Βιλερμπάν-Μονακό 84-75: Μια άτυπη ρεβάνς για τους Μονεγάσκους (vid)

Η Μονακό νίκησε εκτός έδρας τη Βιλερμπάν (84-75) και πήρε μια άτυπη εκδίκηση για τους περσινούς τελικούς.

Η γαλλική «μάχη» είχε μεγάλο ενδιαφέρον από την πρώτη στιγμή, καθώς η Βιλερμπάν έψαχνε αντίδραση μετά τις τέσσερις σερί ήττες της στην Euroleague και το «χαστούκι» από τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ, ενώ η Μονακό ήθελε να δώσει συνέχεια στην εντυπωσιακή πορεία της και να πάρει τη νίκη-ρεβάνς.

Μάλιστα για 30 λεπτά υπήρχε ισορροπία στο ματς με τις δύο ομάδες να είναι συνεχώς κοντά στο σκορ, αλλά ένα «ξέσπασμα» της ομάδας του Σάσα Ομπράντοβιτς μέσα από την άμυνά της στην 4η περίοδο ήταν αρκετό για να γείρει την πλάστιγγα υπέρ της και να τη βοηθήσει να ανέβει στο 8-3 και τη 2η θέση του ταμπλό, μαζί με την Μπαρτσελόνα. Οι γηπεδούχοι υποχώρησαν στο 3-8, γνωρίζοντας την 5η διαδοχική ήττα τους.

Ο ηγέτης Μάικ Τζέιμς (17π., 4ρ., 3ασ.) και ο πολύ καλός Ντονάτας Μοτιεγιούνας (17π., 6ρ.) ήταν εκείνοι που έδωσαν στους Μονεγάσκους το διπλό, με τον Τζόρνταν Λόιντ να έχει ένα άστοχο βράδυ (4/14 σουτ), αλλά να βάζει σημαντικά καλάθια στο φινάλε (11π.).

Διψήφιοι για τους ηττημένους ήταν οι Ντέιβιντ Λάιτι (13π., 5ρ.), Ρέτιν Ομπασοχάν (13π.) και Τζόνα Μάθιους (11π.).

Τα Δεκάλεπτα: 20-20, 45-45, 60-62, 75-84.