Βαλένθια-Ρεάλ Μαδρίτης 73-80: Έκανε τα εύκολα… δύσκολα (vid)

Η Ρεάλ Μαδρίτης πέρασε από την έδρα της Βαλένθια με 80-73, σε μια αναμέτρηση που δυσκολεύτηκε σημαντικά, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν προηγηθεί ακόμα και με 16 πόντους, όμως οι γηπεδούχοι έριξαν τη διαφορά στο τρίποντο ένα λεπτό πριν το φινάλε, όμως δεν κατάφεραν να ολοκληρώσουν τη μεγάλη ανατροπή. Κορυφαίος για τους «μερένχες» ήταν ο Ντζάναν Μούσα με 28 πόντους, ενώ στους 16 πόντους σταμάτησε ο Γκαμπριελ Ντεκ. Από την πλευρά των «νυχτερίδων» ο Σαμ Βαν Ρόσομ σημείωσε 17 πόντους και ο Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς 15. Αυτή ήταν η έκτη φετινή νίκη της «Βασίλισσας» της Ευρώπης (6-3), ενώ η Βαλένθια γνώρισε την πέμπτη της φετινή ήττα (4-5).

Οι «μερένχες» είχαν τον έλεγχο του αγώνα

Οι φιλοξενούμενοι φρόντισαν να δείξουν από την αρχή του αγώνα, ποιος ήταν το αφεντικό της αναμέτρησης. Οι «μερένχες» προηγήθηκαν με επτά πόντους (14-7) στα 5,25’ πριν το τέλος της περιόδου, ενώ έφτασαν τη διαφορά και στους έντεκα πόντους (22-11) στα 3,37’ πριν το τέλος. Η διαφορά έφτασε και τους 14 πόντους (31-17) στα 31’’, με τους γηπεδούχους να μειώνουν τελικά σε 31-19. Στη δεύτερη περίοδο, η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε. Η Ρεάλ Μαδρίτης είχε τον έλεγχο του αγώνα και έφτασε τη διαφορά στους 16 πόντους (35-19) στα 7,25’ πριν το ημίχρονο. Οι «νυχτερίδες» ανέβασαν στροφές και ξεκίνησαν να ροκανίζουν τη διαφορά. Στα 3,58’ πριν το ημίχρονο είχαν ρίξει τη διαφορά στους δέκα (37-27), με ένα σερί 8-2. Στα 2,38’ η διαφορά έπεσε στους οκτώ (39-31), με τη Ρεάλ Μαδρίτης να πηγαίνει τελικά στα αποδυτήρια με διαφορά δέκα πόντων (41-31).

Πίεσαν χωρίς αποτέλεσμα οι «νυχτερίδες»

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι συνέχισαν την αντεπίθεση, με στόχο να επιστρέψουν στον αγώνα. Στα 7,14’ πριν το τέλος του δεκαλέπτου, έριξαν τη διαφορά στους οκτώ (48-40), όμως η Ρεάλ Μαδρίτης έτρεξε ένα σερί 8-0 και ανέβασε και πάλι τη διαφορά στους 16 (56-40) στα 4,10’ πριν το τέλος. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι είναι να ρίξουν τη διαφορά στους 13 (59-46), στο τέλος της τρίτης περιόδου. Η Βαλένθια μείωσε στους οκτώ (61-53) στα 8,20’, όμως η Ρεάλ Μαδρίτης κατάφερε να κρατήσει μια διαφορά δέκα πόντων. Στα 5,00’ πριν το τέλος, οι «μερένχες» προηγούνταν 66-56. Η Βαλένθια έριξε τη διαφορά στους επτά (68-61) στα 3,19’ και επέστρεψε στο ματς. Στα 2,31’ η διαφορά έπεσε στους πέντε (70-65) και ο αγώνας έγινε ντέρμπι. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ρίξουν τη διαφορά στο τρίποντο (74-71) στα 1,06’ πριν το τέλος, όμως κάπου εκεί μίλησε η διαφορά ποιότητας των δυο ομάδων. Με 6-0 η Ρεάλ Μαδρίτης καθάρισε το ματς στο τελευταίο λεπτό και οι γηπεδούχοι απλά μείωσαν το σκορ στην τελευταία φάση του αγώνα (80-73).

Διαιτητές: Λότερμοζερ, Φούφης, Ρόσι

Δεκάλεπτα: 19-31, 31-41, 46-59, 73-80

Βαλένθια (Μουμπρού): Χάρπερ 11 (2/4 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ) , Κλαβέρ 6 (5 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα) , Πουέρτο 2 , Πρέπελιτς , Πραντίγια, Γουέμπ 2 , Λόπεθ-Αροστέγι 6 (3 ριμπάουντ), Βαν – Ρόσομ 17 ( 1/1 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 λάθη), Ράντεμπο 3 (1), Ντούμπλιεβιτς 15 (2/4 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 2/2 βολές), Αλεξάντερ 5 (5 ριμπάουντ) , Ριβέρο 6

Ρεάλ Μαδρίτης (Ματέο): Γκος ,Κοζέρ 5 (3 ριμπάουντ), Αμπάλδε , Χεζόνια 2, Ροντίγκεζ 3 (1/6 τρίποντα), Ντεκ 16 (10 ριμπάουντ) , Πουαριέ 4, Κορνελί 10 (1/4 τρίποντα), Ταβάρες 4 (6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Γιουλ 8 (2), Εντιαγέ, Μούσα 28 (10/13 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/3 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη)