Βιλερμπάν-Μπάγερν Μονάχου 74-75: Δύσκολο «διπλό» για τους Βαυαρούς (vid)

Η Μπάγερν Μονάχου κατάφερε να πάρει τη νίκη 75-74 μέσα στη Γαλλία, σε ένα ματς που η Βιλερμπάν επέστρεψε από το -17.

Κορυφαίος για τους φιλοξενούμενους ήταν ο Βλάντιμιρ Λούτσιτς με 13 πόντους, ενώ οι Βέιλερ-Μπαμπ και Ομπστ σημείωσαν από δώδεκα πόντους. Από την πλευρά των γηπεδούχων, ο Νάντο Ντε Κολό σημείωσε 15 πόντους, ενώ ο Μάθιους είχε 13 πόντους. Αυτή ήταν η έκτη φετινή ήττα της Βιλερμπάν (3-6), ενώ η Μπάγερν Μονάχου πανηγύρισε την τρίτη φετινή της νίκη (3-6).

Οι Βαυαροί έδειξαν πως θα έκαναν περίπατο

Η Βιλερμπάν ξεκίνησε με ένα 5-0 στα πρώτα λεπτά, όμως η Μπάγερν Μονάχου έφερε το ματς στα ίσια στα 7,46’ πριν το τέλος της περιόδου. Οι Βαυαροί έτρεξαν ένα σερί 10-1 και πήραν προβάδισμα εννέα πόντων (15-6) στα 3,44’. Η διαφορά έφτασε τους δώδεκα λεπτά στα 1,29’ πριν το τέλος της περιόδου (22-10), με τους Βαυαρούς να κλείνουν τελικά την περίοδο με διαφορά δέκα πόντων (25-15). Στη δεύτερη περίοδο, οι Γάλλοι έριξαν τη διαφορά στους εννέα (29-20) στα 7,19, όμως οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και διατηρούσαν σταθερά διαφορά πάνω από τους δέκα πόντους, ενώ την ανέβασαν στους 14 στα μέσα της περιόδου (37-23). Στα 4,25’ της περιόδου, οι Βαυαροί είχαν φτάσει στο +17 (40-23). Η γαλλική ομάδα έτρεξε ένα σερί 10-2 και έριξε τη διαφορά στους εννέα (42-33) στα 1,12’ πριν το τέλος του ημιχρόνου. Αυτό ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Η Βιλερμπάν επέστρεψε και έκανε το ματς ντέρμπι

Στο δεύτερο μέρος, οι Γάλλοι προσπάθησαν να ροκανίσουν τη διαφορά και να επιστρέψουν στο ματς. Όμως οι Βαυαροί κρατούσαν τη διαφορά σταθερά κοντά στους δέκα πόντους. Στα 6,46’, η Μπάγερν Μονάχου προηγούνταν με δώδεκα (49-37). Με ένα σερί 12-0, η Βιλερμπάν έφερε το ματς στα ίσια (49-49) στα 1,51’ πριν το τέλος της τρίτης περιόδου και επέστρεψε στο ματς. Οι Γερμανοί απάντησαν με ένα 3-0, όμως οι γηπεδούχοι είχαν αποκτήσει ψυχολογία και πλέον πάλευαν για τη νίκη. Στα 13’’ πριν το τέλος της περιόδου προηγήθηκαν 53-52, όμως οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν με μια βολή να πάνε οι δυο ομάδες ισόπαλες (53-53) στην τέταρτη περίοδο της αναμέτρησης. Οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά στο σκορ με 58-57, στα 6,35’ πριν το τέλος και φάνηκαν να έχουν το μομέντουμ του αγώνα, μετά την επιστροφή τους. Το ματς έγινε θρίλερ στο τελευταίο πεντάλεπτο, με τις δυο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα. Στα 2,58’ οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά στο σκορ με πέντε (71-66) και έδειχναν να έχουν πάρει προβάδισμα για τη νίκη. Όμως οι Βαυαροί έφεραν το ματς στα ίσια (71-71) στα 120’’ πριν το τέλος με ένα σερί 5-0. Στα 58’’ οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά με 74-73. Οι βολές του Ρούμπιτ έφεραν μπροστά του Βαυαρούς στα 47’’ (75-74). Στον υπόλοιπο χρόνο, οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να σημειώσουν το καλάθι νίκης και έτσι οι Βαυαροί έφυγαν από τη Γαλλία με μια μεγάλη νίκη.

Διαιτητές: Γιαβόρ, Περούγκα, Βικλίτσκι

Δεκάλεπτα: 15-25, 33-42, 53-53, 74-75

Οι πόντοι:

Βιλερμπάν (Πάρκερ): Μάθιους 13 (2/4 δίποντα, 3/6 τρίποντα), Νουά 4 (5 ριμπάουντ), Καχούντι 9 (1), Τάιους, Ρισασέ, Ντε Κολό 15 (1/6 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 4/4 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 λάθη), Φαλ 11 (3/7 δίποντα, 5/6 βολές, 6 ριμπάουντ), Λάιτι 6 (2 τρίποντα, 5 ασίστ), Ομπάσοχαν 7 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τζάκσον-Καρτράιτ 4 (1/8 σουτ), Πονς 5 (1)

Μπάγερν Μονάχου (Τρινκιέρι): Γουάιλερ-Μπαμπ 12 (1), Γουίνστον 3 (1), Γκιφάι 7 (1), Χάντερ 2 (1/6 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Μπόνγκα 7 (2/3 δίποντα, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Γιάραμαζ 7 (1), Λούτσιτς 13 (2/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3/3 βολές, 5 ριμπάουντ), Ομπστ 12 (4), Ρούμπιτ 10 (3/4 δίποντα, 4/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γκιλέσπι 2 (1/5 δίποντα, 5 ριμπάουντ)