Παναθηναϊκός-ΠΑΟΚ 87-63: “Πράσινος” περίπατος

Ο Παναθηναϊκός συνεχίζει την ανοδική του πορεία, καθώς συνέτριψε τον ΠΑΟΚ με 87-63 για την 7ηαγωνιστική της Basket League. Οι φιλοξενούμενοι κοίταξαν στα μάτια τους αντιπάλους τους μόνο στην πρώτη περίοδο. Στη συνέχεια οι «Πράσινοι» πάτησαν γκάζι και εξαφανίστηκαν μετατρέποντας το ντέρμπι σε… υγιεινό περίπατο.

Η άμυνα έφερε εύκολους πόντους για τον Παναθηναϊκό στις αρχές του αγώνα, αλλά οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μαζέψουν τη διαφορά (12-5) και να πλησιάσουν στον πόντο (12-11). Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο και έκλεισε ισόπαλο 16-16 με τις δύο ομάδες να έχουν περίπου τα ίδια στατιστικά. Οι «Πράσινοι» μπορεί να είχαν τον έλεγχο στα ριμπάουντ, ωστόσο πραγματοποίησαν δύο λιγότερες επιθέσεις με 3/7 δίποντα και 3/7 τρίποντα. Αντίθετα ο ΠΑΟΚ στηρίχθηκε στην ευστοχία του πίσω από τα 6,75, έχοντας πετύχει με αυτόν τον τρόπο τους 12 από τους 16 πόντους του (4/8). Πρωταγωνιστής σε αυτό το διάστημα ο Φράνκε, ο οποίος πέτυχε 11 πόντους!

Το σκηνικό άλλαξε στο δεύτερο δεκάλεπτο με τον Παναθηναϊκό να αυξάνει την πίεση στην περιφέρεια και να παραμένει δυνατός στο ζωγραφιστό. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» πέτυχε μόλις έναν πόντο σε πέντε λεπτά, ενώ ο Μπέικον με δύο σερί τρίποντα εκτόξευσε τη διαφορά στους 14 (31-17). Μετά το τάιμ άουτ του Λυκογιάννη ο Φράνκε μπήκε στο παρκέ με διάθεση να επαναφέρει την ομάδα του σε τροχιά θετικού αποτελέσματος, ωστόσο ήταν απελπιστικά μόνος. Ο άσος του ΠΑΟΚ με πέντε πόντους μείωσε στους επτά (31-24). Αυτή ήταν η τελευταία φορά που οι «πράσινοι» ένιωσαν τους φιλοξενούμενους να πλησιάζουν. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό να βρίσκεται στο +16 (44-28).

Παρόμοια η εικόνα και στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο Γκουντάιτις με νταμπλ νταμπλ έκανε πάρτι κάτω από τα καλάθια (10 π. 11ριμπ.), Λι (14 π, 3/6 τρ) και Μπέικον (17 π, 3/6 τρ) ήταν ασταμάτητοι από την περιφέρεια και ο Ράντονιτς ευτυχισμένος στον πάγκο έβλεπε την ομάδα του να διευρύνει ακόμα περισσότερο τη διαφορά. Ο ΠΑΟΚ, που ξεκίνησε το παιχνίδι με 4/8 τρίποντα, συνέχισε με 2/12, με αποτέλεσμα να δει τον αντίπαλό του να ξεφεύγει ακόμα και με 35 πόντους (74-39).

Η τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα με τον Παναθηναϊκό να συνεχίζει την… προπόνηση πριν από το παιχνίδι της Παρασκευής στο Κάουνας και φυσικά πριν από το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ την επόμενη αγωνιστική. Οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να φανούν ανταγωνιστικοί παρά μόνο σε ένα δεκάλεπτο και γνώρισαν την τρίτη τους ήττα στο πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 44-28, 74-41, 87-63

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ντέγιαν Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης 3 (1), Ουόλτερς 5 (1τρ., 5ασ.), Παπαγιάννης 11 (1τρ., 7ρ.), Ουίλιαμς 2, Μπέικον 21 (3), Λι 14 (3τρ., 4κλ.), Μποχωρίδης 5, Γ. Καλαϊτζάκης 3 (1), Χουγκάζ 2, Πονίτκα 4, Μαντζούκας 7 (1), Γκουντάιτις 10 (11ρ.)

ΠΑΟΚ (Αρης Λυκογιάννης): Φράνκε 16 (4), Τσιακμάς 8 (1τρ., 5ασ.), Μαργαρίτης 3, Σαλούστρος 10 (3), Ρένφρο 6 (8ρ.), Χαντς 13, Πόλεϊ, Σλαφτσάκης 2, Χρηστίδης, Κωνσταντινίδης 3 (1), Καμπερίδης 2, Σαρικόπουλος