Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 68-66: Βάφτηκε «ερυθρόλευκο» το ντέρμπι με καθοριστικό Φαλ και «μοιραίο» Μπέικον

Σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, ο Ολυμπιακός επικράτησε επί του Παναθηναϊκού με 68-66 για την 8η αγωνιστική της Basket League, εξασφαλίζοντας την πρώτη θέση στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος.

Κορυφαίος για τους πρωταθλητές ήταν ο Σάσα Βεζένκοφ με 22 πόντους και οι Μουσταφά Φαλ και Κώστας Σλούκας με 17. Για την ομάδα του Ράντονιτς, 20 πέτυχε ο Ντουέιν Μπέικον, ενώ από 13 πόντους πέτυχαν οι Λι και Ουόλτερς.

Αρχικές πεντάδες

Ολυμπιακός: Ουόκαπ, Κέιναν, Παπανικολάου, Βεζένκοφ, Φαλ.
Παναθηναϊκός: Ουόλτερς, Π. Καλαϊτζάκης, Μπέικον, Ουίλιαμς, Γκουντάιτις.

Ο Βεζένκοφ άνηκε πρώτος τον «χορό» με δικό του τρίποντο για το 3-0. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν στοχεύσει τον Φαλ, παίρνοντας και τα δύο φάουλ του Γκουντάιτις. Οι «πράσινοι» με τη σειρά τους έμεναν κοντά στο σκορ με προσωπικές -κυρίως- ενέργειες του Μπέικον (10-10 στο 5′). Ο Φαλ ήταν κυρίαρχος, κάνοντας ό,τι ήθελε στο παρκέ, δίνοντας και ένα πρώτο προβάδισμα 5 πόντων (15-10 στο 8′). Τα γρήγορα φάουλ του Παναθηναϊκού, έδωσαν την δυνατότητα στον Ολυμπιακό να πηγαίνει εύκολα στη «γραμμή» της φιλανθρωπίας, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με 24-14.

Με ένα «πράσινο» 4-0 ξεκίνησε η 2η περίοδος, με τον Παναθηναϊκό να στοχεύει το μαρκάρισμα του Μπολομπόι στον Παπαγιάννη. Το αντιαθλητικό που κέρδισε ο Λι, έδωσε στους «πράσινους» τη δυνατότητα να κατεβάσουν τη διαφορά στον πόντο (24-23 στο 12′). Ο Παναθηναϊκός πήρε και το πρώτο του προβάδισμα (24-29 στο 14′). Οι «ερυθρόλευκοι» δεν έβρισκαν λύσεις επιθετικά, ενώ είχαν πολύ μεγάλο πρόβλημα και στην προσωπική άμυνα. Παρόλα αυτά, το καλάθι του Σλούκα και το transition του Βεζένκοφ, έριξε τη διαφορά στους τρεις (33-36 στο 18′). Το ημίχρονο έκλεισε με τον Παναθηναϊκό στο +3 (35-38).

Άστοχες ήταν και οι δύο ομάδες στα πρώτα τρία λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, με τον Ουόλτερς να λύνει τον «γόρδιο δεσμό» (36-40 στο 24′). Στην επόμενη φάση ο Ουόκαπ απάντησε με τρίποντο (39-40) και τον Βεζένκοφ με γκολ-φάουλ να δίνει προβάδισμα στον Ολυμπιακό με 42-40 στο 25′. Τα τρίποντα διαδέχονταν το ένα το άλλο, με τη διαφορά να παραμένει στο καλάθι (47-45 στο 28′). Ο Λι έδωσε ξανά το προβάδισμα στους «πράσινους» (47-48 στο 29′), αλλά τον Σλούκα να δίνει στη λήξη την πρωτοκαθεδρία στους «ερυθρόλευκους» (49-48).

Ο Ουόκαπ έδινε το «φιλί της ζωής» στον Ολυμπιακού, αφού με κρίσιμα σουτ είχε την ομάδα του σταθερά μπροστά στο σκορ (53-50 στο 33′). Η είσοδος του Ουόλτερς έδωσε άλλον αέρα στον Παναθηναϊκό, αφού κατάφερε να μειώσει στον πόντο (55-54 στο 35′). Οι «ερυθρόλευκοι» εκμεταλλεύτηκαν την αδυναμία του Παναθηναϊκού στο αμυντικό ριμπάουντ, παίρνοντας με επιτυχία τις δεύτερες ευκαιρίες που τους έδιναν οι «πράσινοι» (60-57 στο 37′). Ο Ολυμπιακός με γρήγορο διάβασμα, κατάφερε να φτάσει στο +5 (62-57) σε ένα κομβικό σημείο του παιχνιδιού, 1”24” πριν το φινάλε. Ο Γάλλος πέτυχε καθοριστικό γκολ-φάουλ στα 57”, με το +6 να προμηνύει την κατάληξη του παιχνιδιού. Το καλάθι του Μπέικον και το κλέψιμο του Λι στα 20” μείωσαν στο καλάθι (65-63). Ο Παναθηναϊκός όπως ήταν λογικό έδωσε βολές, ο Βεζένκοφ έκανε 2/2 (67-63). Ο Μπέικον έβαλε ένα παλαβό τρίποντο, μειώνοντας στον πόντο (67-66) με 5” να παραμένουν το φινάλε. Ο Πίτερς πήγε στις βολές, έβαλε τη 1/2 και ο Παναθηναϊκός με τον Μπέικον αστόχησε στο τελευταίο δευτερόλεπτο. Έτσι, ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη με 68-66.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-14, 35-38, 49-48, 68-66.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 8 (2), Κέιναν 8 (2), Λούντζης, Λαρεντζάκης, Πάπας, Φαλ 17, Σλούκας 7 (1), Βεζένκοφ 22 (2), Παπανικολάου 2, Μπολομπόι 2, Πίτερς 1, ΜακΚίσικ 2.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης, Ουόλτερς 13 (1), Λι 13 (1), Παπαγιάννης 11 (1), Μποχωρίδης, Γ. Καλαϊτζάκης, Μπέικον 20 (2), Χουγκάζ, Πονίτκα 4, Μαντζούκας, Γκουντάιτις 1.