Περιστέρι-Ρίτας Βίλνιους 71-82: Δεύτερη σερί ήττα

Το Περιστέρι ηττήθηκε 82-71 από τη Ρίτας Βίλνιους στο κλειστό «Α. Παπανδρέου», η οποία ήταν η δεύτερη σερί για τον Όμιλο Η.

Κορυφαίος των φιλοξενούμενων ήταν ο Ουίλιαμς με 13 πόντους ενώ οι Φόστερ και Φρίντρικσον είχαν από δώδεκα πόντους. Από την πλευρά των γηπεδούχων, ο Φρανσίσκο είχε 19 πόντους, ενώ ο Ράντανοφ σταμάτησε στους 15 πόντους. Το Περιστέρι έχει πλέον 2-2 νίκες, ενώ και η Ρίτας Βίλνιους είναι πλέον στις 2-2 νίκες.

Κυνηγούσε από νωρίς το Περιστέρι

BASKETBALL CHAMPIONS LEAGUE 2022-2023 / ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ – ΡΙΤΑΣ (ΜΑΡΚΟΣ ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ / EUROKINISSI)

Οι γηπεδούχοι δεν μπήκε καλά στην αναμέτρηση και έδωσε την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να προηγηθούν με έξι (9-3) στα 7,14 πριν το τέλος της περιόδου. Οι Ρίτας Βίλνιους προηγήθηκε με εννέα σε 15-6 στα 5,15 πριν το τέλος της περιόδου. Η διαφορά έφτασε στους δέκα (17-7) στα 4,17 και στους δώδεκα 19-7 στα 3,15 πριν το τέλος. Το τέλος της πρώτης περιόδου βρήκε τη Ρίτας Βίλνιους να προηγείται με νταμπλ σκορ 28-14 και να έχει τον έλεγχο του αγώνα. Στη δεύτερη περίοδο, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να μειώσουν τη διαφορά και να επιστρέψουν στον αγώνα. Στα 5,16 πριν το ημίχρονο η διαφορά έπεσε στους εννέα (33-24), ενώ έπεσε στους πέντε στα 4,23 (33-28) στα 4,23. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και επανέφεραν τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (44-34) στα 1,08 πριν το τέλος της περιόδου. Οι γηπεδούχοι έριξαν τη διαφορά στους έξι (44-38) στο τελευταίο λεπτό της περιόδου.

Πλησίασε αλλά η Ρίτας Βίλνους “πάτησε γκάζι”

Στο δεύτερο ημίχρονο ο αγώνας έγινε ντέρμπι. Στα 9,22 πριν το τέλος, η διαφορά έπεσε στο καλάθι (44-42). Στα 6,06, η διαφορά ανέβηκε και πάλι στους οκτώ (53-45), όμως το Περιστέρι έριξε τη διαφορά στους τέσσερις (55-51) στα 4,00 πριν το τέλος και αυτή ήταν η τελευταία φορά στην τρίτη περίοδο, που οι γηπεδούχοι πλησίασαν στο σκορ. Στα επόμενα λεπτά, μέχρι το τέλος της περιόδου, η διαφορά έφτασε τους 14 πόντους στα 1,28 και η ομάδα των δυτικών προαστίων προσπαθούσε να ρίξει και πάλι τη διαφορά. Οι φιλοξενούμενοι ήταν ασταμάτητοι και τελείωσαν το δεκάλεπτο με 17 πόντους διαφορά (70-53). Στο τέταρτο δεκάλεπτο η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε. Οι φιλοξενούμενοι κρατούσαν εύκολα τη διαφορά, την οποία έφτασαν και στους 20 πόντους (75-55) στα 7,50 πριν το τέλος. Στα 5,36 η διαφορά ήταν και πάλι στους 20 (79-59). Το Περιστέρι έριξε τη διαφορά στους δώδεκα (80-68) στα 2,37, στην τελευταία προσπάθεια για να επιστρέψει στο ματς. Οι φιλοξενούμενοι ήταν ψύχραιμοι στα τελευταία λεπτά και κατάφεραν να κρατήσουν τη διαφορά με άνεση. Τελικά, έφτασαν στη νίκη 82-71.

Διαιτητές: Ζουράποβιτς, Γκλίσιτς, Γέβτοβιτς

Δεκάλεπτα: 14-28, 38-44, 53-70, 71-82

Οι πόντοι:

Περιστέρι (Σπανούλης): Φρανσίσκο 19 (3/3 δίποντα, 2/10 τρίποντα, 7/9 βολές, 3 ασίστ), Φύτρος, Τζούστον 4 (3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Κασελάκης 7 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ζούγρης 2, Αγραβάνης 7 (2/16 σουτ, 5 φάουλ), Μπίλαν 6 (0/5 δίποντα, 6/10 τρίποντα, 1 ασίστ), Ντένμον 11 (5/14 σουτ), Μωραΐτης, Πουλιανίτης, Ραντάνοβ 15 (4/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 1/1 βολή, 4 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα)

Ρίτας Βίλνιους (Ζιμπένας): Νορμάντας 5 (1), Σιμόνις, Ουλέτσκας 8 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Βάραντι 10 (2), Γουίλιαμς 13 (6/8 δίποντα), Εχόντας 9 (2/2 δίποντα, 5/8 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Φόστερ 12 (4/6 δίποντα, 1/5 τρίποντα), Φρίντρικσον 4, Καΐρις 4, Μασιούλις 3 (1), Ρατζεβίτσιους 6 (7 ριμπάουντ)