Ντιναμό Σάσαρι-ΠΑΟΚ 82-78: Το πάλεψε αλλά «λύγισε» ο «Δικέφαλος» του Βορρά

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να γυρίσει από το -14 και θα μπορούσε να πάρει τη νίκη μέσα στην Ιταλία, όμως ηττήθηκε 82-78 από την Ντιναμό Σάσαρι.

Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ήταν ο Μπέντζιους με 18 πόντους, ενώ τον ακολούθησε ο Στέφενς με 15 πόντους. Από την πλευρά των φιλοξενούμενων ο Ράιλι είχε 20 πόντους και ο Χαντς 19 πόντους. Αυτή ήταν η δεύτερη φετινή ήττα των «ασπρόμαυρων» (2-2), ενώ οι Ιταλοί πανηγύρισαν την πρώτη τους φετινή νίκη (1-3).

Η Σάσαρι πήρε τα ηνία του αγώνα

Η Σάσαρι ξεκίνησε τον αγώνα με σερί 5-0, όμως ο ΠΑΟΚ κατάφερε να τρέξει ένα δικό του σερί 7-2 και να φέρει το ματς ίσια (7-7) στα 5,14 πριν το τέλος της πρώτης περιόδου. Μάλιστα, οι «ασπρόμαυροι» πέρασαν μπροστά (10-9) στα 4,16, όμως η Σάσαρι με ένα 6-0 ξέφυγε και πάλι με πέντε (15-10). Τη συγκεκριμένη διαφορά τη διατήρησε έως το τέλος της πρώτης περιόδου (19-14). Στη δεύτερη περίοδο, η διαφορά έφτασε και τους δώδεκα πόντους (26-14) στα 7,45 πριν το ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και κρατούσαν τη διαφορά πάνω από δέκα πόντους, ενώ κατάφεραν να τη φτάσουν έως τους 14 πόντους (33-19) στα 4,51 πριν το τέλος του ημιχρόνου. Οι «ασπρόμαυροι» κατάφεραν να τρέξουν ένα σερί 11-3 και έριξαν το σκορ στους έξι πόντους, στα 1,04 πριν την ανάπαυλα. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν με τέσσερις πόντους στα τελευταία δευτερόλεπτα να επαναφέρουν τη διαφορά στους δέκα πόντους (40-30).

Ο «Δικέφαλος» του Βορρά επέστρεψε αλλά έχασε στο σουτ

Στην τρίτη περίοδο ο ΠΑΟΚ έριξε και πάλι τη διαφορά στους επτά πόντους (42-35) στα 8,52 πριν το τέλος της περιόδου. Η Σάσαρι προσπάθησε να αυξήσει και πάλι τη διαφορά πάνω από τους δέκα πόντους, όμως ο «Δικέφαλος» του Βορρά κατάφερε να τη ρίξει και πάλι στους επτά (46-39) στα 6,42. Με τη συμπλήρωση πέντε λεπτών στην τρίτη περίοδο, η διαφορά επανήλθε στους 13 πόντους (52-39), με ένα 6-0 των γηπεδούχων. Στα 2,42 πριν το τέλος της περιόδου, η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 14 (60-46), με τον ΠΑΟΚ να προσπαθεί να ρίξει τη διαφορά κάτω από τους δέκα πόντους, πριν τελειώσει η περίοδος. Στα 1,20 οι «ασπρόμαυροι» έριξαν τη διαφορά στους οκτώ (61-53) με ένα σερί 7-1. Τελικά, το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με τη διαφορά κάτω από τους δέκα πόντους (63-55) και τον ΠΑΟΚ ακόμα μέσα στο ματς. Στην αρχή της τέταρτης περιόδου, η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη έριξε τη διαφορά τους τρεις (63-60) στα 8,22 πριν το τέλος και ετοιμάζονταν για τη μεγάλη ανατροπή. Η διαφορά έπεσε στον ένα πόντο (66-65) στα 6,18 πριν το φινάλε και το ματς έγινε ντέρμπι. Οι δυο ομάδες μπήκαν στο τελευταίο πεντάλεπτο με τη Σάσαρι να προηγείται με πέντε (71-66), όμως ο ΠΑΟΚ δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Ο «Δικέφαλος» του Βορρά έριξε τη διαφορά στο καλάθι (75-73), στα 1,50 πριν το τέλος με ένα σερί 9-4. Με τη διαφορά στους δυο πόντους οι δυο ομάδες μπήκαν στο τελευταίο λεπτό (77-75). Δυο βολές του Ρόμπινσον έδωσαν προβάδισμα τεσσάρων πόντων στους γηπεδούχους (79-76) στα 49’’. Τρεις βολές από τους Φένφρο και Χανς έριξαν τη διαφορά στον πόντο (79-78) στα 34’’. Μια βολή του Κρούσλιν στα 21’’ πριν το τέλος έφερε τη διαφορά στο καλάθι (80-78). Ο Χαντς αστόχησε σε σουτ τριών πόντων στα 7’’ και ο Μπέντζιους ανέβασε τη διαφορά στους τέσσερις και το ματς τελείωσε με τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν τη νίκη 82-78.

Διαιτητές: Προτς, Γιλμάζ, Γκουριόν

Δεκάλεπτα: 19-14, 40-30, 63-55, 82-78

Οι πόντοι:

Σάσαρι (Μπούκι): Μπέντζιους 18 (4/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 8 ριμπάουντ), Κρούσλιν 3, Νίκολιτς 6 (1/6 σουτ, 7 ασίστ), Ρόμπινσον 14 (2/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 7/7 βολές, 6 ασίστ), Στίβενς 15 (7/10 δίποντα, 10 ριμπάουντ), Ντεβέκι, Ντιοπ 5, Τζεντίλε 7 (1), Τζόουνς 10 (1), Τρέιερ 4

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Φράνκε 6 (2/8 σουτ), Χαντς 19 (3/8 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 10/10 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα0, Μαργαρίτης 4, Πόλι 15 (3/3 τρίποντ,α 6/7 βολές), Σαλούστρος 6 (10 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Χρηστίδης, Ρένφρο 8 (5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ράιλι 20 (2/3 δίποντα, 5/12 τρίποντα, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Σλαφτσάκης, Τσιακμάς