Άλμπα-Μπαρτσελόνα 86-88: Άντεξε και έφυγε με το «διπλό» (vid)

Η Μπαρτσελόνα πήγε να «αυτοκτονήσει» στα τελευταία λεπτά, αλλά άντεξε στην πίεση της Άλμπα και πανηγύρισε τη νίκη (86-88) μέσα στη Γερμανία.

Στα πρώτα λεπτά του αγώνα οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ, αλλά όλα άλλαξαν περίπου στα μέσα της περιόδου. Οι παίκτες του Γιασικεβίτσιους πάτησαν γκάζι και εξαφανίστηκαν. Το 10-10 έγινε γρήγορα 10-16 με δύο τρίποντα του Μίροτιτς, ενώ στη συνέχεια οι πέντε σερί πόντοι του Λαπροβίτολα έδωσαν αέρα εννιά πόντων στην ομάδα του. Οι Καταλανοί ολοκλήρωσαν το πρώτο δεκάλεπτο με 11 πόντους διαφορά και με 30 πόντους στο ενεργητικό τους επιθετικά.

Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με όπλο τους την άμυνα επέστρεψαν στο παιχνίδι. Η Μπαρτσελόνα έμεινε για κάτι περισσότερο από τέσσερα λεπτά χωρίς πόντο, ενώ η Άλμπα με 10-0 σερί πλησίασε στο τρίποντο. Έχοντας το μομέντουμ του αγώνα οι Γερμανοί πήραν το πάνω χέρι και πήγαν στα αποδυτήρια με τη μικρότερη δυνατή διαφορά (46-45).

Οι φωνές του Γιασικεβίτσιους στο ημίχρονο «ξύπνησαν» τους Ισπανούς, οι οποίοι πλήρωσαν τους αντιπάλους τους με το ίδιο νόμισμα. Η άμυνα έσφιξε, η Άλμπα έκανε τη μία λάθος επιλογή μετά την άλλη, βλέποντας την Μπαρτσελόνα να απομακρύνεται στο σκορ. Μίροτιτς, Λαπροβίτολα και Σαντοράνσκι είχαν βρει ρυθμό και βοήθησαν τα μέγιστα προκειμένου η Μπαρτσελόνα να τρέξει σερί 15-0 και να μετατρέψει το 48-48 σε 48-63.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στην τελευταία περίοδο με +14 (57-71) και σε αυτά τα επίπεδα έμεινε μέχρι το 33’. Οι γηπεδούχοι δεν πέταξαν λευκή πετσέτα και ξεκίνησαν την αντεπίθεση προκειμένου να επιστρέψουν στη διεκδίκηση της νίκης. Στο τελευταίο δίλεπτο η πίεση αυξήθηκε και το 75-83 έγινε 82-83. Οι Καταλανοί κατάφεραν να πάρουν τη νίκη (86-88), χάρη στην ευστοχία τους από τις βολές.

Τα δεκάλεπτα: 19-30, 46-45, 57-71, 86-88

ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ (Γκονζάλεθ): Λο 9 (1) , Πρόσιντα 2 , Σμιθ 15 (3), Ντίλοου 2 , Βέτσελ 2 , Ολίντε 4, Κουμάτζι 8, Τίμαν 12, Σίκμα 8 (1), Λάμερς 2, Μπλατ 17 (5), Ζούσμαν 5.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γιασικεβίτσιους): Ντα Σίλβα 1, Πάουλι, Βέσελι 6, Κάλινιτς 7, Σατοράνσκι 11 (1), Λαπροβίτολα 16 (2), Χίγκινς 15 (2), Τόμπι 11 (1), Γιοκουμπάιτις 2 , Μίροτιτς 19 (4), Νάτζι.