Μπασκόνια-Ζαλγκίρις 93-73: Πάτησαν γκάζι στο τέλος οι Βάσκοι (vid)

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν αυτό που έκανε τη διαφορά ανάμεσα σε Μπασκόνια και Ζαλγκίρις στη Βιτόρια, με τους Βάσκους να πιάνουν τους Λιθουανούς στη βαθμολογία.

Οι δύο ομάδες ισοβαθμούν πλέον στο 5-4 με τους Κοστέλο (19π, 7ρ) και Τόμπσον (19π, 5ασ.) να κάνουν σπουδαίο ματς έχοντας μαζί 6/9 τρίποντα.

Ισορροπημένο παιχνίδι σε γενικές γραμμές για 30 και κάτι λεπτά, με το προβάδισμα να εναλλάσσεται. Με το σκορ στο 69-64 στην τέταρτη περίοδο, η Μπασκόνια έτρεξε ένα 14-3 το οποίο ήρθε στο καλύτερο σημείο αφού της εξασφάλισε τη νίκη. Πρωταγωνιστές σε αυτό το διάστημα οι Χένρι και Μαρίνκοβιτς, με τον πρώτο να πραγματοποιεί σπουδαία τελευταία περίοδο.

Το 83-67 που διαμορφώθηκε σε λιγότερο από τέσσερα λεπτά, έκρινε οριστικά τον αγώνα, αφού δεν υπήρχαν πια ούτε τα χρονικά αλλά ούτε και τα πνευματικά περιθώρια για τη Ζαλγκίρις προκειμένου να αντιδράσει.

Ουλάνοβας με 18 και Έβανς με 17 πόντους ήταν το δίδυμο που ξεχώρισε για τους Λιθουανούς.

Δεκάλεπτα: 21-20, 42-44, 64-58, 93-73

Μπασκόνια (Πεναρόγια): Χάουαρντ 3 (1/5 σουτ, 5 ασίστ), Χένρι 15 (5/6 δίποντα, 5/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Σεντεκέρσκις 3, Μαρίνκοβιτς 14 (2/3 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 1/2 βολές), Ντίεθ, Τόμπσον 19 (5/8 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Κότσαρ 6 (4 ριμπάουντ), Κοστέλο 19 (4/7 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 2/3 βολές, 7 ριμπάουντ), Γκιεντράιτις 9 (4/6 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Χομς 5

Ζαλγκίρις (Μακσβίτις): Έβανς 17 (2/3 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 1/3 βολές, 4 ριμπάουντ), Γκιεντράιτις, Λεκαβίτσιους 1 (0/6 σουτ), Χέιζ 4, Σμιτς 2 (1/9 σουτ), Μπιρούτις 2, Μπραζντέικις 10 (4/5 δίποντα, 2/2 βολές), Ντίμσα 11 (3/8 τρίποντα), Κάβανο 1, Μπουτκεβίτσιους 7 (1), Ουλάνοβας 18 (5/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ)