50 στα 7,49 πριν το τέλος. Στα 5,24 πριν το τέλος, η διαφορά ανέβηκε στους οκτώ (61-53), με την ΑΕΚ να έχει πάρει τον έλεγχο του αγώνα. Οι γηπεδούχοι έφτασαν τη διαφορά στους έντεκα (64-53) στα 3,21 και κρατούσαν τις τύχες του αγώνα στα χέρια τους. Η Ένωση έφτασε τη διαφορά στους 13 πόντους (66-53) στα 2,39 πριν το τέλος της αναμέτρησης. Οι «κιτρινόμαυροι» διαχειρίστηκαν σωστά τα τελευταία δευτερόλεπτα της αναμέτρησης και τελικά έφτασαν στη νίκη 68-59.

Διαιτητές: Μάρκες, Λούκις, Ζαπόλσκι

Δεκάλεπτα: 13-20, 29-39, 47-50, 68-59

Οι πόντοι:

ΑΕΚ (Καντζούρης): Φλιώνης 3, Κόνιαρης 2, Μάιλς 8 (2), Μίτσελ 16 (5/11 δίποντα, 6/8 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 6 λάθη), Γουίλιαμς 15 (5/7 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Φιλιππάκος, Φρεζίερ 6 (1/6 σουτ, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μάντσεν 10 (3/4 δίποντα, 4/5 βολές), ΜακΓκρίφ, Παπαδάκης 4 (6 ασίστ σε 9:26), Πετρόπουλος 4

Ρέτζιο Εμίλια (Φούκα): Ανίμ 11 (2/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 1/2 βολές), Μπουργιανάτζε 5 (4 ριμπάουντ), Τσιντσαρίνι 11 (3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Ολισεβίτσιους 10 (1/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Βιτάλι 6 (2), Ντιουφ 1, Χόπκινς 13 (3/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/5 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 5 φάουλ, 6 λάθη), Στεφανίνι 2, Στράουτινς