Ερυθρός Αστέρας-Βίρτους Μπολόνια 83-74: Εύκολη νίκη για τους γηπεδούχους (vid)

Ο Ερυθρός Αστέρας πανηγύρισε την πέμπτη του φετινή νίκη, μετά 83-74 επί της Βίρτους Μπολόνια στο Βελιγράδι.

Πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων ήταν ο Όγκνιεν Νόμπριτς με 20 πόντους, ενώ ο Λούκα Βιλντόζα τον ακολούθησε στο σκοράρισμα με 16 πόντους. Από την πλευρά των φιλοξενούμενων ο Μουχαμαντού Τζάιτεχ είχε 15 πόντους και οι Νικολό Μανιόν και Τζόρνταν Μίκι από έντεκα πόντους. Στις 5-6 νίκες ο Ερυθρός Αστέρας και στις 4-7 νίκες η Βίρτους Μπολόνι. Παράλληλα, αυτή ήταν η τέταρτη νίκη σε ισάριθμα ματς με τον Ντόυσκο Ιβάνοβιτς στον πάγκο τους.

Ντέρμπι το πρώτο ημίχρονο στο Βελιγράδι

Η Βίρτους Μπολόνια προηγήθηκε με επτά πόντους (11-4) στα 6,37 πριν το τέλος της πρώτης περιόδου, όμως οι γηπεδούχοι έφεραν το ματς στο καλάθι (15-13) στα 3,24. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν και πάλι με επτά (20-13) στα 1,40 και με οκτώ (23-15) στα 58’’ πριν το τέλος, με τους γηπεδούχους να μειώνουν στους έξι (23-17) στο τέλος της περιόδου. Στη δεύτερη περίοδο, η διαφορά έφτασε τους δέκα πόντος για πρώτη φορά (27-17) στα 8,46, όμως οι Σέρβοι έριξαν τη διαφορά και πάλι στο καλάθι (29-27) στα 6,09. Ο Ερυθρός Αστέρας μείωσε τη διαφορά στον πόντο (34-33) στα 4,07’, όμως οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να κρατήσουν το προβάδισμα έως τα 1,37, όταν οι γηπεδούχοι προσπέρασαν στο σκορ 38-37. Οι Σέρβοι κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το μικρότερο δυνατό προβάδισμα (42-41).

Ξέφυγαν και ησύχασαν οι Σέρβοι

Στο δεύτερο μέρος το ματς ήταν ντέρμπι. Οι δυο ομάδες εναλλάσσονταν στο προβάδισμα, με τους γηπεδούχους να παίρνουν προβάδισμα έξι πόντων (52-46) στα 7,26 και τους φιλοξενούμενους να μειώνουν τη διαφορά στους τρεις (58-55) στα 3,29. Ο Ερυθρός Αστέρας ανέβασε τη διαφορά στους εννέα πόντους (64-55) στα 1,28. Τελικά, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να αυξήσουν τη διαφορά στους δώδεκα πόντους (67-55) και να μπουν με σαφές προβάδισμα στην τελική ευθεία της αναμέτρησης. Οι Ιταλοί δεν είχαν τρόπο αντίδρασης και έδωσαν το δικαίωμα στους γηπεδούχους να φτάσουν τη διαφορά στο +16 (76-60) των γηπεδούχων στο 6,06. Στο τελευταίο πεντάλεπτο της αναμέτρησης, ο αγώνας μετατράπηκε σε τυπική διαδικασία. Στα 2,07 η διαφορά έφτασε στους 17 πόντους (81-66). Τελικά, η Βίρτους κατάφερε να μειώσει τη διαφορά στους εννέα (83-74) στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.

Διαιτητές: Πέρεθ, Μόγκουλκοτς, Λεθκάνο

Δεκάλεπτα: 17-23, 42-41, 67-55, 83-74

Ερυθρός Αστέρας (Ιβάνοβιτς): Χόλαντ 5 (1), Βιλντόσα 16 (2/4 δίποντα, 4/6τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, 5 λάθη), Μίτροβιτς 12 (6/8 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Λάζιτς 3 (1), Μάρτιν 4, Ντόμπριτς 20 (7/10 δίποντα, 2/4 τρίποντα), Νέντοβιτς 5, Μάρκοβιτς 2, Κούζμιτς, Πετρούσεβ 4, Τόπιτς, Μπέντιλ 12 (3/6 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ)

Βίρτους Μπολόνια (Σκαριόλο): Κορντινιέ 7 (1/5 σουτ, 5/5 βολές), Μάνιον 11 (3/3 τρίποντα), Μπελινέλι 4, Παγιόλα 7 (1), Μπακό 1, Τζαϊτέ 15 (5/6 δίποντα, 5/7 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Λούντμπεργκ 2, Χάκετ 6 (2), Μίκι 11 (1), Γουίμς 10 (1)