Βίρτους Μπολόνια-Αναντολού Εφές 80-85: Άντεξαν οι πρωταθλητές στην αντεπίθεση (vid)

Η Αναντολού Εφές κατάφερε να πάρει μια δύσκολη νίκη 85-80 στην Μπολόνια κόντρας τη Βίρτους, σε ένα ματς στο οποίο προηγήθηκε ακόμα και με 16 πόντους διαφορά.

Κορυφαίος των φιλοξενούμενων ήταν ο Ουίλ Κλάιμπερν, ο οποίος τελείωσε το ματς με 21 πόντους, ενώ ο Ροντρίγκ Μπομπουά σημείωσε 19 πόντους. Από την πλευρά των γηπεδούχων ο Γκάμπριελ Λούντμπεργκ σημείωσε 22 πόντους και ο Τζόρνταν Μίκι 15. Αυτή ήταν η πέμπτη φετινή νίκη των πρωταθλητών Ευρώπης (5-5), ενώ η ιταλική ομάδα γνώρισε την έκτη φετινή της ήττα και δεύτερη αυτή την εβδομάδα, μετά από αυτή στο ΟΑΚΑ από τον Παναθηναϊκό (4-6).

Η Βίρτους δεν την άφηνε να ξεφύγει

Οι δυο ομάδες δεν άφηνε η μια την άλλη να ξεφύγουν στο σκορ, στο πρώτο πεντάλεπτο της αναμέτρησης. Στα 5,08’, η Βίρτους Μπολόνια προηγούνταν 10-9, όμως η Αναντολού Εφές έτρεξε ένα σερί 6-0 και πέρασε μπροστά 15-10 στα 3,03’ πριν το τέλος της πρώτης περιόδου. Η ιταλική ομάδα επέστρεψε στο σκορ και μείωσε στον πόντο, στο τελευταίο λεπτό (19-18), η οποία ήταν η διαφορά με την οποία μπήκαν οι δυο ομάδες στη δεύτερη περίοδο. Στη δεύτερη περίοδο, η τουρκική ομάδα ξέφυγε με πέντε (25-20) στα 6,36’ πριν το τέλος, με ένα σερί 6-2. Η Βίρτους μείωσε και πάλι στον πάγκο (26-25) στα 5,47’ και συνέχισε να βρίσκεται κοντά στο σκορ. Στα 2,40’ πριν το τέλος, οι Τούρκοι προηγούνταν με πέντε (36-31). Οι γηπεδούχοι πλησίασαν στους τρεις (37-34) στα 43’’ και τελικά το πρώτο μέρος έκλεισε με την τουρκική ομάδα να προηγείται με έξι (40-34).

Η Εφές πήρε προβάδισμα νίκης, όμως οι Ιταλοί επέστρεψαν

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στο δεύτερο μέρος, με την Αναντολού Εφές να έχει μια μικρή διαφορά της τάξεως των πέντε-έξι πόντων. Στα 8,19’ οι γηπεδούχοι μείωσαν στο καλάθι (42-40). Η τουρκική ομάδα «πάτησε γκάζι» και κατάφερε να ξεφύγει με έντεκα (56-45) στα 5,02’ πριν το τέλος της αναμέτρησης. Η ομάδα του Αταμάν αύξησε τη διαφορά της στους 16 (63-47) στα 3,53’ πριν το τέλος της αναμέτρησης και φάνηκε να αποκτάει προβάδισμα για τη νίκη. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να τρέξουν ένα σερί 6-0 και έριξαν τη διαφορά στους δέκα (63-53), στο τέλος της τρίτης περιόδου. Η Βίρτους προσπάθησε να ρίξει και άλλο τη διαφορά για να επιστρέψει στο ματς. Με ένα νέο σερί 5-1 μείωσε στους οκτώ (64-58) στα 8,46’ πριν το τέλος. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να κρατήσουν τη διαφορά στις τάξεις των δέκα πόντων (74-64) έως τα 6,22’ πριν το τέλος, με τη Βίρτους να μειώνουν στους πέντε (74-69) στα 6,02’. Οι Τούρκοι κατάφεραν να ανεβάσουν τη διαφορά στους οκτώ στο επόμενο δίλεπτο (77-69).Οι Ιταλοί μείωσαν στον πόντο (77-76) στα 1,29’ πριν το φινάλε και έδειχναν έτοιμοι να κάνουν τη μεγάλη ανατροπή. Η Αναντολού Εφές παρέμεινε ψύχραιμη στο τελευταίο λεπτό του αγώνα και από τη γραμμή των βολών κατάφερε να φτάσει στη νίκη 85-80.

Διαιτητές: Γιαβόρ, Πέρεζ, Σεμές

Δεκάλεπτα: 18-19, 33-40, 53-63, 80-85

Οι πόντοι:

Βίρτους Μπολόνια (Σκαριόλο): Κορντινιέ 5 (1/6 σουτ), Παγιόλα 5 (1), Μπακό 1, Τζαϊτέ 5, Λούντμπεργκ 22 (8/9 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3/3 βολές), Χάκετ 6 (1), Μίκι 15 (6/9 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Γουίμς, Οτζελέγε 15 (3/3 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Τεόντοσιτς 6 (2/8 σουτ, 2/4 βολές, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ)

Αναντολού Εφές (Αταμάν): Μπομπουά 19 (4/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 8/8 βολές, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπράιαντ 8 (3/3 δίποντα, 2/2 βολές), Κλάιμπερν 21 (5/9 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 5/6 βολές, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Τέιλορ, Πλάις 9 (1), Μίτσιτς 12 (2/4 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 7 λάθη), Εμπαγέ 11 (3), Πολονάρα 2, Ζίζιτς 3, Ντάνστον