Παναθηναϊκός-Βίρτους Μπολόνια 88-85: Τεράστια νίκη με Γουίλιαμς και καρδιά (vid)

Ο Παναθηναϊκός χρειάστηκε το έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης και έναν εκπληκτικό Ντέρικ Γουίλιαμς για να πάρει τη νίκη σε ένα ματς δίχως αύριο απέναντι στη Βίρτους Μπολόνια στο ΟΑΚΑ με 88-85.

Νίκη που ήρθε μέσα από μύρια κύματα και ανατροπές στο ματς, με τον Ντέρικ Γουίλιαμς να είναι το στήριγμα των «πράσινων» έχοντας 26 πόντους (5/8 τρίποντα, 5/7 δίποντα) και 8 ριμπάουντ, πετυχαίνοντας και το τρίποντο που έκρινε σε μεγάλο βαθμό τον νικητή.

Δύο έως… πολλά πρόσωπα για την ομάδα του Ράντονιτς, με δύο κάκιστα επιθετικά δεκάλεπτα (πρώτο και τέταρτο) και δύο ακόμα με εξαιρετικό ρυθμό και στις δύο πλευρές του παρκέ (δεύτερο και τρίτο). Ένα σερί 14-0 στη γ’ περίοδο ήταν αυτό που άλλαξε τον διακόπτη και έβαλε σε θέση οδηγού τον Παναθηναϊκό, που παρότι έπαιξε με τη «φωτιά» πήρε την τρίτη του νίκη σε εννιά αγώνες. Στο 4-5 η Μπολόνια.

Γουόλτερς (18π), Λι (15π) και Μπέικον (14π) ήταν οι… τρεις σωματοφύλακες στο πλευρό του Γουίλιαμς. Ζαϊτέ (20π, 10ρ), Οτζελέγε (19π) και Λούντμπεργκ (14π, 8ασ.) οι διακριθέντες των Ιταλών.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε πολύ άσχημα το ματς. Έμεινε οκτώ λεπτά χωρίς εντός πεδιάς καλάθι μετά το αρχικό 5-2 και είδε τη Βίρτους να είναι μπροστά με 19-7 έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ντάνιελ Χάκετ (8 πόντοι). Οι παίκτες του Σκαριόλο έπαιζαν καλή άμυνα και παράλληλα οι «πράσινοι» ήταν πολύ άστοχοι, ολοκληρώνοντας την πρώτη περίοδο με 3/15 σουτ (12-21 το σκορ).

Ο Παναθηναϊκός ανέβασε το τέμπο στο β’ δεκάλεπτο και αυτό του βγήκε σε καλό. Ένα έμμεσο τετράποντο του Μπέικον και ένα τρίποντο με τον ίδιο τρόπο του Γκουντάιτις έφεραν τους γηπεδούχους πολύ κοντά (24-28) που συνέχισαν να είναι συνδεδεμένοι με το καλάθι με Γουόλτερς και Μπέικον, ωστόσο βρήκαν μπροστά τους έναν αποτελεσματικό Λούντμπεργκ και έναν «ενοχλητικό» Ζαϊτέ που κρατούσαν συνέχεια μπροστά τη Βίρτους. Το «τριφύλλι» πλησίασε μέχρι και στο καλάθι (30-32) πηγαίνοντας στα αποδυτήρια στο -3 (38-41).

Με τον Οτζελέγε να δίνει σκορ στη Βίρτους, οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με 7 (48-55) αλλά αυτό ήταν το σημείο που ξεκίνησε η «πράσινη καταιγίδα». Ο Παναθηναϊκός έτρεξε σερί 14-0 με Γουίλιαμς, Γουόλτερς και Λι για το 62-55 το οποίο έβαλε προφανώς και το ΟΑΚΑ στο παιχνίδι. Οι επτά συνεχόμενοι πόντοι του Τεόντοσιτς κράτησαν την Μπολόνια κοντά (64-62) με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 67-62 και τον Ντέρικ Γουίλιαμς να πετυχαίνει σε αυτό το διάστημα 13 πόντους.

Οι πόντοι στο τέταρτο δεκάλεπτο έμπαιναν με το σταγονόμετρο και το παιχνίδι ήταν ψυχοβγαλτικό. Η Μπολόνια χτύπησε με τον Ζαϊτέ κοντά στο καλάθι, με τον Γουίλιαμς να σκοράρει για τρεις για το 74-68, διαφορά που φαινόταν και ήταν σημαντική για τα δεδομένα του αγώνα με 3:50 να απομένουν. Ο Παναθηναϊκός «κόλλησε» όμως απελπιστικά από εκείνο το σημείο και μετά στην επίθεση με πολλή τρίπλα και καθόλου ουσία, η Βίρτους απάντησε με 8-0 σερί (Οτζελέγε, Τεόντοσιτς) για το 74-76. Ο Λι ισοφάρισε με λέι απ στα 10’’, ο Τεόντοσιτς αστόχησε πίσω από τα 6.75 και ξανά ο Λι, λίγο έλειψε να πετύχει ένα τρελό τρίποντο πολύ πίσω από το κέντρο.

Παράταση στην αγωνία

Η παράταση ήταν μία σου και μία μου. Το τρίποντο του Χάκετ για το 80-83 με 60’’ στο χρονόμετρο, βρήκε άμεση απάντηση με έμμεσο τρόπο χάρη στον Μπέικον για το 83 όλα. Ο Λούντμπεργκ έκανε το 83-85 με σπουδαίο καλάθι αλλά ακόμα σπουδαιότερο ήταν το τρίποντο του Γουίλιαμς αμέσως μετά, ο οποίος στην επόμενη φάση πήρε και το επιθετικό φάουλ του Λούντμπεργκ. Ο Μπέικον με δύο βολές διαμόρφωσε το τελικό σκορ, με τον Παναθηναϊκό να μην κάνει φάουλ στα 6’’ εναπομείναντα αλλά τον Τεόντοσιτς να κάνει ένα απογοητευτικό –βάση συνθηκών και κατάληξης- τρίποντο.

Δεκάλεπτα: 12-21, 38-41, 67-62, 76-76, 88-85 (παρ.)

Παναθηναϊκός (Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης , Γουόλτερς 18 (3/5 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 4 ασίστ), Λι 15 (2/6 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπαγιάννης 2 (4 ριμπάουντ, 2 ασίστ) , Γουίλιαμς 26 (5/7 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 1/2 βολές, 8 ριμπάουντ) , Γ. Καλαϊτζάκης 1 , Μπέικον 14 (3/11 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 5/6 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Πονίτκα 2 (4 ριμπάουντ), Γκουντάιτις 10 (3/6 δίποντα, 4/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 μπλοκ)

Βίρτους Μπολόνια (Σκαριόλο): Κορντινιέ (3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα) , Παγιόλα 2, Μπακό 2 , Τζαϊτέ 20 (7/13 δίποντα, 6/8 βολές, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 λάθη), Λούντμπεργκ 14 (2/3 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 1/1 βολή, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 3 λάθη), Χάκετ 11 (3/4 τρίποντα), Μίκι 5 (10 ριμπάουντ), Γουίμς , Οτζελέγιε 19 (3/7 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ) , Τεόντοσιτς 12 (3/8 τρίποντα, 3/3 βολές, 5 ασίστ, 4 λάθη)