Προμηθέας-Ολυμπιακός 72-100: Διαστημικός Ολυμπιακός στην Πάτρα

Παίζοντας για τρία δεκάλεπτα εξωπραγματικό μπάσκετ, ο Ολυμπιακός συνέτριψε τον Προμηθέα με 100-72 και κράτησε το απόλυτο στο πρωτάθλημα μία εβδομάδα πριν το ντέρμπι των «αιωνίων». Εκπληκτικοί οι Βεζένκοφ και Μακίσικ με 22 πόντους και απίστευτα ποσοστά στα σουτ.

Αν κάποιος έλεγε στον Μάκη Γιατρά, πριν το τζάμπολ, ότι η ομάδα του θα πετύχαινε 20 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, τότε θα ήταν ευτυχισμένος. Ωστόσο ο προπονητής του Προμηθέα μόνο να χαμογελάσει δεν μπορούσε από το σκορ της πρώτης περιόδου. Ο Ολυμπιακός ήταν εξωπραγματικός επιθετικά και με τους Βεζένκοφ, Μακίσικ να βλέπουν το καλάθι σαν βαρέλι «καθάρισαν» από νωρίς την υπόθεση νίκη.

Οι γηπεδούχοι κοίταξαν στα μάτια τους νταμπλούχους Ελλάδος για πέντε λεπτά. Οι «ερυθρόλευκοι» με σερί 15-0 μετέτρεψαν το 18-23 σε 18-35(!), ενώ έκλεισαν τα πρώτα δέκα λεπτά με 19 πόντους διαφορά (20-39).

Όπως ήταν φυσικό οι φιλοξενούμενοι δεν θα μπορούσαν να πετύχουν ανάλογη επίδοση επιθετικά, με αυτή της πρώτης περιόδου, όμως αυτό δεν σημαίνει πως τα ποσοστά τους δεν κυμάνθηκαν σε υψηλά επίπεδα. Ο Γουόκαπ με 10 ασίστ στο πρώτο ημίχρονο, τους Βεζένκοφ, Μακίσικ, Μπλακ σε διψήφιο αριθμό πόντων και τον Κάαναν στους 9, ο Ολυμπιακός κρατούσε τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα. Στην αντίπερα όχθη Κουλμπόκα και Ντάνγκουμπιτς ήταν οι δύο παίκτες που προβλημάτισαν περισσότερο την άμυνα του Γιώργου Μπαρτζώκα.

Το παιχνίδι είχε ξέφρενο ρυθμό σε όλο το πρώτο μέρος με τις δύο ομάδες να κάνουν ελάχιστα φάουλ. Χαρακτηριστικό ότι μόλις μία βολή εκτελέστηκε στα δύο δεκάλεπτα! Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακό στο +20 (37-57) και με απίθανα ποσοστά (1/1 βολή 100%, 13/18 δίποντα 72%, 10/16 τρίποντα 62%, 19 ασίστ και 5 λάθη).

Οι πρωταθλητές Ελλάδος μπήκαν αφηνιασμένοι στο τρίτο δεκάλεπτο σε άμυνα και επίθεση. Ο Μακίσικ συνέχισε να «πυροβολεί» από τη γραμμή του τριπόντου ευστοχώντας σε 6/6 τρίποντα. Τελικά χάλασε το απόλυτο με μία άστοχη προσπάθεια προς τα τέλη της περιόδου. Ο Φαλ που μπήκε στο παιχνίδι πέτυχε έξι πόντους με τρία καρφώματα και η διαφορά συνεχώς και διευρυνόταν. Ο Προμηθέας ήταν άστοχος τόσο από μακρινή, όσο και από κοντινή απόσταση τελειώνοντας το πρώτο μισό του δευτέρου ημιχρόνου με μόλις 11 πόντους και πίσω στο σκορ με 39 (48-87).

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας έδωσε χρόνο σε όλους τους παίκτες, εκτός από τον Σλούκα, ο οποίος ήταν θεατής σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Και ο Μάκης Γιατράς πραγματοποίησε πολλές αλλαγές, καθώς η διαφορά είχε σταθεροποιηθεί πάνω από τους 40. Οι «ερυθρόλευκοι» έσβησαν τις μηχανές και οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν στο τελικό 100-72.

Τα δεκάλεπτα: 20-39, 37-57, 48-87, 72-100

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Μάκης Γιατράς): Ντάνγκουμπιτς 9 (2), Γιανγκ 6 (2), Γκίκας 5 (1), Τανούλης 11 (1), Κουλμπόκα 10 (2), Κάουαν 2, Κόντιτ 10 (9ρ.), Τσαϊρέλης 6, Μουράτος 2, Λάγιος 2, Κακλαμανάκης, Σίμπσον 9 (3)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 5 (1τρ., 13ασ.), Βεζένκοφ 22 (4/5 τρ., 5ασ.), Παπανικολάου 8 (1τρ., 5ασ.), Μπλακ 11, ΜακΚίσικ 22 (6/7 τρ.), Κάνααν 13 (3), Λούντζης 3, Λαρεντζάκης 3 (1), Πάπας 3 (1), Φαλ 6, Μπολομπόι 4