Μπαρτσελόνα-Μπασκόνια 96-84: Μίλησε η έδρα των Καταλανών (vid)

Η Μπαρτσελόνα νίκησε 96-84 την Μπασκόνια, καθώς κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης.

Κορυφαίος των γηπεδούχων ήταν ο Γιαν Βέσελι με 18 πόντους, ενώ τον ακολούθησε στο σκοράρισμα ο Κόρι Χίγκινς με 17 πόντους. Από την πλευρά των φιλοξενούμενων ο Μάρκους Χάουαρντ είχε 25 πόντους ενώ οι Χένρι και Κοστέλο είχαν 13 πόντους. Αυτή ήταν η έβδομη φετινή νίκη των «μπλαουγκράνα» (7-3), ενώ οι Βάσκοι γνώρισαν την πέμπτη φετινή τους ήττα (5-5).

Ντέρμπι από την αρχή έως το ημίχρονο

Η αρχή του αγώνα βρήκε τις δυο ομάδες να πηγαίνουν μαζί στο σκορ. Στα 5,10’ πριν το τέλος της πρώτης περιόδου, οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά στο σκορ με 11-10. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μπουν στο τελευταίο δίλεπτο με προβάδισμα τριών πόντων (20-17), όμως η Μπαρτσελόνα με ένα σερί 5-2, κατάφερε να ισοφαρίσει το σκορ (22-22) στο τέλος της περιόδου. Στη δεύτερη περίοδο οι παίκτες του Σαρούνας Γιασκεβίτσιους κατάφεραν να ανεβάσουν στροφές και κατάφεραν να «χτίσουν» μια διαφορά οκτώ πόντων στα 6,16’ (35-27). Η Μπασκόνια μείωσε στο καλάθι (39-37) στα 4,03’ και επέστρεψε γρήγορα στο ματς. Στο τελευταίο δίλεπτο του πρώτου ημιχρόνου, οι Καταλανοί προηγούνταν με ένα πόντο (46-45). Τελικά, το πρώτο μέρος τελείωσε με τους γηπεδούχους να προηγούνται με τέσσερις (52-48).

Η Μπαρτσελόνα βρήκε τον τρόπο να ξεφύγει

Στο δεύτερο μέρος, το ντέρμπι συνεχίστηκε. Η Μπαρτσελονα προσπαθούσε να ξεφύγει στο σκορ, με τους Βάσκους να μην την αφήνουν. Στα 6,57’ η καταλναική ομάδα είχε διαφορά πέντε πόντων (60-55) στα 6,57΄πριν το τέλος του δεκαλέπτου. Η Μπασκονια μείωσε στον πόντο στα 4,17’ (63-62) και πέρασε μπροστά (66-65) στα 2,51’. Η ομάδα του “Σάρας” έτρεξε ένα σερί 8-0 και πέρασε μπροστά με επτά (73-66) στα 1,41’, όμως η Μπασκόνια ροκάνισε γρήγορα τη διαφορά και το δεκάλεπτο τελείωσε με την ομάδα του Γιασικεβίτσιους μπροστά στο σκορ με τρεις (76-73). Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην τελευταία περίοδο. Στα 5,48’ πριν το τέλος, η Μπαρτσελόνα προηγούνταν με ένα καλάθι (81-79). Με ένα σερί 6-1 η καταλανική ομάδα ξέφυγε με επτά (87-80) στα 4,06’ πριν το φινάλε της αναμέτρησης και έδειξε να μπαίνει στην τελική ευθεία με προβάδισμα νίκης. Στο τελευταίο δίλεπτο οι «μπλαουγκράνα» είχαν διαφορά δέκα πόντων (92-82) και ουσιαστικά «καθάρισαν» τον αγώνα. Η κόρνα της λήξης βρήκε τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν τη νίκη 96-84, σε ένα ματς που κρίθηκε στο τελευταίο πεντάλεπτο της αναμέτρησης.

Διαιτητές: Μπολτάουζερ, Γιόβτσιτς, Μπισάνγκ

Δεκάλεπτα: 22-22, 52-48, 76-73, 96-84

Οι πόντοι:

Μπαρτσελόνα (Γιασικεβίτσιους): Ντα Σίλβα 11 (2/2 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 1/2 βολές), Σανλί 8 (2), Βέσελι 18 (6/9 δίποντα, 6/7 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Κάλινιτς 7 (1), Σατοράνσκι 7 (6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Λαπροβίτολα 9 (3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Αμπρίνες 6 (2/6 σουτ), Χίγκινς 17 (1/1 δίποντο, 4/6 τρίποντα, 3/3 βολές), Τόμπι 9 (1), Γιοκουμπάιτις 4, Νάτζι

Μπασκόνια (Πεναρόγια): Χάουαρντ 25 (2/5 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 9/9 βολές), Ραϊέστε, Χένρι 13 (4/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/3 βολές, 6 ασίστ), Μαρίνκοβιτς, Ντίεθ 3 (1), Τόμπσον 9 (4/8 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Κότσαρ 2, Ίνοκ 4 (5 ριμπάουντ), Κοστέλο 13 (4/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/3 βολές), Γκιεντράιτις 7 (1), Χομς 8 (2)