Βόννη-ΑΕΚ 80-72: Τρίτη ήττα για την Ένωση (vid)

Η ΑΕΚ ηττήθηκε 80-72 από τη Βόννη εκτός έδρας και γνώρισε την τρίτη φετινή της ήττα στο Basketball Champions League.

Κορυφαίος των γηπεδούχων ήταν ο Τι Τζέι Σμορτς με 27 πόντους, ενώ από έντεκα πόντους είχαν οι Ντελάνι και Μόργκαν. Από την πλευρά της ΑΕΚ, ο Γιάνις Στρέλνιεκς είχε 17 πόντους και ο Τιμ Φρέιζερ 16. Στους 13 πόντους ο Ακίλ Μίτσελ για την Ένωση. Στις 1-3 νίκες οι «κιτρινόμαυροι» μετά το ματς στη Γερμανία και στην τέταρτη θέση του Β’ Ομίλου. Στις 3-1 νίκες η Βόννη και στην κορυφή του ομίλου.

Ντέρμπι το ματς στο πρώτο μέρος

Το ματς ήταν ντέρμπι από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τις δυο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ. Στα μέσα της περιόδου, η Βόννη προηγούνταν 11-9. Η ΑΕΚ πέρασε μπροστά στο σκορ στα 1,29’ πριν το τέλος της περιόδου (17-16), όμως οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που έκλεισαν την περίοδο μπροστά στο σκορ (19-17). Στη δεύτερη περίοδο, το ντέρμπι συνεχίστηκε με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν καλάθι-καλάθι. Η Βόννη προηγήθηκε με πέντε στα 8,06’ (25-20), όμως η Ένωση μείωσε στον πόντο (27-26) στα 4,37’ πριν το ημίχρονο. Οι «κιτρινόμαυροι» προσπέρασαν με τρεις (34-31) στα 2,10’. Τελικά, η Ένωση πήγε πίσω με ένα πόντο στα αποδυτήρια για το ημίχρονο (39-38).

Πάτησαν γκάζι οι γηπεδούχοι και ξέφυγαν

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο. Η Βόννη προηγήθηκε με πέντε (64-41) στα 6,07’, πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Η διαφορά έφτασε τους έντεκα πόντους (52-41) στα 4,53’ πριν το τέλος, με την Ένωση να κυνηγάει πλέον στο σκορ. Οι γηπεδούχοι βρήκαν ρυθμό και κατάφεραν να ξεφύγουν με 15 πόντους (59-44), στα 2,24’ πριν το τέλος της περιόδου. Η ΑΕΚ κατάφερε να ρίξει τη διαφορά στους έντεκα (61-50), όμως ένα καλάθι του Σορτς στο φινάλε της περιόδου, έφερε τη διαφορά και πάλι στους 13 (63-50). Η Ένωση μπήκε καλύτερα στην τέταρτη και τελευταία περίοδο. Έριξε τη διαφορά στους δέκα (67-57) στα 7,33’, όμως στα 6,09’ η διαφορά είχε ανέβει και πάλι στους 15 πόντους (72-57). Οι «κιτρινόμαυροι» έτρεξαν ένα σερί 8-4 και μείωσαν στους έντεκα (76-65) στα 3,59’ πριν το φινάλε της αναμέτρησης. Η ΑΕΚ μείωσε στους δέκα (78-68) στα 1,57’ πριν το τέλος, όμως δεν απειλήσει τους γηπεδούχους. Η Βόνη έφτασε τελικά στη νίκη με 80-72.

Διαιτητές: Κόντε, Μαέστρε, Ζούπαντσιτς

Δεκάλεπτα: 19-17, 39-38, 63-50, 80-72

Οι πόντοι:

Βόννη (Ίσαλο): Ντιλέινι 11 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Χερέρα 4, Μάλκολμ 7 (1), Μόργκαν 11 (2), Σορτς 27 (10/16 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 1/3 βολές, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κέσενς 1, Κράτζερ 7 (9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Τάντα 3, Γουίλιαμς 9 (3/4 τρίποντα)

ΑΕΚ (Καντζούρης): Φρεζίερ 16 (1/6 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 8/10 βολές, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα), Μίτσελ 13 (5/6 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 μπλοκ), Πετρόπουλος, Στρέλνιεκς 17 (3/3 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 2/4 βολές), Γουίλιαμς 11 (3), Φλιώνης 6 (2), Κόνιαρης, Μάντσεν 3, ΜακΓκρίφ 4 (1/7 σουτ), Μάιλς 2, Περσίδης, Ξανθόπουλος