Ιωνικός-Απόλλων Πατρών 79-75: Πήραν «ανάσα» οι Νικαιώτες

Ο Ιωνικός νίκησε 79-75 τον Απόλλωνα Πατρών και πήρε βαθμολογική «ανάσα».

Κορυφαίος των γηπεδούχων ήταν ο Χόκινς με 21 πόντους, ενώ τον ακολούθησε ο Μαυροκεφαλίδης με 17 πόντους. Από την πλευρά των φιλοξενούμενων ο Τέιλορ είχε 17 πόντους και ο Καράμπελας 15. Αυτή ήταν η δεύτερη φετινή νίκη των Νικαιωτών σε επτά ματς (2-5), ενώ οι Πατρινοί γνώρισαν την πέμπτη φετινή τους ήττα, επίσης σε επτά ματς (2-5).

Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στην πρώτη περίοδο και προηγήθηκαν 31-26. Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσια, πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου. Στην τρίτη περίοδο, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν διαφορά δυο πόντων. Στην τέταρτη περίοδο το ματς ήταν ντέρμπι, με τους γηπεδούχους να έχουν το προβάδισμα και να είναι ψυχραιμότεροι στο τέλος του αγώνα, φτάνοντας στη νίκη 79-75.

Διαιτητές: Πιτσίλκας, Θεονάς, Τηγάνης

Τα δεκάλεπτα: 26-31, 48-48, 69-67, 79-75

Οι συνθέσεις:

ΙΩΝΙΚΟΣ (Κώστας Μέξας): Χάμιλτον 5 (1τρ., 8ασ.), Μαυροκεφαλίδης 17 (2), Μάντζαρης 3 (1), Χόκινς 21 (1), Λέισι 9 (2), Μπέμπης, Νούνιες 4, Σίμονς 7 (6ασ.), Κορκοντζέλος, Αρσενόπουλος 5 (1), Παρκς 8

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ (Νίκος Βετούλας): Γκρίφιν 15 (3), Ντέιβις 3 (12ρ.), Μπόγρης 4, Καράμπελας 15 (3τρ., 6ασ.), Καλχούν 11 (3), Βησσαρίου, Σιλά 6, Χέινς-Τζόουνς 4, Τέιλορ 17 (3τρ., 7ρ.), Μαστρογιαννόπουλος