Εφές-Ολυμπιακός 82-71: Υπόκλιση στην πρωταθλήτρια (vid)

Ο Ολυμπιακός δεν έμεινε σε ρυθμούς πρώτου ημιχρόνου στην Κωνσταντινούπολη και εν τέλει γνώρισε την ήττα με 82-71 από την Εφές.

Πολύ καλό πρώτο μισό αγώνα για τους «ερυθρόλευκους» όταν με σωστό διάβασμα, καλή άμυνα και μυαλωμένο παιχνίδι, κρατούσαν την μπαγκέτα του ρυθμού και έλεγχαν το ματς. Αντιστρόφως ανάλογη εικόνα στο δεύτερο ημίχρονο, στο οποίο οι παίκτες του Μπαρτζώκα πέτυχαν συνολικά μόλις 9 εντός πεδιάς καλάθια, έχασαν κάθε ισορροπία στην άμυνα και έγιναν βορά στις ορέξεις των Κλάιμπερν, Μίτσιτς και Μπομπουά.

Στο 7-4 οι Πειραιώτες που γνώρισαν τη δεύτερη συνολικά αλλά και συνεχόμενη εκτός έδρας ήττα τους και περιμένουν την επόμενη εβδομάδα τη Βίρτους Μπολόνια στο ΣΕΦ. Στο 6-5 η Εφές που ανεβαίνει φτάνοντας τις τέσσερις συνεχόμενες νίκες και πάει στο Κάουνας την επόμενη αγωνιστική.

Ξεκίνημα με τέρμα τα γκάζια έκανε στην Πόλη ο Ολυμπιακός. Ενέργεια στο φουλ, τρέξιμο σε όλο το γήπεδο και 0-10 με το «καλησπέρα» με Γουόκαπ, Βεζένκοφ και Μακίσικ. Η Εφές βρήκε κάποιες απαντήσεις κυρίως με τον Κλάιμπερν αλλά από την ώρα που ξεκίνησε το «τάισμα» του Φαλ, ο Αταμάν είχε να λύσει ένα ακόμα πρόβλημα. Με έξι πόντους αλλά και ωραίες δημιουργίες από τον Γάλλο, οι «ερυθρόλευκοι» κρατούσαν το προβάδισμά τους (8-16) κλείνοντας το δεκάλεπτο στο +5 (13-18) διαφορά ίσως μικρή για την εικόνα τους σε αυτό το διάστημα.

Ο ρυθμός του παιχνιδιού έγινε ακόμα πιο εντυπωσιακός στη συνέχεια με τον Ολυμπιακό να συνεχίζει να παίζει με τον Φαλ και την Εφές να απαντά κυρίως με τον Μπομπουά πλησιάζοντας μέχρι και τους 4 (23-27). Ο Λαρεντζάκης υπήρξε παράγων σε επίθεση και άμυνα με το που πάτησε παρκέ, και σε συνδυασμό με τα τρίποντα των Πίτερς (έμμεσο) και Σλούκα οι Πειραιώτες πήραν τη μεγαλύτερη διαφορά τους στο πρώτο μέρος (25-36). Σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι αφυπνίστηκαν και έτρεξαν 8-1 πλησιάζοντας ξανά στους 4 (33-37), οι τέσσερις πόντοι όμως του Κώστα Σλούκα έστειλαν τον Ολυμπιακό στα αποδυτήρια με +8 (33-41).

Παρότι το πρόβλημα στην επίθεση φάνηκε από νωρίς στην 3η περίοδο, το ακούμπημα της μπάλας στον Φαλ συνέχιζε να δίνει λύσεις (35-45), Ζίζιτς και Μπομπουά όμως είχαν τις απαντήσεις για το 8-0 των Τούρκων που πλησίασαν σε απόσταση αναπνοής (43-45). Παρά τις δυσκολίες ο Ολυμπιακός διατηρούσε το ψυχολογικό πλεονέκτημα του προβαδίσματος, χάρη στον οίστρο και τους οκτώ σερί πόντους του Βεζένκοφ (46-53) οι Κλάιμπερν και Μπομπουά όμως φρόντισαν ώστε το δεκάλεπτο να ολοκληρωθεί με το μικτότερο δυνατό μειονέκτημα για την ομάδα τους στο 30’ (52-53).

Τα 4/11 σουτ και τα 6 λάθη του Ολυμπιακού στην 3η περίοδο ήταν σκηνή από τα προσεχώς. Η Εφές ξεκίνησε το τέταρτο δεκάλεπτο με τέσσερα τρίποντα (Κλάιμπερν, Μπράιαντ, Μίτσιτς), πέρασε για πρώτη φορά μπροστά και δεν κοίταξε ξανά πίσω. Οι παίκτες του Αταμάν ήταν τώρα αυτοί που έδιναν τον τόνο, με τον Ολυμπιακό να αδυνατεί να αντιδράσει κυρίως στην άμυνα, όπου η συνοχή απουσίαζε. Ο Βεζένκοφ και κάποια φάουλ της Εφές που έδιναν βολές, ήταν οι παράγοντες που διατηρούσαν ζωντανές τις ελπίδες παρόλα αυτά οι… τρεις σωματοφύλακες της Εφές ήταν πάντα εκεί για να δώσουν λύση όποτε τα πράγματα ζόριζαν. Ο Ολυμπιακός βρισκόταν σε απόσταση 5-7 πόντων και έτσι το τρίποντο του Μπομπουά για το 80-71 με 30’’ να απομένουν τελείωσε το ματς.

Πολυτιμότερος ο Βεζένκοφ για τους «ερυθρόλευκους» με 18-3-3, Σλούκας με 12-6-6 και Λαρεντζάκης (13π), Φαλ (12π, 6ρ) οι υπόλοιποι διακριθέντες με το συνολικό 9/30 τρίποντα εν αντιθέσει με το 15/30 της Εφές, να καταδεικνύει ένα μέρος του προβλήματος.

Δεκάλεπτα: 13-18, 33-41, 52-53, 82-71

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Μπομπουά 19 (2/4 δίποντα, 5/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Μπράιαντ 5 (1), Κλάιμπερν 24 (5/10 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Τέιλορ 3 (1), Πλάις 5 (1), Μίτσιτς 18 (3/3 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 3/3 βολές, 9 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Πολονάρα 4 (4 ριμπάουντ), Ζίζιτς 4, Ντάνστον

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 5 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Κάναν, Λούντζης, Λαρεντζάκης 13 (3/5 τρίποντα, 4/4 βολές), Φαλ 12 (6/7 δίποντα), Σλούκας 12 (1/1 δίποντο, 2/7 τρίποντα, 4/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 λάθη), Βεζένκοβ 18 (4/6 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 1/1 βολή, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπανικολάου, Μπόλομποϊ 3, Πίτερς 3, Μπλακ, ΜακΚίσικ 5 (2/5 δίποντα)