Απόλλων-Κολοσσός 85-66: «Καθάρισαν» εύκολα οι Πατρινοί

Την τρίτη του νίκη στη Basket League πήρε ο Απόλλωνας Carna καθώς επικράτησε με 85-66 του Κολοσσού H Hotels για την όγδοη αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Η αστοχία ήταν χαρακτηριστική για τις δύο ομάδες στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου. Εκεί οι «θαλασσί» με επιμέρους σκορ 9-4 κατάφεραν να μειώσουν στο 26’ (50-48), με καλάθι του Μορέιρα. Η απάντηση της πατρινής ομάδας ήρθε άμεσα, τη στιγμή που ο Κολοσσός H Hotels προσπαθούσε να διαχειριστεί και την απουσία του Σταρκς.

Ο Απόλλωνας Carna προηγήθηκε με 60-51 σε ένα καθοριστικό σημείο για την τρίτη περίοδο, ωστόσο η ομάδα της Ρόδου με ένα σερί 6-0 έκλεισε τη διαφορά στο τέλος του δεκαλέπτου (60-57). Η τελευταία περίοδος ξεκίνησε ιδανικά για τους παίκτες του Βετούλα που έφεραν γρήγορα τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (67-57) στο 32’. Αυτό το εξαιρετικό δίλεπτο ήταν μόνο η αρχή για τον Απόλλωνα καθώς οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να μην απειλούν, με αποτέλεσμα οι Πατρινοί να κάνουν επιμέρους σκορ 21-4 μέχρι το 37’, παίρνοντας προβάδισμα με 81-61. Κάπου εκεί έλαβε τέλος η υπόθεση νίκη για τους γηπεδούχους.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κορομηλάς, Τσολάκος, Γερακίνης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-16, 46-39, 60-57, 85-66

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ (Βετούλας): Γκρίφιν 7 (2), Βησσαρίου 5 (1), Σιλά 6, Τέιλορ 20 (6/9 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές), Καράμπελας 9 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ντέιβις 17 (5/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/6 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπόγρης 8 (4/4 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Χέινς-Τζόουνς 2, Κογιόνης, Μαστρογιαννόπουλος 11 (3/3 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ)

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Παπαθεοδώρου): Σταρκς 4, Όσμπορν 4, Κόφι 6, Κατσίβελης 6 (1), Γιαννόπουλος 15 (4/5 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Μορέιρα 15 (7/15 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Χρυσικόπουλος 7 (1), Ντίξον 8 (0/5 τρίποντα, 4 ασίστ), Ιορδάνου, Τιγκ