Περιστέρι-Ιωνικός 96-67: Υψηλή πτήση για τους γηπεδούχους

Το Περιστέρι συνέτριψε τον Ιωνικό 96-67 και πανηγύρισε την έκτη του νίκη στο πρωτάθλημα, παραμένοντας πίσω από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό.

Με τον Ντένμον να είναι ασταμάτητος στο ξεκίνημα του αγώνα το Περιστέρι «έχτισε» γρήγορα διψήφια διαφορά πόντων (18-4). Ο Αμερικανός των γηπεδούχων είχε πετύχει εννιά πόντους με δύο τρίποντα και ένα καλάθι και φάουλ, την ώρα που ο Ιωνικός είχε σκοράρει μόνο με βολές. Οι φιλοξενούμενοι χρειάστηκαν έξι λεπτά προκειμένου να σημειώσουν τους πρώτους τους πόντους εκτός από τη γραμμή της… φιλανθρωπίας.

Το  σύνολο του Σπανούλη, έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +9 (26-17), αλλά η ομάδα του Μέξα με 6-0 σερί πλησίασε στους τρεις (26-23) στο 11’ για να ισοφαρίσει σε 28-28 με το τρίποντο του Χάμιλτον δύο λεπτά αργότερα. Η καλή δημιουργία και ο έλεγχος των ριμπάουντ έδωσε την ευκαιρία στους «Πρίγκηπες της Δυτικής όχθης» να πάρουν εκ νέου τα ηνία και να πάνε στα αποδυτήρια με προβάδισμα εννιά πόντων (46-37).

O Τζούστον σε προσπάθεια του

Το Περιστέρι «καθάρισε» τη νίκη στο εκπληκτικό τρίτο δεκάλεπτο που πραγματοποίησαν οι παίκτες του Σπανούλη. Ο Αγραβάνης σκόραρε με κάθε τρόπο κοντά ή μακριά από το καλάθι και έδωσε την ώθηση για να εκτοξεύσει τη διαφορά η ομάδα του. Ο Ντένμον που είχε σιγήσει από την αρχή του αγώνα πρόσθεσε πολύτιμους πόντους, την ώρα που οι φιλοξενούμενοι είχαν «εγκλωβιστεί» στην άμυνα των γηπεδούχων. Το 30-13 της τρίτης περιόδου μετέτρεψε σε τυπική διαδικασία το τελευταίο κομμάτι της αναμέτρησης.

Ο Βασίλης Σπανούλης βλέποντας τη διαφορά στους 30 (82-52) έδωσε την ευκαιρία στους ΣταυρακόπουλοΦύτρο και Ζούγρη να πάρουν χρόνο συμμετοχής και παράλληλα να ξεκουράσει τους ξένους της ομάδας. Ο Ιωνικός συνέχισε να δυσκολεύεται επιθετικά και γνώρισε «βαριά» ήττα στο Περιστέρι 96-67.

Τα δεκάλεπτα: 26-17, 46-37, 76-50, 96-67.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Βασίλης Σπανούλης): Τζούστον 6, Μπιλάν 8, Φρανσίσκο 8 (1), Φύτρος 3 (1), Μωραΐτης 6, Ραντάνοφ 6, Πουλιανίτης 7 (1), Ντένμον 15 (2), Κασελάκης 13 (3), Αγραβάνης 14 (2), Ζούγρης 6, Σταυρακόπουλος 4.

ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Κώστας Μέξας): Νούνιες Καστίγιο 10, Σίμονς 7, Χάμιλτον 7 (1), Πετανίδης, Κορκόντζελος, Αρσενόπουλος 2, Μαυροκεφαλίδης 15 (2), Μάντζαρης 6 (1), Λέισι 2, Παρκς 18.