Ολυμπιακός-Άλμπα Βερολίνου 86-76: Με ραψωδία Βεζένκοφ και Παπανικολάου είπαν… «verzeihung» στους Γερμανούς (vid)

Ο Ολυμπιακός επικράτησε της Άλμπα Βερολίνου με 86-76 για την 10η αγωνιστική της Euroleague, έχοντας μεγάλους πρωταγωνιστές τους Βεζένκοφ και Παπανικολάου με 24 και 19 πόντους έκαστος.

Από την Άλμπα ξεχώρισαν οι Σμιθ και Λο που είχαν αμφότεροι από 12 πόντους. Στους 10 σταμάτησε ο Κουμάτζε.

Αρχικές πεντάδες

Ολυμπιακός: Ουόκαπ, Παπανικολάου, Μακίσικ, Βεζένκοφ, Φαλ
Άλμπα Βερολίνου: Μπλατ, Σμιθ, Σνέιντερ, Ζούσμαν, Κουμάτζε

Γρήγορο τέμπο είχαν τα πρώτα τρία λεπτά, με τις δύο ομάδες να δείχνουν ότι έχουν όρεξη να τρέξουν. Οι Γερμανοί απειλούσαν κυρίως από την περιφέρεια, ενώ ο Ολυμπιακός είχε στοχεύσει τον Βεζένκοφ (7-8 στο 4′). Κουμάτζε-Σίκμα ήλεγχαν τα αμυντικά ριμπάουντ, δίνοντας την ευκαιρία στην Άλμπα να τρέξει αλλά και να περιορίσει τον κίνδυνο του Φαλ, παίρνοντας παράλληλα και το προβάδισμα (11-12 στο 7′). Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την Άλμπα να έχει ένα ισχνό προβάδισμα τριών πόντων (18-21).

Ο Ολυμπιακός έδειξε αντίδραση στο δεύτερο δεκάλεπτο, ανεβάζοντας την πίεση του. Η Άλμπα προσπαθούσε να βρει ανοργάνωτη την άμυνα των Πειραιωτών, μη διστάζοντας να εκτελέσει ακόμη και στα πρώτα δευτερόλεπτα της επίθεσης (30-31 στο 14′). Στο 16′ ο Ολυμπιακός έκανε ένα γρήγορο 7-0 σερί, έπειτα από 5 προσωπικούς πόντους του Μπολομπόι και ένα καλάθι του Σλούκα (37-31), δείχνοντας εμφανέστατα σημάδια αφύπνισης. Η Άλμπα αντέδρασε με δικό της 7-0, παίρνοντας εκ νέου την πρωτοκαθεδρία του σκορ (37-38 στο 19′). Το ημίχρονο έκλεισε με τον Ολυμπιακό μπροστά (39-38).

Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν καλύτερα στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, βάζοντας περισσότερο το σώμα τους, παίρνοντας τις επαφές (44-38 στο 22′). Οι Γερμανοί έβρισκαν λύσεις με το «σταγονόμετρο» αλλά ήταν αρκετές για να μείνουν κοντά στους Πειραιώτες (50-46 στο 26′). Με «ηρωϊκά» σουτ, οι παίκτες του Γκονζάλες έμεναν μέσα στο παιχνίδι, ενώ ο Ολυμπιακός προσπαθούσε να εκμεταλλευτεί την απουσία του Κουμάτζε αλλά και το πλεονέκτημα του Βεζένκοφ με τον Σνέιντερ (57-52 στο 29′). Το δεκάλεπτο έκλεισε με τον Ολυμπιακό να έχει ένα ελάχιστο προβάδισμα δύο πόντων (61-59).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός φαινόταν πως είχε τη ψυχραιμία, διαβάζοντας τα miss match, παίζοντας έπειτα από αρκετά λεπτά με μυαλό. Οι «ερυθρόλευκοι» με πολύ καλή άμυνα διατηρούσαν το 68-63 στο 33′. Όλα αυτά άλλαξαν όταν οι κακές επιστροφές επανήλθαν στο προσκήνιο, δίνοντας τη δυνατότητα στην Άλμπα να μειώσει στο καλάθι (70-68 στο 35′). Οι Πειραιώτες αντέδρασαν γρήγορα και με 7-0 σερί, πήγαν για πρώτη φορά στο +9 (77-68 στο 36′). Από ‘κει και έπειτα οι «ερυθρόλευκοι» έδειξαν ότι είχαν τον πλήρη έλεγχο του παιχνιδιού, φτάνοντας σχετικά εύκολα στην τελική επικράτηση με 86-76.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-21, 39-38, 61-59, 86-76.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 4, Κέιναν 3(1), Λούντζης, Λαρεντζάκης 3 (1), Φαλ 2, Σλούκας 12 (6/6 βολές, 11 ασίστ), Βεζένκοφ 24 (6/6 διπ., 6/6 βολές, 6 ριμπ., 2 ασίστ, 4 κλεψίματα), Παπανικολάου 19 (3/5 τριπ.), Μπολομπόι 12 (1), Πίτερς, Μπλακ, ΜακΚίσικ 7 (1).

ΆΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ (Γκονζάλες): Λο 12 (4), Προσίντα, Σμιτ 12 (2/8, 6 ριμπάουντ), Ντιλόου 9 (1), Βέτζελ 2, Σνέιντερ, Κουμάτζε 10 (7 ριμπάουντ), Ραπίκ, Σίκμα 7 (1), Λάμερς 8, Μπλατ 10 (2), Ζούσμαν 6.